«Сарабанда банди Сари»: якщо ви любите слухати, коли грають на нервах

теґи: Камеді Клаб, Файна Юкрайна
Назва твору: Сарабанда банди Сари
Автор: Лариса Денисенко
Видавець: Нора-друк
Рік: 2008

«Сарабанда банди Сари» - так називається нова книжка Лариси Денисенко. І читач отримає все обіцяне: і сарабанду, і Сару, і її банду. Насамкінець роману на нього чекає зворушення й катарсис. А може, й прозріння. Якщо до тої ідеї, що її пропонує Лариса Денисенко, ви ще не дійшли за допомогою власного гіркого досвіду. Утім, ви ризикуєте цей важливий висновок не зробити й із «Сарабанди...» Бо дістатись кінця цієї книжки надзвичайно важко.

У мене вона викликала те ж здивування, що споглядання перегляду «Камеді-клабу». Нарід за кадром вмирає зо сміху, глядачі по цей бік екрану задоволено посміхаються, і лишається геть незрозумілим: що в цьому смішного?! Як можна сміятись зачовганим пласким жартам на кшталт: «Вона спала, затиснута з одного боку Мюллером, з іншого - Нойгером»? Це - із книжки, не з телепередачі. Роман весь складається із такого роду гегів, зліплених докупи слабкою подобою сюжету.

«Роман» - так написано на титулі. Мабуть, за звичкою. Твір схожий скоріше на новелу-переростка. Зав'язка - поворот сюжету - розвиток - несподівана розв'язка. На кожен із цих елементів вистачило б по кілька сторінок. Натомість маємо купу необов'язкових шаблонних епізодів і натовп старанно виписаних персонажів, кожен зі своїми неодмінними «тарганами в голові».

Цей текст дуже легко розібрати наче дитячий конструктор, він складається із добре відомих штампів. Єврейська родина - гамірна, дружна, безпардонна. Єврейський хлопчик - надто розумний на свій вік, балакучий, навчається музики й математики. Собачники - обов'язково заговорять із тобою, якщо запідозрять, що ти теж маєш собаку. Музикант - дивак, поведений на музиці, самотній, має абсурдне хобі. Для контрасту, передбачувано, - головний герой-інтроверт, питущий, звичайно - «як всі нормальні люди». П'є він захопленно, у всіх ситуаціях, докладно повідомляючи про марки алкоголю, який уживає. Додамо ще кількох друзів (диваків, безперечно) і жінок (неодмінно привабливих і самотніх, щоб краще поєднувались із чоловічими персонажами) - і матимемо основну колізію роману. А, ще - колишні чоловіки й дружини, які з'являються, аби герої могли поговорити на ті теми, на які чомусь не можуть поспілкуватись між собою, як то втрата цноти або ставлення до церкви.

Ви хочете дізнатись, що відбувалось протягом приблизно тижня із абсолютно невідомими вам людьми? За умови, що це не детектив і ніхто нікого не вб'є, ніякого розслідування та іншого подібного фану не очікується? І що естетична якість тексту просто відсутня - це переказ історіїї, якої нема, спроба пояснити неважливі вчинки безбарвними словами. Тоді, можливо, ця книжка змусить вас уважніше придивитись до близьких вам людей. Зрозуміло, якщо свого часу до цього не підштовхнули «Маленький принц» та історії про Мумі-дол.

Популярності цьому твору Лариси Денисенко може забезпечити любов до підглядання за чужим життям - as is, таким як є. Здається, це базова потреба людей, і після відмирання комуналок вони згодні вдовольняти її сурогатами на кшталт «Вікон», а якщо ще додати псевдоіронії - отримаємо «Файну Юкрайну», або «Сарабанду банди Сари» - суперпродукт. Вживайте, то не шкідливо. І думати не треба.