Закарпатський живопис Шандора Зіхермана у Львові

теґи: Шандор Зіхерман, виставка, галерея "Прімус", закарпатська школа живопису

Шандор ЗіхерманХудожник Шандор Зіхерман, що народився в Ужгороді, вчився у Львові та Ленінграді, а нині живе в Будапешті, після відкриття виставки свого живопису у львівській галереї "Прімус" чи не щодня приходив у виставкову залу, щоб поспілкуватися з відвідувачами, розповісти про себе, про свої роботи, розпитати враження львів'ян. Для 74-річного митця, дуже життєрадісного й сповненого енергії, важливим є зворотний зв'язок із глядачами його робіт. Що цікаво, художник, пропонуючи роботи для виставки, не вказує назв своїх творів безпосередньо біля картин: "Я спонукаю глядачів, щоб вони не тільки прийшли і прочитали назву роботи, скажімо, "Портрет на жовтому фоні". Щоб не тільки зайшли, пробігли і вийшли, а щоб хоча б трішки попрацювали, повернулися ще раз до твору, який їм сподобався – їх пронумеровано, а окремо висить список з назвами. Я вже 30 років веду таку виховну роботу", – розповів Шандор Зіхерман "Ратуші". 

Шандор ЗіхерманСвою першу у Львові персональну виставку художник, чиї роботи є в Ермітажі і ще у 20-ти музеях Європи, формував з думкою, що повертається у рідний Львів. У радянські часи його разом з низкою інших студентів виключили з Інституту прикладного та декоративного мистецтва (нині – Львівська національна академія мистецтв), і Шандору Зіхерману вдалося перевестися до Ленінградського вищого художньо-промислового училища ім. В. Мухіної. Художник багато подорожував просторами тодішнього СРСР, а з 1989 року постійно живе в Будапешті. Своє повернення до Львова представник закарпатської школи живопису планує продовжити, приїхати сюди влітку – щоб представити львів'янам ще одну, більшу виставку своїх робіт, а також "пройтися Львовом і передати на полотні свої почуття, а не конкретні ситуації".

Шандор ЗіхерманШандор Зіхерман каже, що постійно змінює творчу манеру, зокрема, нині у роботах пропонує коктейль із різних "ізмів", кількох мистецьких напрямів, бо якби "малював так, як 1953-му, то самому було б нецікаво". Іноді митець навіть "перемальовує" свої попередні пейзажі, відповідно до своїх нинішніх відчуттів. "Оскільки в житті дуже багато хаосу, на своїх полотнах хочу передати лад. Але не просто відтворити фотографічну ситуацію, а осмислено зробити відбір, викристалізувати тему, щоб було видно, що це малював я, а не хтось інший", – розповідає художник, пояснюючи свою теперішню прихильність до "геометричності" пейзажів. 

Шандор Зіхерман"Його картини випромінюють яскраву колірну гаму. Еротичні етюди, виконані з тонкою іронією; пейзажі з ласкавим вітром і запахом лугових трав. Жінки на його полотнах теплі, немов живі, а простір його робіт випромінює барвами", – зазначено в анотації до виставки Шандора Зіхермана, що відомий як автор скульптурних пам'ятників, гобеленів, мозаїк, фресок, малярських полотен, графіки, кераміки, а також медалей.

Про кольори своїх полотен митець каже так: "Коли працюєш з кольорами, дуже важко зробити так, щоб вони не стали брудними. Німці сказали, що мої роботи дуже сонячні, оптимістичні, і коли моя картина висить у них вдома взимку в похмуру погоду, з'являється відчуття, що надворі сонце. Мабуть, це найвища похвала, яку можна сказати про роботи".

Наталя ДУДКО, http://ratusha.lviv.ua/kolyory_ne_brudni.html