категорії: репортаж

Київський серфінг

теґи: відродження серф-року, клуб «Прайм на Подолі», серфінг

 

12 березня в клубі Прайм, що на Подолі, пройшла вечірка з незвичного для України напряму музики – серф. Головним організатором цього дійства був колектив Night Surf, який зібрав на київській сцені весь цвіт української серф-музики – гурти Polar 10 та Rebel Gang.

Даний стиль не є дуже популярним в Україні. В першу чергу це напевно зумовлено кліматичними умовами, які не передбачають п’ятиметрових хвиль ні на Дніпрі, ні на Чорному Морі, а тому і процедуру серфінгу як таку. Але культура серфу і музичні прихильники цього жанру в нас існують. Так, їх мало, але, як кажуть, всі в тільняшках.

Для того, щоб зрозуміти усю соль музики серф треба трохи заринутись в історію. В далекі 60-ті, в сонячному штаті Каліфорнія поряд з бурхливим розвитком нового виду дозвілля – катанням на дошці-серфі зародився і новий музичний жанр – серф-рок. На базі рок-н-ролу та ритм’н’блюзу  новий та незвичний музичний напрям, сколихнув усю музичну індустрію того часу. Адепти стилю, такі як Dick Dale, The Ventures, The Centurions, ставили собі за мету  донести до слухача дух серфінгу, всю ту силу і потужність  океану та емоції «людини, що осідлала хвилю». Тому їх музика була сповнена драйвом і вібраціями, зумовленими швидким темпом гри, обов’язковою присутністю ревербератора, який надавав «мокре» звучання та, як правило, відсутністю вокалу. Здавалося жанр черпав свою енергію з океанічних глибин і ніщо не могло його зупинити.  Але вже в середині 60-х стиль серф –рок, подібно до хвилі,  так само раптово як і з’явився, покинув велику музичну арену. Цьому послугувала локальність серф-культури, а також поява нових музичних зірок – британців Бітлз. В 90-ті роки відбулося відродження, так званий «ревайвал» серфу, напевно тут треба завдячувати виходу у 1993 році платівкиTribal Thunder від Діка Дейла та «Кримінальному чтиву» Квентіна Тарантіно. На даний момент по всьому світу існує не так багато серф виконавців, але локальність цього жанру 60-х було подолано і дух серфу знайшов своє відображення в серцях колективів з зовсім несерфових країн, таких як Німеччина, Англія,Фінляндія, Хорватія і, звичайно, Україна.

Концерт, як і історію музики серф в Україні, розпочав гурт Night Surf. Почали зі спокійних, трохи задумливих композицій – традиційного для серфу затишшя перед великою хвилею. Далі виступ пішов по наростаючій. На «піку хвилі» гурт вже грав несамовито швидкі енергетичні пісні. Публіка спочатку спостерігала за концертним дійством з м’яких стільців та диванів, напевно уявивши себе в шезлонгах далекої і сонячної Каліфорнії. Але, десь після другої композиції, слова соліста гурту Ріо про люту ненависть до всіх, хто таким чином слухає серф подіяли на частину слухачів, які вийшли стрибати під сцену. Манеру виступу Night Surf аж ніяк не можна назвати традиційною. Відсутність вокалу хлопці компенсують шаленим драйвом і своєю поведінкою. Соліст гурту не просто грає на гітарі з купою примочок – він створює настрій. В залежності від композиції він міг лежати на сцені, сидіти в позі лотоса, стрибати або навіть ходити зі своєю гітарою поміж першого ряду слухачів створюючи атмосферу єднання колективу і публіки.

Окремо треба відзначити оформлення сцени. Жіночі манекени одягненні у літній одяг – купальники та парео, гавайські квіти, темно сині кольори, світло-зелене освітлення – все нагадувало про далекі сонячні землі, омиті океаном.

Закінчивши виступ Нічні Серфери передали естафету гурту Polar 10. Те, що грає цей гурт не можна назвати серф-роком в класичному розумінні. Гурт вплітає в свої композиції елементи рок-н-ролу та кантрі, а також грає в таких екзотичних стилях як Spy та Spaghetti Western. Музику Полярників аж ніяк не можна назвати зимньою чи холодною, драйв та запал присутній у всіх композиціях. Атмосфера чи то вестерну, чи то шпигунського бойовику призвела до традиційної штовханини під сценою, на щастя все закінчилось дружніми обіймами, а не «традиційним» биттям скляних пляшок об голову та стрілянини.

Наступним гітари та барабанні палички до рук взяв сумський гурт Rebel Gang. Хлопці, більш відомі своїми сайкобіллі композиціями перенесли весь свій запал на серф. Тут публіці вже було нікуди діватись, адже окрім того, що с залу забрали майже всі стільці, драйв і енергія гурту просто не могла залишити публіку в сидячому стані. Хлопці виконували як свої композиції так і відомі серфові хіти. Публіка виконувала традиційне «топтання» серферів , ходила «паровозиком», танцювала з манекенами, штовхалася, обіймалася, стрибала та раділа життю.

І нехай всього було не так багато людей, але енергії в той вечір було виплеснуто в океанічних масштабах. До того ж треба зважати на той факт, що на перший концерт Діка Дейла і його гурту прийшло 17 людей, що не завадило йому стати у майбутньому найвідомішим серф виконавцем та вплинути на музичну культуру сторіччя. Так що в підсумку можна стверджувати, що український серф-ревайвал таки вдався і майбутнє його очікує прозоре та бурхливе.

Більше фотографій тут.