Білосніжка та мисливець: Покажи цієї миті найпрекраснішу на світі!

Невимовно страшними і одночасно прекрасними видавались мені у дитинстві казки братів Ґрімм. Зачаровані ліси, що давали притулок чудернацьким створінням, лихі відьми та їх могутні чари і маленькі діти, яких лишали із усім цим страхіттям сам на сам. Вже й не пам’ятаю вкотре змушувала я читати маму казок про Хлопчика-Мізинчика, чи Червону Шапочку і як кожного разу моя дитяча уява домальовувала і примножувала німецьку народну творчість. І найбільше мене приваблював і жахав звичайно ж ліс. Темний, могутній, загадковий, сповнений магії, прекрасний та смертельно небезпечний. Такий ліс в екранізаціях казок мого дитинства ніколи не показували і після перегляду чергового казкового мультфільму, чи кінострічки я щоразу відчувала легке розчарування. Розчарування ще й від того, що в моєму дитинстві екранізували усе надто солодко та оптимістично, з красою стандартною та одноманітною. Та ось нарешті моя внутрішня дитина, здається, дочекалась і своєї казки!

А чекала вона на «Білосніжку та Мисливця» дуже довго, з самого моменту оголошення початку зйомок. Саме тоді, коли стало зрозумілим, що лиху Королеву буде грати оскароносна красуня Шарліз Терон, а Мисливця – молодий та перспективний Тор – Кріс Хемсворт. З таким кастом сюжет мав перевернути до гори дригом усі наші уявлення про історію Білосніжки. І саме так воно і сталося. В далекому-далекому королівстві у високій-високій башті жила-була собі принцеса, полонянка своєї вічно молодої та неймовірно гарної мачухи-чаклунки, королеви, що чарами своїми захопила трон, вбила короля та огорнула королівство мороком та вічною пусткою. І було у королеви дзеркало магічне, що одного не дуже прекрасного для принцеси ранку порадило королеві скуштувати пульсуюче серце молодої красуні-полонянки для життя вічного. Проте принцеса, яка стільки довгих років просиділа у темряві своєї в’язниці виявляється напрочуд фізично вправною дівчиною і не просто тікає із фортеці, яку охороняють сотні підготованих воїнів, а ще й до темного лісу, з якого вцілівши вдалося вибратись тільки одному герою – Мисливцю. Ось тут і починається справжня казка. Проте не стандартна казка про любов, яка розвіє будь-які темні чари, а казка про боротьбу принцеси за трон та про протистояння досвіду та молодості. Сценаристи нарешті вирішили не обіцяти дітям рожевого майбутнього із святкуванням королівського весілля принца та принцеси, а чесно (ну чи майже чесно) розповісти як воно все насправді відбувається у сучасному світі. Про те, що сучасні жінки прагнуть за будь-яку ціну лишатись вічно молодими, що прагнуть вони незалежності та влади повсякчас нехтуючи сімейним щастям. Про те, що молоді дівчата тепер не чекають на одного-єдиного принца верхи на білому коні, а обирають найкращий із декількох варіантів. І що чоловіки вже не такі всесильні і могутні як раніше борються за свої королівства на рівних, а інколи і відчутно програючи королевам. При всьому цьому і Білосніжка більше не описується працьовитою помічницею гномів та захисницею звірів. Добра серцем дівчина не довго вагаючись лишає напризволяще і звірів і людей, які їй допомагають: зістарену Королевою красуню Грету, рятівного білого коня, пошрамованих жінок у полум’ї рибацького поселення.

Попри трохи дивний, дещо нелогічний та місцями притягнутий за вуха сюжет фільм лишає дуже приємне враження і відчуття дотику до справжньої магії. Та і взагалі, варто зізнатись, що не заради сюжету і тим паче не заради пафосних діалогів (і декількох майже смішних жартів) варто дивитися цю казку. Заради ж чого? Кожен зможе знайти у цій екранізації свою власну насолоду. Справжня насолода аудіала – неймовірний музичний супровід і саундтрек Florence + The Machine – Breath Of Life, а також дійсно чудовий український переклад (і що вражає – і переспів декількох зворушливих пісень!). Справжня насолода візуала – у просто чаруючій та практично бездоганній картинці. Все, починаючи від жахіть темного лісу та краси лісу магічного і закінчуючи битвою за королівство кадр за кадром змушує прискорюватись серцебиття глядача. Продюсери доклали максимум зусиль для того, щоб вади сюжетні відійшли на другий план перед польотом людської уяви, підкріпленої перевагами комп’ютерної графіки. Милують око і величний старовинний замок, омитий морськими хвилями, і вітки-змії у темному лісі, і чудернацькі ельфи та гриби із оченятами у лісі магічному, і прапори та стяги, що розвиваються на вітрі, і кожна деталь і акцент, і кожне акторське обличчя. Справжня насолода кіномана – акторська гра. І хоча, здавалось, подібні розважальні фільми не дають можливості акторам проявити свою майстерність, неможливо не відзначити бездоганну гру Шарліз Терон. Її Королева одночасно і прекрасна, і потворна, і велична, і могутня, і страшна, і слабка, і жорстока, і страждаюча... Вона ловить та притягує кожен глядацький погляд, змушує боятись та ненавидіти, співчувати та співпереживати. Чого, на жаль, не можна сказати про Крістін Стюарт у ролі Білосніжки. Молода акторка так і не змогла відійти від свого нещодавнього амплуа коханої вампіра та продовжує грати вічну страдницю Белу (яка навіть у фіналі ледь-ледь видушує із себе ледь не першу за весь фільм потугу посмішки). В той же час досить органічно та правдоподібно виглядають у ролі Мисливця Кріс Хемсворт та у ролі юного герцога Сем Клафлін.

Із впевненістю можна сказати, що режисерський дебют Руперта Сандерса у великому кіно пройшов досить такі успішно. Окрім того, стрічка впевнено крокує у прокаті та має непогані касові збори. Хто знає чутки це чи ні, але подейкують, що вже ведуться переговори щодо можливого продовження.  

2012-06-11