категорії: блоґ-запис

У Києві на хвилях Дніпра виникла середньовічна лодія


15 травня 2013 року біля Південного мосту в Києві відбулася презентація реконструкції бойового човна Київської Русі IX-XI століть «Князь Володимир».

Це судно – єдина в світі, унікальна, точна за корабельною архітектурою і повністю науково обгрунтована реконструкція давньоруського плавзасобу.


Лодія «Князь Володимир» – один із проектів «Парку Київська Русь», приурочених до 1025-річчя Хрещення Русі. Судно є підсумком десяти років наукової роботи. Над проектом працювали члени наукового історичного клубу «Парк Київська Русь» – найбільш видатні вчені з України та Росії, що спеціалізуються на вивченні історії Київської Русі.


Володимир Янченко, президент «Парку Київська Русь», а також керівник проекту зі створення реконструкції лодії «Князь Володимир» на презентації корабля сказав: «Більше десяти років тому в «Парку Київська Русь» почалася робота з відтворення середньовічного міста Києва в його повному історичному масштабі. Без історичної лодії Стародавній Київ просто не представляється можливим, тому що саме лодія була тим транспортним засобом, якими сьогодні є автобуси, автомобілі. На сьогоднішній день ми маємо повномасштабний, науково реконструйований бойовий корабель Х століття. Це корабель, на якому кияни ходили і завойовували світ, розширювали свій життєвий простір. Ця лодія свідчить про те, що Стародавній Київ вніс величезний внесок у науково-технічний прогрес усього людства, що в ті далекі часи наші предки були на передових рубежах науки і техніки ».


При створенні лодії застосовувалися тільки натуральні матеріали: корабель на 90% складається з деревини сосни, крім того використовувалися дуб і липа. Всі вузли судна скріплені виключно за середньовічними технологіями.


Науковий керівник проекту – Сергій Воронов, директор Кримської республіканської установи «Чорноморський центр наукових досліджень» зазначив: «Колектив вчених відтворив плавзасіб Середніх віків, що має прямий стосунок до Київської Русі. Підводним археологам поки не вдалося виявити на дні річок і морів реальних останків місцевих плавзасобів, що представляють цю епоху. Тому використовувалися конструктивні елементи, виготовлені за кресленнями наших колег – шведських археологів. Перед вами реконструйований на слов'янський лад древньоскандинавский драккар-розвідник. Це завершальний варіант бойового судна, який ставить крапку в тривалому науковому експерименті. На цих судах пройдені всі історичні маршрути, які мали відношення до Київської Русі: великий шлях З варяг у греки, Бурштиновий шлях, Великий шовковий шлях. Дійсно – це великий матеріал, це великі дослідження. До нас ніхто так не робив, і ні в кого іншого так не вийде. Не знаю, які ангели літали над щоглами цього корабля, повірте – він міг сотні разів затонути. Але ми гордо пронесли прапор України, зробили неоціненні відкриття в різних напрямках науки ».


Після презентації лодії «Князь Володимир» була здійснена наукова експедиція на судні. Експедиція являла собою остаточну перевірку плавального засобу, випробування його ходових якостей, міцності та інших характеристик під час проходження судна по річці Дніпро від Києва до літописного городища Треполя (район сучасного м. Українка). Це історичний водний шлях, що з'єднував в епоху Київської Русі (IX-XII ст.) Столицю держави з південними прикордонними форпостами.


По завершенню наукової експедиції реконструйована лодія «Князь Володимир» буде встановлена ​​на музейному майданчику «Парку Київська Русь» – Центру культури та історії Древньої Русі. І жителі України та інших країн світу зможуть ознайомитися з бойовою лодією Східної Європи IX-XI століть.



Більше інформації на сайті «Парку Київська Русь» http://www.parkkyivrus.com/.