Виноградів - місто з королівськими амбіціями
Виноградів, який шокує
У цьому невеличкому містечку на півдні Закарпаття я прожив левову частку свого молодого життя. І, як це часто буває, за довгі роки майже не помітив його неповторності й шарму, пройшов повз них на відстані простягнутої руки.
Давньогрецький філософ казав: «Велике видно здалеку». Повернувшись у Виноградів одного разу, я зрозумів, що красу потрібно шукати не на заокеанських курортах та в містечках Старої Європи, а довкола себе, а то й у самому собі. Саме тому мова сьогодні піде саме про центр колишнього Угочанського комітату – Виноградів.
Місто, яке мало королівські привілеї
Севлюш, чи як його по-місцевому називають Сивлюш, - теперішній Виноградів. Місто під Чорною горою, яка колись, напевно, була закарпатською Фудзіямою – діючим вулканом. До сьогодні на схилах гори можна знайти величезні камені – вулканічні бомби – якими вулкан розкодувався у часи найбільших пристрастей. Одразу під горою торує свій шлях вже спокійна, рівнинна течія Тиси.
З давніх давен Виноградів (а так його «охрестили» совіти лише у 1946 році) оповитий пеленою загадковості, аристократичних інтриг та шляхетної розкоші. Кожен виноградівець пишається тим, що саме його пращури заснували це старовинне місто, бо достеменно не відомо, хто і коли зробив це насправді. Вперше Севлюш згадується у латинських грамотах за 1262 рік – і о доля! – одразу ж як королівське місто.
Вже в той час місто мало власне самоврядування, свій суд, а громада у цілком демократичний спосіб обирала собі мера – старосту міста. Якщо існує хороше значення слова «комунізм», то тут він розгорнувся у повній силі – в той час у Севлюші можна було вільно вселятися і виселятися, будувати млини, займатись полюванням і рибальством, мешканці священників обирали самостійно, а попівську десятину могли залишити на своєму полі – мовляв, нехай святий отець сам собі збере з неї врожай; можна було вільно переправлятися через Тису і безкоштовно користуватися дорогами, проводити щочетверга міський базар. І за всі ці привілеї королю віддавали невеликий земельний податок, а місто відправляло у королівську армію одного озброєного вояка. Справжня казка.
Приблизно в цей же час угорський король подарував Виноградів феодалові Беке Боршо, який збудував в околицях міста замок «Канків», руїни якого височать на Чорній горі й донині. Вже після великої монголо-татарської навали кількість тутешнього населення різко зменшилася, тому керівництво держави дозволило німецьким та італійським колоністам зводити тут свої маєтки й села.
У ті буремні часи на території міста жили слуги дворян і навіть раби, жилярі і кріпаки, вільні громадяни і землевласники, магнати. Жив серед них і легендарний землевласник Юрій Довжа, аферист і пройдисвіт, герой і блазень. Цей неперевершений і наївний чоловік, котрий дивився на світ у рожевих окулярах, свого часу зібрав багацько простих селян, назвав їх гордо – хрестоносцями, а себе проголосив їх королем. Справжня його мета була благородною – Юрій хотів зробити державний переворот на користь простого люду, але час був не той – і «повстання хрестоносців» жорстоко придушили.
Зіґмунд Перені – барон і революціонер