Київ нанесли на голландську мапy
Режисер: Іде ван Хайнінген
Актори: студенти-учасники МАРА-туру
Театр: Центр ім. Леся Курбаса
Прем'єра: 29.04.2010
Під одним дахом на дві години зібралися мрійник у жовтих черевиках у пошуках щастя, дівчина, що відчувала сусідів довкола себе, вагітний Фредді Меркюрі та закохані, що в ритмі танго борються за парашут. Саме такі образи у своїх дипломних роботах презентували молоді студенти МАРА (Moving Academy for Performing Arts – Пересувна академія сценічних мистецтв). П’ять перфомансів під назвами «Відкриття», «Ланго», «Кожного ранку», «Всередині/Ззовні» та «Божевільна вагітність» показали, наскільки якісна акторська гра в поєднанні з проекційними слайдами різноманітної тематики та ґатунку можуть відобразити великий світ у маленькій людині.
У столиці дійство відбулося 29 квітня в Центрі ім. Леся Курбаса та 30 квітня в КМЦ Києво-Могилянської академії. МАРА-тур також охопив Первомайськ та Одесу, де молоді театрали вже презентували свої доробки, а 4 та 5 травня їхні роботи оцінив Львів.
МАРА є голландською театральною академією, що вже 20 років проводить майстер-класи з театральних мистецтв у країнах Європи, а 2007 року завітала і до нас. З того часу майже 150 українських учасників пройшли відбірковий етап і найкращі голландські викладачі провели для них майстер-класи з театрального менеджменту, акторського мистецтва освітлення, проекційної техніки тощо.
«Ми з художнім керівником Центру ім. Леся Курбаса Олександром Чайкою давні друзі, – каже ідеолог та керівник МАРА Іде ван Хайнінген, – тож ми вирішили об’єднати зусилля і створити цей проект для України та Сербії. Він відбувається за підтримки програми МАТRA МЗС Голландії».
Тож озброєні багажем знань студенти академії презентували плоди своєї праці під назвою «Процесія образів»: у низці перфомансів власного виробництва вони були не лише акторами, а й працювали над сценографією, освітленням та музичним супроводом. Керівник театру каже, що українці самостійно розробили концепції постановок, а голландці допомогли лише технічно.
Результат вражає: актори показали вартісну і зовсім не «студентську» театральну постановку. Проекційна насиченість картинки багата, кожен рух і крок акторів розрахований відповідно до проекцій, кожна деталь перебуває у взаємозалежності від тіні, світла, звуку, жесту. Образи відтворені лаконічно, злагоджено і справляють неабияке враження на глядача. Недарма про співпрацю з українськими акторами Іде ван Хайнінген найкращої думки: «Вони надзвичайно талановиті і мають бажання робити необхідні зміни в мистецтві, адже воно не є розвагою. Мистецтво може змінити суспільство тільки якщо воно позбудеться форми клоунади і набуде певного осмислення. Ці люди – митці, і ми допомагаємо їм виявити це в собі».
Деяким учасникам, які вийшли на фінішну пряму після п’яти майстер-класів, дали завдання організувати тур у певних містах – це й буде їхньою дипломною роботою. Менеджером МАРА-туру в Києві став учасник проекту Андрій Палатний. «Освітні студії – це сутність Пересувної академії сценічних мистецтв. За час навчання я мав змогу спробувати себе в ролі режисера, освітлювача, перформера, відповідального за сцену. Такий різнобічний розвиток є одною з основних переваг академії. Крім того, МАРА не нав’язує якусь певну театральну естетику, тут заохочується самовираження перформерів у будь-який спосіб», – каже він.
«Основоположними у такій роботі є тілесний зв'язок, кожен ранок починається з інтенсивних тренувань по півтори години. Також важливим є вміння працювати в групі та самостійно, уміння виразити власну ідею за допомогою пластики, рухів», – розповідає менеджер проекту в Україні Ліна Романуха. Вона наголошує на певній особливості постановок – проекції.
Перфоманси у виконанні студентів МАРА мають не класичну сценографію з реквізитом, а проекційні слайди. Вони створені руками самих учасників і на рівні з акторською грою є віддзеркаленням внутрішніх творчих ідей та замислів. А власники дипломів академії тепер самі мають право проводити заняття і розповсюджувати принципи роботи МАРА в Україні.