Народна вишивка Гличини та Буковини у архівних та опублікованих джерелах

теґи: вишивка

Важливим джерелом вишивального мистецтва, зібраних у різних куточках як Львівської, Тернопільської, так і Чернівецької областей є музейні зібрання Тернопільського обласного краєзнавчого та Чернівецького художнього музеїв, а також музею Вижницького коледжу прикладного мистецтва ім. В. Ю. Шкрібляка. Зокрема, у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею міститься велика колекція вишитих чоловічих та жіночих сорочок, рушників, подушок та запасок.

Переважна більшість вишитих виробів пошиті із білого домотканого конопляного або фабричного полотна, прикрашені як рослинним, так і геометричним орнаментом; вишиті хрестиком чи гаптовані, поліхромні. Відносяться до початку ХХ століття. Значний інтерес привертають вишиті рослинним орнаментом жіночі сорочки з білого полотна з с. Іване-Золоте Заліщицького району від Б'ялої Ганни Дмитрівни 1901 р.н., виготовлена 1929 року [4, ф. 62065, оп. 8680.] а також з с. Міжгір'я Борщівського району 40-50-х років ХХ ст. [4,. ф. 48943, оп. 3225.], вишита червоними нитками зі вставками бісеру Вовчук Катериною Тимофіївною.

Зразки Буковинського вишивального мистецтва представлені у зібраннях Чернівецького художнього музею та музею Вижницького коледжу прикладного мистецтва ім. В. Ю. Шкрібляка, які вражають своєю різноманітністю та майстерністю виконання. Серед них можна побачити повністю вишиту бісером святкову жіночу сорочку з с. Виженка Вижницького району [5, ф. 83, оп. 415.], яка зберігається у фондах Чернівецького художнього музею. Вишивка геометричним орнаментом розташовується вздовж всього рукава даної сорочки, а на опріччі – візерунок, що складається з чотирьох смуг у вигляді у вигляді ланцюжків-ромбів, що чергуються з вузькими смугами лінійного орнаменту.

Також цікавими для дослідника є сучасні вишиті композиції традиційно одягнутих ляльок, поліхромні чоловічі святкові сорочки та цілі костюми, вміло вишиті бісером. Такі зразки буковинського рукоділля знаходяться у музеї Вижницького коледжу прикладного мистецтва ім. В. Ю. Шкрібляка. Тут хочеться звернути увагу на повністю вишитий бісером на бісконній тканині поліхромний жіночий костюм «Карпатські барви», зроблений дипломницею Матеяцук І. А. під керівництвом Вербицької О. О.

В новому альбомному виданні талановитої майстрині Олени О. Гасюк – «Буковинська народна вишивка»[2] – зібрано до трьохсот зразків орнаментів та понад сто різних технік вишивання. Олена Онуфріївна знайомить нас з історією розвитку вишивки, обладнанням вишивальної майстерні, композиціями орнаменту. Авторка, певним чином користувалася матеріалами виданого раніше альбому [1], в якому зібрані кращі роботи, створені майстринею впродовж творчого життя. Цінним джерелом відомостей про особливості вишивки Галичини є авторський альбом Л. Т. Кравчук [3], в якому вміщені типові зразки галицьких вишиванок.

Ще одним важливим джерелом є вишивки талановитої майстрині О. Кулинич – Стахурської, яка є членом національної спілки майстрів народного мистецтва України. її роботи експонувалися у США і Канаді. О. Кулинич -Стахурська своїм вишивальним мистецтвом є визнаною творчою особистістю з яскраво вираженим талантом – вміє творчо, по-своєму працювати на основі традиційної народної вишивки. Це відчувається в оригінальних колористичних рішеннях.

 

2012-09-14

Список літератури:

1.Гасюк Е. О., Степан М. Г. Художественное вьішьівание: Альбом. -К.: Вища школа, 1982. – 240 с.

2. Гасюк О. О. Буковинська народна вишивка [Альбомне видання] / Олена Гасюк. – Вижниця: Черемош, 2007. – 140 с.

3.Кравчук Л. Т. Українські народні вишивки: Львівська область [Альбом] / Л. Т. Кравчук. – К., 1961. – 32 с.: 40 табл

4. Тернопільський обласний краєзнавчий музей.

5.Чернівецький обласний художній музей: Студентський портал.