5-й «Літфест» - 5 нових країн, 5 днів літератури і ніч поезії до 5 ранку
Цьогоріч у рамках Форуму видавців відбувся вже традиційний 5-й Міжнародний літературний фестиваль, що впродовж п’яти днів знайомив Львів із літературним світом, а представників світової літератури – зі Львовом.
Відкрився «Літфест» поетично-музичним вечором, де ведуча Мар’яна Савка надихала до виходу на сцену поетів, які, своєю чергою, надихали публіку. Вірші декламували Юрій Андрухович, Остап Сливинський, Звонко Каранович (Сербія), Марко Погачар (Хорватія), Аміран Свімонішвілі (Грузія), Янус Кодал (Данія), Ігор Губерман (Ізраїль), Алла Агілар-Амат (Каталонія), Ельчин Іскандерзаде (Азейбарджан), Марія Ференчугова (Словаччина), Дмитрій Кузьмін (Росія). Фінальний акорд вечору належав гуртові «ДахаБраха».
Як розповів координатор Літфесту Григорій Семенчук, за рік таки вдалося досягнути мети – розширити географію фестивалю та удосконалити його формат. Цьогоріч участь у фестивалі взяли понад 300 літераторів із 25 країн світу, які провели 183 літзустрічі. Вперше до Львова завітали поети з Данії, Румунії, Фінляндії, Сингапуру, Азербайджану і Афгінстану. Одинадцять авторів представляли літературу сусідки-Польщі, серед яких уже відомі українському читачеві Марек Краєвський та Кшиштоф Варга. Делегація у складі чотирьох поетів з Каталонії на чолі з Андрієм Антоновським прибула налагоджувати зв’язки між літераторами України та Каталонії та почитати незвичну для українського «буквоїда» фонетичну поезію.
Розширився і формат «Ночі поезії і музики нон-стоп», яка видалася найдовшою за час існування. По-перше, змінилося місце проведення імпрези, тепер це – Львівська філармонія. Та навіть такий місткий зал тріщав по швах від аншлагу. Натовп стояв у проходах до третьої години ночі. Послухати поезію можна було одразу у двох залах. На головній сцені, яка завершила роботу кілька хвилин по п’ятій годині ранку, свої тексти читали Олександр Ірванець, Богдана Матіяш, Людмила Таран, Мар’яна Савка, Галина Крук, Андрій Любка, Володимир Цибулько, Остап Сливинський, Петро Мідянка, Маріанна Кіяновська, Зофія Балдига. Не давали заснути публіці у музичних перервах гурти «Запаска», «Зелені сестри» та «Наголос на голос».
І, схоже, обійшлося без скандалів. За винятком незадоволених амбітних сусідів нової галереї «Коралі», що по вулиці Менцинського, 5, які, розмахуючи кулаками з погрозливими мінами і матюками (послухати матюки можна тут), кричали, що їм «цього фестивалю не треба, а оцих неформалів треба розігнати». На щастя, людей, що читають літературу набагато більше.