«Fort.Missia-2010»: мистецька спека на українсько-польському кордоні
Перші дні липня видалися традиційно по-липневому спекотними. Сонце, не шкодуючи себе, щедро сипало промінці. Гаряче повітря стискало в своїх обіймах, підіймаючи розморений люд з диванів й виганяючи з хат. Літо надворі! Час на «ФортМісію»!
Другий міжнародний фестиваль мистецтв «ФортМісія» зібрав у селі Поповичі Львівської області поряд з українсько-польським кордоном фестивальний нарід з усіх областей Західної України, а також польських гостей, адже фестиваль позиціонує себе як приклад мистецької й культурної транскордонної співпраці. І обов’язково треба зазначити – гарний приклад. 2-4 липня на залишках оборонних фортів Першої світової війни, на які, до речі, тільки на час фестивалю й можна вільно потрапити, «ФортМісія» зібрала докупи українців і поляків, мистецтво й літо, музику і драйв, ідею та релаксацію. З усього цього міксу вийшов соковитий та смачний фестивальний коктейль.
Першого фестивального дня ще сповнені сил та енергії митці й фестивальники облаштовувалися на території, знайомилися ближче й готувалися до вечора. Якісної музики було багато: велика й мала сцени пропонували музичне розмаїття на вибір. «Горгішелі», «Пропала Грамота», польські гурти «КОКА» та «Joke», «КораЛЛі», «Мертвий півень» та ще багато-багато колективів викладалися на повну.
Не могла не припасти до душі територія малої сцени. Під стінами форту №4 було затишно й красиво, атмосфера зближувала музикантів і фестивальників, та й нарід там тусувався трохи інший, аніж під великою сценою, де товклися різнобарвні й різношерсні фестивальники.
Тільки на землю спустилися сутінки, ніч пронизали звуки справжнісінької карпатської трембіти – то на сцену вийшли франківські «КораЛЛі». Була не на одному виступі карпатських аЛЛігаторів і зізнаюсь щиро й неупереджено: кожен наступний виступ хлопців видається кращим від пепередніх. Тільки тиждень перед тим відривалася під їхню музику на «Трипільських Зорях». «КораЛЛі» так завели публіку, настільки розпекли пристрасті натовпу, так сподобались Черкасам, що, здавалось, драйвовішого виступу й бути не може. Але ні – менш, як за тиждень, аЛЛігатори просто порвали «Фортмісію». Чи то атмосфера була настільки привітною, чи то публіка настільки відкритою – як би там не було, але «КораЛЛі» виклалися на всі 200%. Тільки виступили – гайнули через кордон фестивалити в близеньку Польщу. Справжні транскордонні музики, що тут скажеш.
Хедлайнером першого фестивального дня був легендарний «Мертвий півень». Місько Барбара і Ко зібрали перед великою сценою величезний натовп своїх шанувальників. З перших акордів люд забився в радісному екстазі. Якийсь псевдосупермен у синій футболці з літерою «S» вискочив просто на сцену. В шалі стрибнув супермен до своїх побратимів, але простим смертним не вистачило міці носити його на руках. «Мертвий півень» перетворив фестивальне поле на киплячий людський океан. Понад дві години викладались на сцені Барбара і Ко, невтомно даруючи натовпу пісню за піснею. Честь і хвала «Мертвим півням», і ще більша любов шанувальників.
Після закінчення концертної програми фестивальний люд, мокрий, зморений і щасливий, розбрівся хто куди: хтось залишився витрачати дрібні залишки танцювальної енергії на етно-дискотеці, хтось побрів шукати щастя нічними фестивальними полями й фортами, хтось подався в наметове містечко.
Наступного фестивального дня волонтери прибирали територію від сміття. Сумно, що серед фестивальників було таки чимало бицюганів, гопів й бидла. Попри те, що смітників на території «ФортМісії» було справді багато, вищеперелічені організми засмітили все довкола. Волонтери дочиста прибрали все, але й ранок через добу засмутив купами сміття. Ті самі організми напивалися, як свині, вмикали в своїх машинах репертуар радіо «Шарманка» й плювалися «сємкамі». Як розповідав наступного дня зі сцени ведучий, якісь «тьоли» навіть примудрилися влаштувати бійку «за надувний шарік». В безкоштовних фестивалях є свої мінуси – отакі-от «атракції».
Ранок перед початком концертної програми теж не давав понудьгувати: традиційно для таких фестивалів звідусіль прибували ятки майстрів, проводилися майстер-класи, а ще – лендарт (були дуже цікаві роботи, що продовжували висвітлювати фестивальну ідею – мистецтво на руїнах війни), незвідані таємниці фортів, фотовиставки в форті №6, вистави на театральній сцені.
Концерти на малій та великій сценах знову тішили розмаїттям українських та польських гуртів. Всіх перелічувати не буду, відзначу лише чудові якісні виступи гуртів «Че-Че», «ShockolaD», «Джек о’Лентерн», що зарядили позитивом й додали гарного музичного настрою, ну і, безперечно, «Тартак», послухати який перед великою сценою зібрався величезний натовп фестивального люду, що до суботнього вечора збільшився вдвічі порівняно із початком фестивалю. Сашко Положинський, як завжди, був хорошим і чемним хуліганом на сцені, демонструючи власну безпосередність і близкість до аудиторії, тим самим розбавляючи задушливу спекотну атмосферу хвилями щирого тепла. Натовп ковбасився, відривався й шалів під улюблені пісні, закидаючи Сашка вінками, одягом, презервативами. «Кидайте краще гроші», – пожартував Положинський, а на сцену вже полетіли монети й купюри. Цікаво, скільки ж не поскупилися віддати «Тартаку» вдячні фестивальники? Скільки б там не було, хлопці без заперечень заслужили значно більше за драйв і енергію, що подарували «ФортМісії».
У неділю фестиваль почав потроху роз’їжджатися: ріділо наметове містечко, більшало втомлених фестивальників з наплечниками, що тягнулися довгою колоною в напрямку автобусних зупинок. Фестиваль удався. Навіть бувалі фестивальники кажуть, що це чи не найкращий фестиваль з усіх українських фестів, які їм довелось відвідати. Організація «ФортМісії» була на високому рівні: вистачало смітників, туалетів, довозилася вода, було, де поїсти. Одразу помітно, що до організації й проведення фестивалю залучено чималі кошти. Додам тільки, що українські міліціянти поводилися типово для українських міліціянтів, тобто стояли, як манекени у формі, ігноруючи прохання людей допомогти. Що ж, нехай то залишається на їхній доблесній совісті. А я сподіваюся, що наступна «ФортМісія» вдасться ще цікавішою, драйвовішою, культурнішою та ще більш класною, аніж цілком вдала цьогорічна.
Гарно написано, Юльчику! :)
дуже дякую, Тетянко :)))
звичайно, було б все ще краще, якби не деякі "організми", але платні фестивалі в нашому суспільстві поки не приживаються...
На платних фестивалях теж не обходиться без "організмів" – від такого ніхто не застрахований. :)
але йомвірність, погодься, менша...
Так, але багатікі теж бухають. :)))
та не в "бухають" справа навіть, а в загальній культурі. мене морально вбиває, що море смітників, а бидло все рівно смітить під ноги
Ніц не вдієш :)
от, ти розумна дівчинка
Дякую, Максику :)
Доповнення – нарід і не лише із західної України – з нами в бусі, до прикладу, їхало ціле товариство з Києва. :)
ну та :) з Правобережжя і трохи з Лівобережжя навіть :)))
файно написала!
погоджуюсь на рахунок бидлоти! але як я вже казала Тані, найбільше мене злив пяний місцевий люд: через них втрачається весь фестивальний настрій, і шансон о 6 ранку з пивних палаток – це просто вбивсто!!!!!!
дякую :)
підтримую. мене здивувало, власне, що на фестивалі продавали алкоголь
та його власне завжди продають....)
а не повинні :)
ну того року ми везли з собою,шоб дешевше було)))) а цього року взагалі не купляла=)
так вип"ємо ж за здоровий спосіб життя! ;))) сочку-мінералочки! :)
юхууу!!!)
(або квасу – теж варіант))))
ага, квас – сила :) медовий особливо! :)))
http://fett-messer.livejournal.com/407180.html
рочила..не зі всім згідна...особливо на рахунок хіпстерів....але..як ти кажеш....то твоє імхо)))
я виклала свої враження, Ви маєте право на власну думку :) смішно? чудово! доброзичливий сміх збільшує тривалість життя :) а взагалі ми з Вами говоримо про трохи різні речі.
На жаль , значно більшою проблемою для дзигівців ,як організаторів ,було , зловживання алкоголем музикантів перед виступом , збирання їх в ровах на території(а це 3 км ножками від одного форту до іншого)- добре що вдалось випозичити квадроцикл , а так недали би собі ради.
Важко щось пояснювати людям , які перебрали , якщо на сцені виступає таке саме "порося" в майже такому самому стані.
Платний вхід – думаємо не зарадить цій проблемі , та й не хочеться цього робити виходячи з нашого бачення розвитку фестивалю.
Цього року ми залучили до організації Львіський обласний ЦСССДМ – які мають в своїх службових обовязках (доречі за наші податки) провадити профілактику та запобігання зловживання алкоголем та наркотиками(за домовленністтю вони мали контролювати обмеженя продажу алкоголю молоді та тим по кому видно ,що йому вже достатньо...) – вистарчило їх на 1-ший день до вечора , а далі у них наступили ,"гарантовані Конституцією вихідні".
Але найефективнішим способом – ми вважаємо залуучення чим більше місцевої молоді до організації та підготовки фестивалю,з ціллю пробудити в них фестивальний патріотизм і відповідальність та гонор за свою місцину.Цього року ми разом з нашими друзями з Польщі -влаштували для місцевих вищкіл з вуличного цирку та фаєр шоу – восени завеземо 15 молодих "Попівчан" і "Бикивців" до Любліна на продовження навчання,надіємось на наступний рік побачити їх програму,багато місцевих записались в волонтери і протягом 10 днів працювали разом з нами та художниками на території.
З власного досвіду – ніхто краще за них не справлявся з неадекватною поведінкою "односельчан"
Врахуйте , щоМостиське прикордоння – достатньо депресивна територія, і якщо нам вдасться за декілька років реалізувати проект створення Україно – Польського Центру сучасного мистецтва на цих територіях (з робочими місцями та освітніми програмами )-думаю наступить момент коли різниця між "Ними" і "Нами" зникне.
відповісти
На рахунок вживання алкоголю самими музиками – це ви у яблучко втрапили! :)
люблю музикантів, що пропагують здоровий спосіб життя і є хорошим позитивним прикладом для молоді. але таких мало.
Погоджуюсь.
і яі люблю...
але таких,на жаль, мало.......(
але все ж такі є – і це втішає :)
вони просто відповідальні. а відповідальних – мало
справді, відповідальності в нашому суспільстві дуже мало...
"...сподіваюся, що наступна «ФортМісія» вдасться..."
а що Бодю, кажеш цьогоріч наша люба "проукраїнська" влада ні коп`я не дасть на ФортМісію..?
вони й попередні рази не давали. платили поляки, тому й всі польські гурти виступали на головній сценій. заплатять знову :)
цілком підтримую ідею і мету :) молодці :)
щодо платного входу: звісно, безкоштовні фести – краще для самих фестивальників, я просто порівнювала.
щодо п"яних музикантів: то поодинокі випадки, більшість були цілком тверезі й адекватні. а те, що завжди якась п"яна свиня зіпсує загальну картину – це традиційно...
ні,ну власне організатори постарались,нема що казати – все справді було чудово!ну і якщо було трохи негативних моментів, то позитиву таки було більше!!!!!
гиг, а про п'яних музикантів – то я теж чула))))
(на прикладі Олексія Слободяна з МП))))))
а мені з Мертвого Півня оця світлина більше сподобалася:
ага, мені теж. фоток багато, я вибирала недовго
мммм.....
Судячи з коментарів, минулорічні проблеми з бидлотою і шансоном лишилися :)
на жаль :(
мій коментар
http://fett-messer.livejournal.com/407180.html
дякую, ознайомилась :)
самий кумедний уривок про бицюганів, гопів й бидляки
радше сумний, ніж кумедний
Нестача питної води, дурнуваті місця для наметового містечка, повно місцевого бидла – ось головні недоліки фестивалю. Ну неможна ставити бочку на 3 кубічні метри коли в тебе посеред поля зібралось кілька тисяч народу. На другий день підігнали ще одну машину, але це все одно не вирішило всіх проблем, 40-ка хвилинна черга по воду залишилась.
Місцеве бидло потрібно тишком-нишком відстрілювати і закопувати в лісі чи ховати в підземелях форту. Бізнесмени в палатках теж зажрались, 1,5 л мінералки по 10 грн, про їдло я взагалі мовчу. Питання до організаторів – де обіцяна польова кухня?
Концерт теж був посереднім. Якби не "Мертві півні", честь їм та хвала, перший день взагалі проваливсяб.
Театр гівно повне, коли не знають що ставити, починають матюкатись зі сцени. Добре що хоч "Драбина" була.
Ось такі мої враження.
мені пощастило трохи більше :)
звісно, не кожен мав змогу тягнути воду з собою, тут промах організаторів. але, наскільки мені відомо, наполегливі люди знайшли джерело недалеко в лісі й тягали воду звідти.
Ото надибала вас з Орком. :)
http://picasaweb.google.com/grynjuk/FortMisia_2010#5490485291007195346
угу, йдуть...
:)
Знаєш того пана, що вас знимкував? Він ніби зі Львова.
ні. не знаю, на жаль...
Кажуть, бувалий автостопер – пів світу об'їздив. Я про нього навіть в газеті читала. :)
угу... в пікассі в ноього можна навіть Сирію побачити
ухти, дякую! :) розсекретили й розпіарили всі і всюди :)))
Для хороших людей ніц не шкода. :)
:)))))))) дякую вкотре
пс. вважай, не перехвали :)
Ги-ги. То ви тримайте марку. :)
йой, постараюся :) відповідальна це справа – марку тримати :)))
мало того що на сцені були бухі виконавці, сам ведучий дозволяв собі пропаганду алкоголю та наркотиків, начебто на фестах це нормально...
цитую "Рок виконавці проти наркотиків це все одно що бджоли проти меду"
а загалом супер, фест вдався, я разом з друзями отримав море позитиву.
P.S. Наступного року буду обов'язково.
дійсно, пропаганда алкоголю здивувала, м"яко кажучи...
та навіть попри те переважна більшість фестивальників, з якими я спілкувалася, задоволені ФортМісією
а хіба ні?
Мене наййбільше вбило, як поляки співали про Коломию і демонстративно пили з пляшки горілку.. це був якби такий прозорий натяк
Ага, це все стереотипи – німці люблять сосиски і пиво, а українці – сало і горілку. :)
водку, сельдку, чечотку любит кацап!.. :)
Точно, Орко! Гади... :)
еге, зі стереотипами боротись дуже непросто. от якби ті поляки не побачили на фестивалі жодного п"яного українського рила, то, мабуть, змінили б свою думку про любов українців до алкоголю. а так як "організми" тільки підтверджували стереотип, то тут нема чого дивуватися
Еге.
Та не так вже багато було бухих в кізяк. звісно випивших була подавляюча більшість, але взагальному все було нормально. Поляки теж були ужрані, наприклад фронтмен «Pigs Like Pigeons»...
фронтмен «Pigs Like Pigeons» мусів підтримувати образ гурту :)))
ну це ти вдало підмітила :)
Нє, якби не мєнти то фіг би ми транспорт знайшли. А може їм так хтілося щоб такі як я швидше втекли? Я ж не бухаю:)
я теж не бухаю :) і таких багато :) а міліціянти просто зобов"язані виконувати хоча б найпростіші обов"язки :)
А стаття направду офігєнна. Спишіться зі мнов – деякі "таємниці" про завтрашній фест (див. СлЕмаки на Вершині" тут) розповім.
дякую :)))
Ну я направду гальмую. Я не зрозумів про що річ. Ок. трохи вправлюся в приват скину. До речі, на моїй стор. репортаж про 1 частину. Цікавить ваша думка
А з музики так це польські панки прикололи. ото ми з малим натанцювалися:) Положинський гопуватим став – пішли після опору матеріялів на театралку. До речі факт. малий (йому на фортМісії 2,5 років відбулося) заснув під тартак. Звідси віисновок – забагато показухи і мало драйву.
ох, так емоційно описала, таке враження, що я там побувала!!!!
дякую, Олю :)
але ліпше було там побувати :)))
Наступного року вже не пропущу!)))
До речі, хто небуть мого малого на форт-місії знімкував (малому 2,5 років. Для ясности: він єдиний серед присутніх дітей був у сіренькій бандамі)? Дуже цікавлять фотки. Повідомте, будь ласка, в приват.