Візит до «Старої дами», або Найстаріший міст Будапешта

Ностальгія за хорошим...

теґи: Будапешт, Угорщина, подорожі, пригоди

Міст імені Сечені

На мене тут з деяких причин найшла ностальгія, зокрема за тими місцями, де не раз і зовсім недавно побував. А вам пропоную почитати історію про один з найвідоміших мостів Будапештів і левів, які повинні гарчати, але не гарчать.

Цей міст називають «Стара дама», але офіційна його назва - міст імені Сечені. В 1821 р. граф Іштван Сечені, відомий тоді політик і меценат, вирішив звести постійний міст через річку Дунай. Така ідея і рішення виникли у нього після небезпечної зимової переправи через Дунай. Для здійснення своїх планів він запросив англійського інженера Вільяма Тірані Кларка, який до того побудував ряд мостів у Англії.

24 серпня 1842 р. на дні Дунаю, у створеній для будівництва робочій ямі, в присутності регента Угорщини Йожефа Габсбурга і інших членів імператорської сім'ї, було здійснено урочисту закладку першого каменю. І протягом семи років будівельникам доводилось вирішувати безліч технічних проблем, боротися з багатьма труднощами. Звершальна стадія будівництва моста припала на період визвольної війни проти Габсбургів, що також принесла багато негараздів недобудованому мосту.

28 березня 1848 р. до нарешті збудованих опор моста почали причіпляти ланцюги, на яких повинен був триматися сам міст. 18 липня нарешті було завершено і цю операцію. Але будівельників чекало розчарування - ланцюг не витримав.

На додачу до цього, весною 1849 року автрійці почали обстрілювати міст з гармат. Потім вони, під керівництвом полковника Алноха, спробували підірвати опори моста за допомогою 400 кілограм пороху, але міст вистояв.

Після всіх негараздів, 20 листопада 1949 р. міст був урочисто відкритим. Першим по ньому проїхався не Іштван Сечені,  а австрійський генерал Хайнау, або кат, як його називали мадяри. Сечені і Кларк на міст ніколи не ступили...

На 50-ти річчя після відкриття міст було названо іменем Сечені. А в кінці другої світової війни еесесівці підірвали міст. Після війни було пожертвовано багато коштів на відбудову моста. Вирішили відновити його до 100-річного ювілею. В грудні 1947 року була оголошена акція «Новий рік в допомогу Ланцюговому мосту Сечені». Суть зводилась до того, що у всіх розважальних закладах країни в Новорічну ніч до вартості вхідного квитка і рахунку в ресторані приписувався 1 форинт, який ішов на віднолення моста. В процесі відновлення моста було розширено проїздну частину на 1,05 метра. Тепер на мосту могло розминутися одночасно два автобуси. І 20 листопада 1949 р. міст був знову урочисто відкритий, в день свого 100-річчя.

З цим мостом пов'язано багато легенд. Одна з них - якщо повз двох левів, що стоять обабіч в'їзду на міст, пройде або проїде чоловік, який ніколи не зраджував своїй жінці, то леви повинні загарчати.

Леви мовчать...