Пісні для повстанців з Могилянки
Пісні для Повстанців
Нещодавно в Могилянці відбувся музичний вечір "Повстанська Пісня" присвячений пісням УПА. На нього були запрошені ветерани ОУН-УПА. Для повстанців та численних глядачів співали провідні музиканти та гурти Києва. Втім, їх пісень ви не почуєте на хвилях провідних ФМ-радіостанцій.
Нещодавно в Могилянці відбувся музичний вечір "Повстанська Пісня" присвячений пісням УПА. На нього були запрошені ветерани ОУН-УПА. Для повстанців та численних глядачів співали провідні музиканти та гурти Києва. Втім, їх пісень ви не почуєте на хвилях провідних ФМ-радіостанцій.
Приміщення, два мікрофони і колонка, ініціатива молодих людей плюс музиканти-патріоти – така формула цього некомерційного заходу. Перед численними глядачами виступили гурт "Сад" із піснями на слова Т.Г.Шевченка, Сергій Василюк ("Тінь Сонця") із повстанською "Ген в Карпатах є старенька хата..." та піснями з репертуару свого гурту, Віталій Калініченко ("Веремій") з культовою повстанською "Кедь ми прийшла карта", Олег Сухарєв ("Самі свої") співав сучасні повстанські пісні накшталт "Останній бандерівець", Едуард Драч заспівав хіт того вечора "Бидло в стойлі, а орел на волі". Лірник Сашко ("Вій"), як завжди цікаво, розважав присутніх казками. Мав бути і Анатолій Сухий ("Рутенія"), але не склалося. Між виступами музикантів слово надавали ветеранам визвольних змагань. Присутня молодь слухала уважно. У залі окрім прапорів деяких патріотичних організацій були синьо-жовті, червоно-чорні та один жовто-блакитний стяг. В кутку величезне полотнище з написом "Тінь Сонця", фан-клубу відповідного гурту.
Сергій Василюк, лідер гурту "Тінь Сонця", розповідає як опинився на вечорі "Повстанська пісня":
– Мене запросили Настя і Софія, які неодноразово організовували патріотичні вечірки, і я радий вшанувати героїв своїми піснями.
– Виступали безкоштовно?
– (Так) Річ не в коштах… Поки в нас буде все на голому ентузіазмі, доти у нас буде така неблагополучна країна, тому що насправді такі свята мають підтримуватися державою, відбуватися при хорошій апаратурі. Адже те, що сьогодні було зі звуком було не дуже гарно. Ще, до речі, така цікава деталь, мені здається ветеранам не дуже зрозуміла наша музика, можливо, я помиляюся, сподіваюсь, що помиляюся…
– Сьогодні пролунало лише кілька повстанських пісень УПА, а інші авторські. Якось не відповідає назві заходу…
– Що стосується "Тінь Сонця" то ми б із задоволенням заспівали наші повстанські пісні, але вони краще в "електриці" звучать. Співав тільки "Козачу могилу", вона наближена до повстанської тематики. Нам би краще було зіграти гуртом, якби була краща апаратура було б набагато цікавіше.
– Чи часто такі акції відбуваються взагалі?
– До помаранчевої революції їх було набагато більше. Було набагато більше приводів, скажемо так. Ми самі ("Тінь Сонця") починали з таких концертів, як "Останній гетьман", "Вітер Січі", "Патріотична рок-трибуна" – проект був започаткований саме з обєднання таких от національно-свідомих українських гуртів. Після революції поняття патріотизм, на мою думку, дуже змінилося.
– Чи збільшилось музики патріотичного спрямування на радіо після подій минулої осені?
– Не можу сказати точно. Ми ротуємося на радіо "Рокс", "Молодому", інколи на "Національному радіо" так само як і раніше. Більше, звичайно, стало україномовної музики, але є ще багато музикантів, які заслуговують на увагу ширших кіл в Україні. І тому я сподіваюся, що продюсери будуть більш зрячими.
– Нині потрібні гроші для ротації пісні на радіо?
– Ні, не обовязково. Це залежить від позиції радіо. На мою думку, всі "попсові" радіо дійсно так і роблять. Таке радіо, до речі, як "Рокс" під час помаранчевої революції перейшло повністю на україномовний формат. Цілий місяць крутилися лише українські пісні. Мені здається, що це дуже хороша позиція. Хоча, вони зараз мають свої проблеми з виходом на більш широкі простори…
– Чи збирається "Тінь Сонця" пробиватися в існуючий радіо простір? Чи це буде принципова опозиція (є й такі приклади)?
– Я вважаю, що національно-свідома позиція ніколи не може бути опозицією. Тому ми завжди будемо висловлювати те, що думаємо щоб це почула якомога більша кількість українців.
Влад Бровко