категорії: музика репортаж

«Живий вогонь-2011»: «Свірж» місцевого розливу, або Як вінницькі козаки фестиваль організовували

теґи: Вінниця, Гайдамаки, "Живий вогонь", Фестивалі

CRW_9509Ні для кого не є секретом, що за останні роки деякі українські фестивалі стали брендами, зросли в ціні. Проте так і не змогли зрости в якості організації. Незважаючи на встановлені ціни на вхід, організатори все ще не навчилися доводити свій продукт до пуття, вираховувати можливі недоліки та вчасно їх усувати.

18-19 червня у Вінниці втретє проходив фестиваль «Живий вогонь».

Метою заходу є популяризація культурних традицій українського козацтва, виховання патріотизму, національної гідності, консолідація українського суспільства. Адже засновником та організатором фестивалю є Вінницький козацький полк імені Івана Богуна. Проте визначити захід в рамках зазначеної мети – важко, бо, як казав класик української літератури М. Гоголь, «…змішались коні, люди». Програма «Живого вогню» щороку включала в себе показові козацькі бойові мистецтва, майстер-класи з ремесел, ярмарок виробів народних умільців, виступи фольклорних колективів, а також купальське дійство з відтворенням прадавнього звичаю видобування Живого Вогню, яке організовують місцеві рідновіри.

Поряд з цим на заході щоразу проводяться майстер-класи з психологічних практик, йоги, ведичних танців, гри на барабанах, медитації та усілякого роду східних мистецтв. Співорганізаторами фестивалю є також люди, які практикують трансцендентальну медитацію та захоплюються езотерикою.

Цього року фестиваль представив ще й музичну програму, де були заявлені місцеві вінницькі гурти, вже відомі та популярні «Пропала Грамота», «Zapaska», «ТаРута», а головне – український гурт світового рівня «Гайдамаки». Деякі відвідувачі фестивалю до останнього не могли повірити в приїзд гурту і заспокоїлись лише тоді, коли побачили Олександра Ярмолу та Івана Леньо, які прогулювалися територією фестивалю, слухали інших виконавців та фотографувалися з бажаючими.

CRW_9458Із майже годинною затримкою з виступу Павла Нечитайла та гурту «Zapaska» розпочалась музична програма. Наступними на сцену виходили не надто досвідчені молоді місцеві гурти. Порядок розташування виконавців в програмі обурював фестивальну публіку. Проте всі терпляче очікували заявлених хедлайнерів. О 22:00 (із запізненням на годину!) «Гайдамаки» розпочали підготовку до виступу. О 22:15 світло на сцені раптово згасло. Натовп почав скандувати «Гайдамаки!», та нічого не відбувалося. Є дві можливі причини. Перша – слабка та неякісна апаратура. Хтось із вінницьких музикантів зауважив, що до кінця фесту генератор може не витримати. Друга причина – закон про заборону проведення масових заходів після 22:00, на який посилалася міліція, оточивши сцену.

CRW_9613Натовп скаженів, лунали крики «Ганьба!», «Нам не потрібне фаєр-шоу!», ніхто не розходився. Близько 22:45 на темну сцену вийшли «Гайдамаки», вклонилися, розвели руками і вибачилися, що нічого зробити не можуть, тому що їм не дають змоги виступити. Ніхто з організаторів на сцену не вийшов, ніхто не пояснив публіці, в чому справа, тим паче ніхто не вибачався – це дуже нагадало провальний фестиваль «Свірж» та схожу реакцію його організаторів.

З одного боку, закон про 22:00 існує, а отже охорона мала повне право вимагати закінчення музичної програми. В такому разі, де були організатори, які бачили, що виступи гуртів відбуваються далеко не за розкладом, а хедлайнери свята навіть не встигають провести саундчек? З іншого боку, якщо причина, все ж, не в міліції, а поганій апаратурі, чому ця проблема не була усунута організаторами? До того ж, деякі охоронці, як і деякі козаки, були в явно нетверезому, неадекватному стані.

CRW_9689Обурення викликало і те, що, незважаючи на заявлений антиалкогольний статус фестивалю, на території заходу можна було побачити досить багато нетверезих відвідувачів, яких ніхто не контролював. І якщо вдень козаки показово виводили сп'янілих людей, то чому вони так раптово перестали це робити, коли стемніло? Питання залишаються відкритими. Але висновок один: ганьба та сором тим організаторам, які, заявивши метою фестивалю виховання українського суспільства в дусі українізації та патріотизму, вчинили зовсім протилежне, а саме – вкотре дали відчути українцям, що вони безправні, беззахисні, та навіть не перепросили за зіпсований захід.

фото – Максим Кушка, м.Вінниця