категорії: репортаж

В центр сучасного мистецтва перетворять цукровий завод

Арх-ШаргородНа цьому тижні закінчився другий фестиваль сучасного мистецтва у місті Шаргород, що на Вінниччині. Цього року його перейменували з «Арт-Шаргороду» в «Арх-Шаргород». Торік там збиралися художники, а цього року – архітектори.

- Наступного року знову будуть художники, - каже ініціатор проведення фестивалю, уродженець Шаргороду, а тепер москвич Олександр Погорєльський. Він вже викупив місцевий гуртожиток, який знаходиться прямо біля спортзалу. У ньому планують зробити готель. До Шаргорода привозитимуть на мистецькі студії студентів із-за кордону. Погорєльський за 400 тисяч гривень викупив місцевий цукровий завод загальною площею 2 гектари. Запрошені до містечка архітектори розробляють план реконструкції.

Арх-Шаргород- Я виїхав з України в 17 років до Москви, - каже Погорєльський. Він ідеально розмовляє українською. – Займаюсь інвестиціями і нерухомістю. У 2003-му році вирішив, що життя не цікаве, гроші в мене є, тож треба робити якісь цікаві проекти. У мене виходить три журнали і ми безкоштовно їх розсилаємо в університети східної Європи. А минулого року я зрозумів, що треба зробити щось для України, бо я тут народився. Тут я зареєстрував юридичну особу «Арт-Шаргород». І ми змогли викупити цукровий завод

Він був закинутий?
Так. Кілька років тому люди із Дніпродзержинська його викупили за 700 тисяч гривень з умовою погасити усі борги і зарплати. А самі вирізали усю техніку і здали в металобрухт за 5 мільйони доларів. Ми купили його вже знищеним на біржі. Думаю, крім мене тут з’явиться ще багато інвесторів.
Арх-Шаргород
Для архітекторів орендували приміщення спортивного залу школи. Підлогу застелили клейонкою. Учасники працювали за сучасними комп’ютерами, був вихід в інтернет. Відпочивали – на надувних кріслах і великому зеленому надувному дивані. Архітектори за роботу не отримують жодної копійки. Деякі працюють до 5-ої ранку. Ночують у кількох готелях і на домах в звичайних людей.
- Торік у місті не було жодного готелю, - каже міський голова Шаргороду Тимофій Жмурко, колишній головний архітектор міста, - а цього року тут вже дороги почали будувати, з’явилися готелі. Багато стало приїжджати звичайних туристів.

Арх-ШаргородБільше 40 дітей зібрав московський архітектор Владислав Кірпічов. Вони робили свої власні проекти. Разом із архітектором з Чорногорії Філіпом Піщиком діти збирали сміття і зробили з нього величезну кулю. В останній день її спустили на воду. Але частина жителів не знала, де знаходиться «Арх-містечко», проте усі хотіли прийняти їх у себе.

- Більшість шаргородців хотіли взяти архітекторів до себе, - каже місцевий житель Сергій. – Хай вони прикрашають наше місто, ми їм забезпечимо житло безкоштовно. І годувати будемо.

Більшість учасників – росіяни.

- Я народився в Казахстані, але мої батьки жили на Чернігівщині, а тепер в Києві, – каже 43-річний московський архітектор Ігор Бурий українською, – в Шаргороді я вперше. Такої організації як тут я ще ніде не бачив – усе просто на вищому рівні. Наша група називається «Об’єднання архітекторів Москви». Ми займаємося генеральним планом міста ще з минулого року. Приїхали цього року, а половина старовинних споруд вже розрушена. Вони належать звичайним людям, а ті їх не бережуть.

Арх-ШаргородПід час фестивалю знайшли катакомби. В Україні подібні споруди є тільки у Керчі. Вони з’єднують деякі будинки між собою підземним ходом. Катакомби зводилися кілька століть тому, але збереглися разом із природними печерами, в які із підвалів є виходи. Поки що ходити там небезпечно, але їх збираються також реставрувати і в наступному році вже водити туди туристів.

- Ми збираємося зробити туристичний маршрут Київ-Шаргород, - розповідає Олександр Погорєльський. – він не буде дорогим, але Шаргород ми зробимо туристичним центром поділля разом з Уманню і Бердичевом.

Погорєльський каже, що Віктору Пінчуку, який теж займається сучасною культурою, він не конкурент.
- Він цікавиться сучасною культурою світу, а я – українською. – каже він. – Я не знайомий з ним особисто, але з усіма його помічниками дружу. Вони були у нас торік.

Архітектурний фестиваль буде чергуватися із художницьким. Наступного року до Шаргороду знову з’їдуться сучасні художники.

Фото: Юлія Бугай