В центр сучасного мистецтва перетворять цукровий завод
На цьому тижні закінчився другий фестиваль сучасного мистецтва у місті Шаргород, що на Вінниччині. Цього року його перейменували з «Арт-Шаргороду» в «Арх-Шаргород». Торік там збиралися художники, а цього року – архітектори.- Наступного року знову будуть художники, - каже ініціатор проведення фестивалю, уродженець Шаргороду, а тепер москвич Олександр Погорєльський. Він вже викупив місцевий гуртожиток, який знаходиться прямо біля спортзалу. У ньому планують зробити готель. До Шаргорода привозитимуть на мистецькі студії студентів із-за кордону. Погорєльський за 400 тисяч гривень викупив місцевий цукровий завод загальною площею 2 гектари. Запрошені до містечка архітектори розробляють план реконструкції.
- Я виїхав з України в 17 років до Москви, - каже Погорєльський. Він ідеально розмовляє українською. – Займаюсь інвестиціями і нерухомістю. У 2003-му році вирішив, що життя не цікаве, гроші в мене є, тож треба робити якісь цікаві проекти. У мене виходить три журнали і ми безкоштовно їх розсилаємо в університети східної Європи. А минулого року я зрозумів, що треба зробити щось для України, бо я тут народився. Тут я зареєстрував юридичну особу «Арт-Шаргород». І ми змогли викупити цукровий завод
Він був закинутий?
Так. Кілька років тому люди із Дніпродзержинська його викупили за 700 тисяч гривень з умовою погасити усі борги і зарплати. А самі вирізали усю техніку і здали в металобрухт за 5 мільйони доларів. Ми купили його вже знищеним на біржі. Думаю, крім мене тут з’явиться ще багато інвесторів.
Для архітекторів орендували приміщення спортивного залу школи. Підлогу застелили клейонкою. Учасники працювали за сучасними комп’ютерами, був вихід в інтернет. Відпочивали – на надувних кріслах і великому зеленому надувному дивані. Архітектори за роботу не отримують жодної копійки. Деякі працюють до 5-ої ранку. Ночують у кількох готелях і на домах в звичайних людей.
- Торік у місті не було жодного готелю, - каже міський голова Шаргороду Тимофій Жмурко, колишній головний архітектор міста, - а цього року тут вже дороги почали будувати, з’явилися готелі. Багато стало приїжджати звичайних туристів.
Більше 40 дітей зібрав московський архітектор Владислав Кірпічов. Вони робили свої власні проекти. Разом із архітектором з Чорногорії Філіпом Піщиком діти збирали сміття і зробили з нього величезну кулю. В останній день її спустили на воду. Але частина жителів не знала, де знаходиться «Арх-містечко», проте усі хотіли прийняти їх у себе.
- Більшість шаргородців хотіли взяти архітекторів до себе, - каже місцевий житель Сергій. – Хай вони прикрашають наше місто, ми їм забезпечимо житло безкоштовно. І годувати будемо.
Більшість учасників – росіяни.
- Я народився в Казахстані, але мої батьки жили на Чернігівщині, а тепер в Києві, – каже 43-річний московський архітектор Ігор Бурий українською, – в Шаргороді я вперше. Такої організації як тут я ще ніде не бачив – усе просто на вищому рівні. Наша група називається «Об’єднання архітекторів Москви». Ми займаємося генеральним планом міста ще з минулого року. Приїхали цього року, а половина старовинних споруд вже розрушена. Вони належать звичайним людям, а ті їх не бережуть.
Під час фестивалю знайшли катакомби. В Україні подібні споруди є тільки у Керчі. Вони з’єднують деякі будинки між собою підземним ходом. Катакомби зводилися кілька століть тому, але збереглися разом із природними печерами, в які із підвалів є виходи. Поки що ходити там небезпечно, але їх збираються також реставрувати і в наступному році вже водити туди туристів.
- Ми збираємося зробити туристичний маршрут Київ-Шаргород, - розповідає Олександр Погорєльський. – він не буде дорогим, але Шаргород ми зробимо туристичним центром поділля разом з Уманню і Бердичевом.
Погорєльський каже, що Віктору Пінчуку, який теж займається сучасною культурою, він не конкурент.
- Він цікавиться сучасною культурою світу, а я – українською. – каже він. – Я не знайомий з ним особисто, але з усіма його помічниками дружу. Вони були у нас торік.
Архітектурний фестиваль буде чергуватися із художницьким. Наступного року до Шаргороду знову з’їдуться сучасні художники.
Фото: Юлія Бугай