категорії: візуалка стаття

Простір Фра Анжеліко

теґи: анжеліко, простір, сан марко, флоренція

             Ідея написати про Фра Анжеліко з’явилась випадково, як спонтанне бажання, результат тимчасової потреби у постійному. Фра Анжеліко був художником доби кватроченто, і, як всі художники того часу, шукав натхнення в релігійній тематиці. В Італії його знають як Беато Анжеліко – це найвищий ступінь визнання митця, коли люди називають його благословенним.

            Фра Анжеліко жив у складний і цікавий період – час змін між середньовіччям і Ренесансом, і це не могло не відбитися на його творчості. Здається, саме це поєднання середньовічного аскетизму кольору і форми із зародками ренесансної реалістичної перспективи є тим, що робить живопис Фра Анжеліко таким вражаючим та вразливим одночасно. Це живопис зламу, живопис переосмислення.

            Цей живий нейротизм Фра Анжеліко висловлений у кольорі та освітленні. Його фрески та ікони сповнені світлом, вони сяють не тільки золотим тлом, таким характерним для мистецтва епохи, але інколи в них сяє сам простір, так, як у фресках монастиря Сан Марко у Флоренції. Художник створив фрески для коридорів та двадцяти п’яти келій монастиря, в якому він сам був ченцем.

            Найголовніша фреска, та, яка зустрічає тих, хто підіймається по сходах Сан Марко – це Благовіщення. Вона зображує традиційну біблійну історію, але якось інакше, ніж її зображували до цього. Фреска є суцільним простором. Біла, прозора геометрія стін, вже знайома з концепцією перспективи, містить в собі всеохоплююче біле сяйво – і дві фігури, які природньо існують в ньому, ніби відгороджені від глядача невидимим склом. 

            Фра Анжеліко отримав своє ім’я за особливо вдалі фігури ангелів – і в цьому разі стримана експресія та кольорові крила ангела, що прийшов з вісткою до Марії гармонійно поєднує його із повітрям, яке пронизує всю фреску. Марія є так само стриманою, але від манерності, характерної для живопису доби Сімоне Мартіні, не залишилось і сліду. Білий цієї фрески не є аскетичним, радше він є символом чуттєвого особистого свята. Художник створив ще декілька фресок Благовіщення у келіях, і всі вони є різними, але всі їх об’єднує тиха радість простору – того, чого так не вистачало мешканцям цих стін.

            Британський історик мистецтв Евелін Велш наводить історію табернакля Лінайуолі – ще однієї знакової роботи Фра Анжеліко. Табернакль був створений для гільдії торговців лляною тканиною, Лінайуолі. На зачинених дверцятах зображено святих Петра і Павла на темному суворому тлі. Всередині знаходиться Мадонна з дитиною в оточенні яскравого золотого світла та ангелів-музик. Але цю золоту схованку члени гільдії могли побачити тільки під час урочистих зборів. Поруч із табернаклем в стіні  було  вікно, наглухо зачинене віконницями. Церемонї  відкривання табернакля передувало відчинення віконниць, для того, щоб дозволити денному світлу увійти у залу. Тільки після цього відкривали дверцята, і насолоджувалися небесним золотим сяйвом, як чимось більшим за сяйво сонячне. Цікава метафора того часу – часу, який, ще не відаючи задоволення від пейзажу, вже знаходив захват в уявному просторі.

           Такою є історія світла Фра Анжеліко, створеного ним у монастирі Сан Марко – місці, де незабаром після смерті художника оселився Джироламо Савонарола.

 

Світлана Бєдарєва

 

Фра Анжеліко

 

 

 

 

 

 

 

Благовіщення. 1450. Сан Марко.

 

Фра Анжеліко

                                                                                                                                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

Благовіщення. 1440. Сан Марко. 

 

Фра Анжеліко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Явлення Христа Марії Магдалині. 1440. Сан Марко.

 

Фра Анжеліко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Табернакль Лінайуолі. 1433. Сан Марко.