Саша Чемеров, «Димна Суміш»: «Я бачив океан»
Він поєднує чотири сторони світу, айсберги та діючі вулкани. Вона живе на зелених рівнинах, вкритих вічними снігами гірських хребтах та в опалених сонцем пустелях. Індія та її океан - ця суміш з ароматом східних прянощів така ж дивна і загадкова, як поєднання медитативної східної філософії та важкої альтернативної музики. Але для гурту «Димна суміш» такий мікс є природнім, і, за словами лідера, Саші Чемерова, жодних меж немає. У Індійському океані є течія, що змінює свій напрям за сезонами, а куди несе свої води океан Саші у дні панування осені, розповідає сам музикант.
- В останньому альбомі ви з гітаристом Сергієм Мартиновим записали сітар і теремін. Крім того ви освоїли мріданг, каратали. У чому для тебе особлива чарівність індійських музичних інструментів?
- Справа в тому, що індійська музика - стародавня і первинна. Там закладені речі, які зараз використовують усі напрямки музики. Модальний джаз, наприклад, складається за майже такими ж канонами, як і рага. Якщо взяти психоделічну музику 60х-70х, то у своїй більшості вона була наслідком східної музики, що є частиною йоги. Тому так цікаво грати на цих інструментах.
- Чи легко було навчитися?
- Коли я вперше взяв каратали, чи мріданг, то подумав, що на цих штуках взагалі нереально грати. Тобто, якось можна, але гарно – ні . Але якщо бути наполегливим, постійно практикувати і робити це із задоволенням, все виходить.
- Йоги вважають рок-музику деструктивною. Це правда?
- Йоги взагалі не думають про рок-музику, вона для них є проявом повного цілого. Із санскриту «йога» перекладається як «зв'язок із Богом», з чимось вищим, і коли цей зв'язок налагоджений, людина бачить все однаково – тут Бог, там Бог і все. Йоги бачать всіх як душу, яка там рок-музика.
- У тебе на шиї кантхімала (індійська прикраса – авт.). Одну кантхімалу носять неініційовані кришнаїти.
- Ось в мене ще свастика (показує). Кришнаїти – це люди, які прийняли якийсь шлях і невідступно сповідуюють його, святі люди. Я не святий, я не кришнаїт. А кантхімалу ношу, тому що туласі, з якого вона зроблена – священне дерево.
- Чи є у тебе ще якісь амулети чи талісмани?
- Талісмани – це справа твоєї віри. Якщо ти віриш у якусь штучку, вона даватиме тобі те, що ти в неї вкладаєш.
- А що ти вкладаєш у свастику?
- Свастика на сансткриті означає все краще, все, що дарує добро. Те ж саме вона значить для мене.
- Тобі цікаво побувати в Індії? Куди саме ти б хотів поїхати, і чому ці місця важливі?
- Мені цікаво поїхати в Джаганатхапурі. Там дуже багато старих храмів, до яких навіть не пускають білих людей. Тим більше, цікаво побачити океан. Я бачив, але вигаданий – я не бачив очима. Цікаво просто походити по індійському піску. Хочу побувати у Вріндавані і взагалі побачити на власні очі ту культуру. Але я знаю, що зараз в Індії все не так вже й добре. Там багато телевізорів, багато асфальтованих доріг, багато чого деградує.
- Висока духовність і цивілізація – протилежні речі?
- Я не думаю. Звичайно, краще жити в селі, але і в місті можна бути духовною людиною. Головне – що відбувається всередині, і якщо там це сильно, то зовнішні речі не зможуть щось у тобі вбити.
- Чи є для тебе у Києві особливі місця?
- Я не можу виділити – мені подобається Київ взагалі, хоча він швидкий і багато людей. Коли я був останній раз у рідному місті, мені дуже сподобався Чернігів. Зараз я розумію, що бути десь, крім Києва, для мене поки що неможливо – тут сконцентровна моя діяльність. Та в будь-який момент, якщо захочу, я можу поїхати куди завгодно. Майже куди завгодно – ось в Англію мене не пустили. Думають, що я не повернуся.
- Кліп на пісню «Океан» і частково «В країні ілюзій» нагадують фільм Мішеля Гондрі «Наука сну». У ньому такі ж декорації з кольорового та пакувального паперу, ниток, камінчиків, скла – така собі home made-атмосфера.
- Так, він мені дуже подобається.
- На твій погляд, сон – це ілюзія?
- Наскільки я знаю, є різні види сну. Є просто поєднання того, що бачив удень, є віщі сни. Хоча ілюзія – це не обов’язково сон і не обов’язково якийсь наркотичний стан, якась казка. Людина в ілюзії, коли живе таким життям, як тварина, - тільки дивиться телевізор, їсть, спить, займається сексом і б’ється. Коли людина не розвивається, не займається самопізнанням, пошуком відповідей на питання «хто я такий», «що я тут роблю», «що робити далі» – це ілюзія. Від цієї ілюзії треба бігти, як від масок.
- Які ще фільми ти любиш?
- Дуже подобається «Сніданок на Плутоні», багато фільмів Кім Кі Дука. Подобаються старі фільми, класичні психоделічні: «Easy Rider», «The Тrip», ранні фільми Скорсезе. Взагалі я дивлюся доволі багато кіно і дивився завжди. Нещодавно передивився «На останньому диханні» Жана Люка Годара, і знову мене вразив цей фільм.
- Останнє, що я прочитав – афоризми Чанакйа Пандіта. Це політик, мораліст, який жив близько трьох тисяч років тому і його вислови ми можемо використовувати зараз. Було цікаво його вивчати. З художньої літератури дуже мало книжок я вважаю цікавими. Мені подобається Керуак, Жан Жане, Гьоте. Обожнюю Рембо, Блейка.
- Хто твої вчителі, крім книжок?
- У мене були вчителі з народження – це батьки. Навіть вчителі у школі, хоча я вважаю, що там відсотків 60-80 – брехня. Вчителі по життю – книжки. Навіть небо, навіть просто листя. У кожної людини багато вчителів. Головне – приймати уроки.
- Ти любиш осінь. Чому?
- По перше, це дуже психоделічне світло, колір – такий жовтий, дуже теплий. Мені тепліше, ніж влітку, коли осінь. Подобається запах – запах листя, яке вже впало, може того, що вже палять. Взагалі осінній настрій специфічний. Мені він дуже близький. Восени людське серце оголене, до нього можна доторкнутися.
- Що хочеться зробити цієї осені?
- Ми запишемо альбом, знімемо кліп і, можливо, я , Сергій і Альона (Альона «Scady» Абрамова, ударниця «Traktor» – авт.) запишемо альбом «Х-Позерів» – це наш сайд-проект.
- «Зачепився серцем за образ, перечепився за розум...» – остання фраза з твого щоденника. Ти закоханий цієї осені?
- Так. Але ще не знаю в кого.
шановні модератори!
невже, на ваш, погляд, заголовок цього інтерв'ю відповідає його змісту???
чи не варто було б забути про гонитву за сенсаційністю та скандальністю і не перетворювати світлу і добру розмову людини, сповнену мрій та романтики на якусь непотрібну заяву, до того ж з негативною енергетикою?! так, це фраза була сказана Сашком, але вона ніяким чином не розкриває інтерв'ю і не узагальнює його!
як автор, вимагаю повернути вказану мною тему ("Побачити океан...")!
якщо вам все ж таки не до вподоби такий матріал на головній сторінці, то спокійно можете прибрати його звідти, але залишити у моєму блозі і з МОЄЮ назвою.
щиро дякую!
Хм, Ольго, до чого тут гонитва?:)
За заголовком читач обирає – читати Вашу статтю чи ні, тому я не розумію Вашого обурення. Ваш текст ми абсолютно не чіпаємо, але "Побачити океан" – це, вибачте, не заголовок. Чому? Дуже просто, заголовок не містить дії, і все. Редактор обрала фразу, яка містить дію, але заголовок не має практично відношення до статті – це просто найвлучніша фраза, а не надпис "Класна робота" у зошиті. Це залучення читача, яка сенсаційність у назві "В Індії все не так вже й добре".
Давайте оберемо якусь позитивну фразу, але цікаву і з дією, яка на вашу думку буде ілюструвати статтю, це ж не проблема – змінити заголовок:)
Заголовки навпаки змінюються на користь автора статті, нудні, нецікаві і однотипні заги просто можуть не зацікавити читачів, а стаття, будь-яка, розрахована в першу чергу на читачів = )
Зареєструвався лише для того, щоб відповісти на цю нісенітницю!
А не лякає Вас такий факт, що читачі, заінтриговані заголовком "з дією", залишаться невдоволеними статтею, бо вона не буде відповідати темі того ж заголовку?
Можна назвати статтю – "Саша Чемеров – кришнаїт, наркоман, чи втік з психлікарні?". Читачів буде "мільйон тон"...
Читачам, які цікавляться, не потрібне "залучення"
І ще – звернення до читачів (глядачів, слухачів...):
НЕ обирайте нічого лише за назвою!
Якби ж вони Вас почули:)
А редактори погані і крайні – скрізь:)
стопудово, чувак. добре, що прислухався до людей.
на мою думку,"найвлучніша" фраза для заголовку тільки тоді є такою,коли має БЕЗПОСЕРЕДНЄ відношення до розмови і правильно передає її настрій, настрій людини, що на якомусь етапі життя поділилася своїми думками, частиною свого внутрішнього світу, з сумнівом і з надією, що його зрозуміють правильно. і якщо ти вже береш на себе відповідальність донести ці одкровення так, щоб їх зрозуміли, то, будь ласкавий, не перекрути і не зрадь.
Богдане, я на вас не ображаюсь, і цей заголовок далеко не пік невідповідності темі,але якщо я викладаю матеріал,то це не писанина і не банальна піар-стаття, а меседж, у якому продумана кожна деталь. впевнена, що ви аналогічно ставитесь і до своїх робіт, і якщо ви уважно прочитали інтерв'ю, то скоріш за все помітили, що заголовок цей меседж нівелював. якщо справа в наявності дії, я не розумію проблеми – у слові "побачити" дія на лице, тим більше у фразі "побачити океан...". тут навіть не стільки дія, скільки прагнення і духовне устремління. у цій фразі атмосфера.
якщо редакційна думка надасть цій фразі іншої форми, не втрачаючи її зміст, з цікавістю до неъ долучуся і жодних претензій не матиму. але кажу ще раз – якщо ви не згодні, можете спокійно залишити інтерв'ю у моєму блозі. зацікавлені читачі відшукають її та оцінять.
це краще, ніж заходити на сайт і від першої ж фрази відчувати дискомфорт. що може стосуватися і автора, і читача, і самого музиканта.
наступний раз радитимемось про заголовок, ок:)
так добре?:)
радитимось.
"Побачити океан..." – ЦЕ добре.
І мені "немає диму без вогню" порізали на якісь "люблячі" звороти. І так вже три роки. Заходжу сюди духовно попоїсти, а тут таке подають: свіже м"ясо з кров"ю, ріжуть щодня. І взагалі, ці журналісти, я вам скажу, ще ті негідники. не люблю журналістів )))
редактори бліа сволочі вощє – )
та певно, що ще гірше )))
та по любому гірше, он очі в них всєхда червоні, то вони дрочать на статті, а потім десь іра білик і вилазить ))))))
дрочать на статті..., ну принаймні це краще,здоровіше, ніж на Іру Білик))) будуть з вас люди.
...вже не кажу про заголовки моїх попередніх робіт.
вони повинні надихати читача, а не знову і знову повторювати, що все погано. чомусь мені здається, но на Сумно заходять не за плітками, а за духовною їжею. не приваблюйте сюди поверховість та демагогію.я вас прошу!