Sex, Milk, Rock’n’Roll, або Інді-революція. Part 2
Ніхто не розкаже про музикантів цікавіше, ніж вони самі. Тож поки лунав Moloko Music Fest, ми перебували по інший бік сцени, де мали змогу поспілкуватись із учасниками концерту, віч-на-віч, без телекамер та решти журналістів. Пропонуємо вашій увазі коротенькі зате абсолютно ексклюзивні інтерв’ю з Василем Васильцевим, Johnny Bardo, Кашею Сальцовою (Крихітка Цахес), Юрієм Хусточкою та Луї Франком (Esthetic Education), Аліною Орловою та Єгором Кір’яновим. Усі виконавці за лаштунками були дуже привітними, тож розмови вийшли невимушеними й насиченими. Як це було, і що нам розповіли наші зірки - читайте далі.
ВАСИЛЬ ВАСИЛЬЦІВ. Музикант стилю арт-офф, шоумен, супергерой. Конферансьє фестивалю.
З Василем ми потеревенили про його новий альбом, а також про Esthetic Education, музичне училище та секс-символи.
Всюди пишуть, що ти зараз готуєш новий альбом. Чим ти надихався при його створенні? Яку музику слухав, у яких місцях шукав натхнення?
Так, справді, я зараз записую альбом. Що цікаво: всі пісні вийшли якісь дуже довгі. Більше п’яти хвилин кожна пісня. Це вперше у мене так виходило. Що мене надихало… Останнім часом впливав журнал Молоко, тому що я до нього пишу рецензії на музичні диски, і тому багато музики слухаю. Десь по сто пісень для кожного випуску журналу. Десь приблизно аж по дев’ять дисків. Ще, наприклад, надихнула моя літня поїздка в Бельгію, на море. В морі я багато натхнення наковтався. :)
Сьогодні ти заспівав пісню разом із Johnny Bardo. Чи планується студійний запис цього дуету, чи це було лише для фестивалю?
Це було, здебільшого, для фестивалю. Взагалі, не можу тут щось прогнозувати. Але було класно співпрацювати.
Якою була твоя реакція, коли ти вперше почув пісню Esthetic Education «Vasil Vasiltsiv»?
У мене в той час якраз з’явився інтернет, і я в мережі начитався дуже багато неприємної критики про себе. Думав більше не писати пісень. Але тоді саме подзвонив Юра Хусточка (примітка: басист Esthetic Education), сказав: «приїжджай в Київ, познайомимось». Я, звісно ж, приїхав. Потім була ця пісня про мене. Було дуже приємно.
У тебе ж є музична освіта, правильно?
..Так, музичне училище, і з шести років я в хорі співав.
Як твої колишні викладачі з училища ставляться до твоєї музичної кар’єри?
Мій вчитель по гітарі, наприклад, казав таке: «я міг би, звісно, тобі розказати, як треба співати в хорі, як правильно все робити, але я бачу, що у тебе свій стиль вже з’являється, і тому не хочу тобі заважати».
В інтернеті ти вже давно став героєм, тебе вважають надією української естради, а часом навіть називають секс-символом української музичної сцени. Що ти думаєш з цього приводу, і кого вважаєш секс-символом ти?
Якщо думка змінюється на краще – це добре. (*зашаріло посміхається*) ..Я вважаю секс-символом Луї Франка! Бачив у однієї дівчинки на Вконтактє в графі «релігія» напис «там, де Луї». :) Та й взагалі, Луї круто поводиться на концертах! (примітка: на сцені якраз в ці хвилини Esthetic Education виконують «Wind In The Willows»).
JOHNNY BARDO. Радісний згусток безтурботності. Віддалено схожий на Луї Франка (цікаво, чого б це?).
Джонні спілкується виключно англійською, тож і питання йому ми задавали на ламаному інґліші. Далі – переклад.
Після свого попереднього шоу, в клубі «44», ти заявляв, що той концерт - унікальний, бо він є першим і останнім твоїм виступом. Але ось зараз ти знову на сцені…
Ну, це ж не моє шоу, це фестиваль. Мене сюди запросили.
То це означає, що ми ще почуємо Джонні Бардо наживо?
Можливо. Все змінюється, ніколи нічого не знаєш наперед.
Ти знаєш американського коміка Енді Кауфмана?
Тааак, він чудовий! Дуже подобається!
Твій стиль дуже схожий на його.
О, справді? Дякую, це класний комплімент. Це ж Енді Кауфман! Ах!
Де ти загубив свої вуса? У тебе ж були вуса!
Інколи я змінюю стиль. Може, наступного разу я зміню зачіску. Я ж особистість! Я змінююсь.
Як ти познайомився з Василем Васильцевим?
Ааа, це дуже цікава історія! Я зустрів його в інтернеті. Мої хороші друзі, Діма Шуров та Юра Хусточка, котрі мене сюди запросили, дали мені посилання на його myspace. І я дуже зацікавився, бо, знаєш, в світі нема таких артистів, як Василь Васильців. Потім ми почали писати один одному. Я показував йому свої пісні, він мені – свої. І потім він сказав: «слухай, а чому б нам не влаштувати дует?» Я був щасливий!
КАША САЛЬЦОВА. Солістка гурту «Крихітка Цахес» та просто чарівна дівчина.
Ми зловили Кашу одразу після її виступу, аби поспілкуватись про клавіши, мікрофони, перевтілення та нездійсненні мрії.
Усім відомо, що Діма Шуров виступив продюсером вашої нової платівки…
Усі Esthetic Education.
Усі Esthetic Education. Те, що Луї Франк записав бек-вокал для одного з треків, ми вже знаємо, а от чи грав Шуров якісь клавішні партії для вашого альбому?
Шуров не грав, до речі ось і він. (*Шуров підходить до Каші, цілує в щічку, йде далі*). Мені Діма казав: «ти погано граєш, але це звучить зворушливо!». Я його так благала: «Ну будь ласка, ти ж знаєш, що я не вмію грати, я ненавиджу свою музичну школу», а він все одно сказав: «Ніфіга!». Коли я почула, як грає на клавішах CoMaha, то подумала: «От хто вміє грати!».
У тебе на сцені дуже сильна енергетика, а іноді навіть складається враження, що це взагалі твоє інше еґо. Чи відчуваєш ти всередині це перевтілення? Або ж ти на сцені така сама, як і в житті?
Ми почали жартувати, що ось у нас тепер для вокалу два мікрофони: один для Каші Сальцової, а другий – для Саши Кольцової. :) Чесно кажучи, я думаю, все краще, що тільки можна з мене витиснути – це сцена.
До речі, чому два мікрофони?
Ми використовували вокальний процесор. І коли ми через один мікрофон пропускали голос – був якийсь звук, який нам не дуже подобався. Особливо це знижувало теплоту в акустичних піснях. Тож, пропускали звук через два мікрофони. Я думаю, що потім ми це виправимо, знайдемо якийсь баланс. Ну, знову ж таки, у мене лише тиждень цей процесор. Я сиджу з інструкціями, в навушниках та з мікрофоном, вдома на кухні, та абсолютно божеволію від того, що так багато можливостей і так мало мізків.
Колись ти записувала дуетну пісню з Іреною Карпою, зараз буде майже дует з Луї Франком, з його підспівуванням.. Чи є у тебе уявлення про дует своєї мрії? Із ким би ти мріяла заспівати дуетом?
У мене є мрія. Не знаю, наскільки крутою вона буде через рік чи два, але я завжди хотіла поспівати з Massive Attack. Я розумію що це майже нездійсненно. Думаю, у кожного вокаліста має бути своя особиста, ось така нездійсненна, мрія.
ЛУЇ ФРАНК та ЮРІЙ ХУСТОЧКА. Вокаліст та басист славного гурту Esthetic Education.
Учасники ЕЕ того вечора були постійно заклопотані, проте нам вдалось провести бесіду з Луї Франком. Згодом до розмови приєднався і Юрій Хусточка.
Сегодня вы играли на сцене кавер на Руфуса Уайнрайта. Почему именно Руфус?
Луи: Во-первых, я очень люблю эту песню. И Дима тоже. Для нас это была проверка: сможем мы сделать такой кавер или нет.
То есть теперь, возможно, каверы станут появляться чаще в вашей концертной программе?
Луи: Может быть. Очень может быть.
Есть планы, на кого ещё будете делать кавер?
Луи: Ты знаешь, пока что нет. Но мы считаем, что кавер – это очень хорошо. Потому что сложно сделать его не хуже чем оригинал. Надеюсь, что у нас это получилось.
Юра и Дима один раз в интервью упомянули, что будет готовиться ещё некий рождественский проэкт от группы. Можешь намекнуть, что это будет?
Луи: Я пока не уверен, будем ли мы это делать… Сейчас спросим у Юры. (*Луи зовёт Юру Хусточку*). Юра, мы будем делать рождественский проэкт?
Юра: Да нуу, дайте отдохнуть.
Луи: У нас есть рождественский проэкт, но эти планы переходят уже на следующий год. Нам ещё в этом году DVD надо выпустить.
Вот как раз хотел спросить: что войдёт в этот DVD?
Луи и Юра: (перебивая друг друга) Разное… Много… И отрывки из концерта в Зелёном Театре… И Артефакт. Много всего!
У вас же, насколько я помню, назревает пятилетний юбилей группы?
Юра: Да какой там юбилей..
Луи: Мы не любим юбилеи. Просто хотим поставить какую-то точку.
Собираетесь брать себе отпуск после бурной осени?
Луи: Группа ещё некоторое время будет работать…
Юра: ...Но в январе, я думаю, мы отдохнём.
Тот редкий экзотический инструмент tenori-on, который вы одно время возили с собой на концерты, ещё жив?
Луи: Дааа, конечно!
Летом на концерте во Львове вы исполняли трек «Гуцулка Ксенія». Будете ли записывать эту песню в студии?
Луи: Уже! У нас вообще накопилось очено много студийных записей, и мы не знаем, что с ними делать.
Есть ли до сих пор существенное отличие между публикой на концертах в Европе и в Украине, или менталитеты сближаются?
Луи: Вообще публика везде разная. В каждой стране – своя. Украинская публика очень открыта – это главное!
Это не последний Moloko Music Fest?
Луи: Точно не последний. И со временем мы будем стараться делать его всё лучше и лучше. Это вообще замечательно, что собралась такая команда, и что мы можем практически без спонсоров вот так продвигать хорошую музыку.
АЛІНА ОРЛОВА. Довгоочікуваний музикант, руденька дівчина з Литви. Хедлайнер фестивалю.
По закінченні фестивалю нам випала можливість лічені хвилини поговорити з Аліною. Литовську вчити не довелось – дівчина чудово знає російську. Розмовляли про пластмасу синтезаторів, любов до фортепіано, брак вільного часу.
Принято считать, что фортепиано – это инструмент с душой, а синтезатор – всё-таки, пластмасса. Но ты однажды в интервью сказала, что тебе практически всё равно на чём играть, лишь бы были клавиши. Насколько для тебя существенна разница между фортепиано и синтезатором?
Сейчас я уже привыкла что иногда на концертах приходится играть на синтезаторе. У меня тоже дома есть электрическое пианино. Я уже освоила это, вроде как, так что нормально. Но раньше страдала. Сначала очень не нравилось. Вот когда я ещё играла больше одна, без музыкантов, и всё основывалось на мне и на пианино, то это было для меня очень важно. Понятно, что синтезатор – это не то, даже клавиши не так нажимаются. И силы той нет, которая в фортепиано.
Значит, любовь к фортепиано ни на что не променять?
Конечно! А вообще есть же много разных инструментов. Я хочу научиться на чём-нибудь ещё играть. На чём – не скажу. Не знаю, не время ещё это озвучивать.
Сколько времени сейчас у тебя забирает музыка со всеми концертами и репетициями? По твоим ощущениям, какая часть жизни на это уходит? И что ты делаешь, когда выпадает достаточно свободного времени между гастролями?
На гастролях свободного времени понятно что очень мало. А когда я дома, в Вильнюсе – обычно нет такой занятости как это бывает, наверное, у других музыкантов. Живу спокойно, читаю книжки, слушаю музыку, хожу в кино.. Иногда репетируем в свободное время, но это всё очень сложно: надо же всех ребят собрать вместе. Но мы всё равно собираемся, по несколько раз в неделю, по два или три часа. Если готовимся к концертам – бывает и чаще. Если не намечается выступлений – реже.
Ты успела в Киеве что-то увидеть, получить впечатления от города?
Нет, к сожалению, я вообще ничего не успела посмотреть. У нас вообще обычно мало времени, график плотный, ну а в этот раз вообще… Сегодня прилетели – сразу на саундчек, потом выступление… Только из машины чуть-чуть что-то там видела. Но вообще, мне нравится здесь. Не знаю пока, чем именно. Но тут хорошо. :)
ЄГОР КІР’ЯНОВ. Головний редактор журналу «Молоко», PR-менеджер Esthetic Education.
Когда распространялась информация о фестивале в прессе, делался акцент на том, что этот фестиваль – первый. Будет ли второй, и есть ли уже какие-то планы по поводу концепции и выступающих для второго феста?
Второй фестиваль будет, имена трех-четырех участников уже обсуждались, но называть их рановато. Очень хотелось бы за ближайшие полгода обнаружить музыканта, настолько же интересного и нового, как Орлова. Надеюсь, что на подготовку следующего феста у нас будет больше времени, концертные площадки не будут «кидать» нас в последний момент, а билеты будут максимально защищены от подделок. То есть, все минусы учтены, двигаемся дальше.
Егор, у тебя последнее время было много работы: и масштабный тур «Артефакт», и МолокоФест.. Собираешься ли после этих бурных месяцев делать какой-то отдых? Если да, то как будешь отдыхать?
Еще и журнал МОЛОКО, на который после фестиваля будет направлено много энергии. Нет, отдыха не будет. Группа Esthetic Education сейчас готовит DVD и несколько музыкальных проэктов, пока не связанных с концертами. Один из них — Moloko Music Fest на CD-носителях. Хотелось бы отдохнуть, слетать куда-нибудь ненадолго и недалеко (может быть в тот же Вильнюс, навестить Алину), но это будет возможно только после Нового Года, числа 2-3-го
Дякуємо Єгору Кір’янову
За допомогу в організації інтерв’ю.