категорії: подорожі стаття

Стамбул – культурна столиця Європи

теґи: Стамбул, Туреччина

2006 року турецький Стамбул обійшов Київ в отриманні звання «Культурна столиця Європи-2010» серед країн - не членів ЄС. Відтоді виконання плану по реалізації цього проекту в місті на Босфорі помітно всюди. Втіленням творчих ідей та координацією проектів вже кілька років займається агентство «Стамбул-2010», або по-нашому – оргкомітет при Міністерстві Культури.

Suleymaniye MosqueНайперше в око впадає кількість реставраційних робіт, бо куди б не пішов турист - наштовхнеться на стукіт-грюкіт, стовпи пилу та несумісні з естетикою пам’яток візантійської архітектури ремонтні конструкції. Таке споглядання звитяг турецьких реставраторів спіткає всіх, хто вирішить завітати до славнозвісного Храму всіх релігій або собору Святої Софії. Але, якби там не було, враження від цієї споруди потужні - головне, бути спостережливим, тоді поєднання під одним куполом язичницької свастики, Діви Марії в «оранті», колон з храму Артеміди, начертаних рядків з Корану наштовхує на роздуми та залишається в пам’яті назавжди.
Ця та інші реставрації, археологічні роботи, побудова нових культурних об’єктів – все це є пунктами в реалізації програми «Стамбул – культурна столиця Європи-2010». Проте організатори роблять ставку не лише на славнозвісні палац Топкапи, той же музей Храму Святої Софії, Блакитну Мечеть. Тут такого добра - на кожному кроці. Розвиток сучасної культури також займає свою важливу нішу серед завдань, які поставили перед собою організатори проекту. Вкорінений у свою древню культуру, релігію та традиції турецький народ не цурається відвідувати нічні клуби, організовувати виставки сучасного мистецтва з викликом встановленим тут суспільним нормам, грати та слухати альтернативну музику. Сучасне культурне життя Стамбула – це смачненький коктейль, де модні світові тенденції гармонійно поєднані з пікантними нотками традиційної турецької культури. 

Modernart12004 року Стамбул зробив великий «мистецький» крок вперед і відкрив Арт-Музей у колишньому приміщенні складу. Зараз це величезний центр із виставками, всякого роду інсталяціями, безкоштовною бібліотекою та on-line центром, великим магазином літератури з мистецтва та кафе. Сьогодні крім сучасних турецьких полотен в Арт-Музеї можна побачити виставки турецької фотографії, вистави традиційного турецького театру маріонеток та експозиції сучасних європейських художників. Митці з Заходу представлені в звичній провокативній формі і ця форма, відверто кажучи, викликає ряд запитань стосовно техніки виконання. І навіть якщо вже без неї, то принаймні якоїсь концепції, яка б рятувала параноїдально-вагінально-фалічні силуети в istanbulрамці. Проте не будемо гостро судити шановних художників та кураторів виставок, а тему європейських цінностей в contemporary art залишимо для професіоналів.
Оргкомітет програми «Стамбул – культурна столиця Європи-2010» справді досить заангажований у проектах з візуального мистецтва. Організатори запрошують до участі митців зі всієї Європи, в тому числі й з України, і запевняють, що це буде дуже зручна і цілком реальна можливість для молодих художників потрапити на виставки світової величини, як Бієнале або Документа.

Стамбульські музичні акції 2010 року обіцяють бути всіх жанрів та на будь-який смак. Загалом, основною ідеєю всіх культурних проектів є всепереможне почуття дружби та братерства, а Стамбул - його з’єднуюча ланка. Тому не лише своєрідну турецьку музику можна буде почути з численних сцен та майданчиків, але також все, на що спромоглися європейські музиканти від класиків до юних «альтернативщиків». Не бракуватиме і фольку. В наступному році тут відбудуться фестивалі, які об’єднають музику Балкан, MorБлизького сходу та Кавказу. Якщо зупинитися на турецькій музиці, то її основою є колорит традиційної мелодики цієї країни. І цей колорит у вигляді місцевих павлів зібрових, вуличний музикантів або просто перехожих, що мугикають під носа Таркана, характеризує стамбульців, як люд музичний.
Турецька ж молодь розважається по-європейському. Рух по головній вулиці Істікляль не припиняється ніколи. З транспорту тут тільки один дуже милий вагончик трамваю. Істікляль з площею Таксім є осередком ресторанів, магазинів, бутіків і, звичайно, клубів. Послухати турецький рок можна в клубах Mojo, Kemanci, Roxy. Клуб з більшими претензіями Babylon регулярно приймає зірок світового масштабу. Свою музику турки дуже люблять, але залишаються відкритими до нових течій із Заходу. Все це можна почути на власні вуха, зробивши екскурсію клубами в районі вулиці Істікляль. 

Агентство «Стамбул 2010» активно залучає всіх до спільної справи та є відкритим до ідей, буде це окрема особа чи державна організація. А ще Стамбул, за словами організаторів програми, радий бачити в себе українську культуру. Аби представити себе в Туреччині, існує маса цікавих проектів, серед яких фестивалі фотографії, фестиваль театрів європейських вузів, програми для письменників та кінорежисерів тощо. Всі ідеї та пропозиції приймаються в електронному форматі, особливості якого можна знайти на офіційному сайті оргкомітету.