«Тільки тексти» і читач
13 лютого у Києві книжковий портал «Буквоїд» та магазин електронних книжок BookLand презентували новий видавничий проект «Тільки тексти».
Участь у ньому беруть Тарас Антипович, Михайло Бриних, Андрій Кокотюха, Олег Криштопа та Вікторія Стах. Вони погодилися опублікувати свої книжки лише у електронному вигляді. Паперові версії книжок з'являться не раніше, аніж за рік.
Один із ідеологів проекту «Тільки тексти» Михайло Бриних, який виклав у електронному вигляді книжку «Шахмати для дибілів. Цейтнот доктора Падлючча», сподівається, що видавничий експеримент дозволить розширити рамки існування сучасної української літератури. «Мене тішить, що у проекті «Тільки тексти» немає довгого видавничого ланцюжка. Кожен читач може придбати собі книжку, не виходячи з офісу чи квартири. Для цього не потрібно ходити до книгарні. Автор же має можливість простежити динаміку продажів своїх книжок», - каже письменник.
Керівник порталу «Буквоїд» Сергій Руденко наголошує, що нинішній експеримент - своєрідний виклик кризі. «В умовах, коли від фінансової скрути потерпають і видавці, і книготорговці, ми вирішили максимально скоротити шлях від автора до читача. «Тільки тексти» - початок великого експерименту, до якого, я сподіваюсь, приєднаються й інші українські письменники. Література не повинна потерпати від кризи».
До речі, ціну на книжки, які беруть участь у експерименті, визначають самі автори, і кожен із них має можливість у он-лайн-режимі стежити як продаються їхні книжки.
Олег Науменко, керівник магазину електронних книг BookLand, переконаний, що започаткована акція приречена на успіх. «Враховуючи тенденції подорожчання паперу і поліграфічних послуг взагалі, електронна версія має суттєву перевагу - стабільну низьку ціну. Сьогодні електронна версія коштує в два-три рази дешевше друкованого видання», - говорить він.
Отже, від 13 лютого у магазині електронних книг BookLand можна придбати наступні книжки:
-повість Михайла Бриниха «Шахмати для дибілів: цейтнот доктора Падлючча»;
-повість Тараса Антиповича «Лох»;
-романи Андрія Кокотюхи «Осінній сезон смертей» та «Останній раз»;
-роман Олега Криштопи «Усі жінки курви»;
-збірка есеїстки Вікторії Стах «Пазли тіла Божого».
ці автори є аморальними. ГАНЬБА!
Зароблять вони на цьому ще менше, ніж на паперових книжках. Купить десятеро – а решта зпіратить одне в одного. Стівен Кінг це пройшов задовго до Бриниха.
Проект майже збитковий. Єдине кому добре, то це невідомим авторам, які хоч десь засвітяться (бо гроші не треба вкладати) та хазяявам порталу (бо гроші зароблятимуть з повітря). Якщо туди не зал*є свій оригінальний та покищо ніде не опублікований текст хтось з живих літературних українських ідолів, штипу Забужко чи Андруховича, то сайт не стане прибутковим і сам себе не зможе забезпечувати. Та й піратство просто з*їсть цю ідею.
Як на мене, то тільки зараз до цього дозріває Західний світ, а нам ще до цього далеко.
Та й останній аргумент: більшість читачів книг прибічники живої книги, бо по-перше, є якась близкість з твором (хай і матеріальна), а по-друге, очі не так напружуються.