категорії: музика репортаж

Карпатський протяг: «ГЕТЬ ПластСПАМ! Дай шанс Горбам!»

теґи: zapaska, Івано-Франківськ, Карпати, Карпатський Протяг, Кораллі, Пан Пупець, Пропала Грамота, Рахів, еко-мистецька акція, екологія, залізниця, потяг, сміття, Фестивалі

 

Карпатський Протяг«Вакцина від «пластикового сказу» – твоя совість» – одне з гасел проекту «Нові Карпати без пластикового спаму», в рамках якого днями відбулося безпрецедентне дійство в одному з карпатських потягів. 28 серпня в вагоні залізничного рейсу «Рахів – Івано-Франківськ» шибки тремтіли не лише від звичних підкидань потяга – вагон підкидало від шалених ритмів та пристрасних танців, а пасажирами вагону були зовсім не звичайні подорожні – відчайдухи, небайдужі до долі Карпат. Так проходила музично-мистецька акція «Карпатський протяг – дія відчайдухів!», основна мета якої – у творчих спосіб привернути увагу громадськості до проблеми пластику в Карпатських горах.

Пластикове сміття, що не розкладається понад 300 років – проблема не нова, але з кожним роком вона дедалі сильніше загострюється. На пластикове упакування в Україні вже перейшли вКораЛЛіиробники ледь не всіх харчових продуктів, але, на відміну від розвинених країн, де давно усталені технології утилізації та переробки всіх видів відходів, ми й досі не сортуємо сміття. Для чого ж його сортувати, якщо у нас фактично немає заводів з переробки відходів? Найбільша країна Європи неухильно перетворюється на гігантський європейський смітник: більше 160 тис. га земель в Україні передані під полігони для сміттєзвалищ, де зберігається біля 35 мільярдів тон відходів. Щороку в країні стає більше на 12 тис. несанкціонованих сміттєсховищ, оскільки полігонів для сміття просто не вистачає. З усього українського сміття утилізується чи переробляється всього …3%, тоді як країни Європи давно отримують «сміттєві» прибутки, переробляючи відходи. І що найгірше, бо залежить не тільки від влади та компетентних структур, а перш за все від кожного з нас: рівень культури, свідомості та совісті українців перебуває на найнижчому щаблі. Українці смітять всеюди, де Пасажири еко-мистецького потягутільки ступить їхня нога. Та нехай ти не побудуєш в своєму місті заводу з утилізації сміття, але звільнити рідні Карпати від задушливого «пластикового кожуха» можеш саме ти! Нагадати про це й взявся «Карпатський протяг».

В рамках «Карпатського протягу» проходила фотовиставка «Вполюй пластика». На розвішаних на стінах вагону фото муляють око рябі й строкаті купи сміття – «пам’ятні сувеніри», що залишають після себе українські відпочивальники на згадку гостинним Карпатам. Світлини красномовніше за найпишніші промови акцентують увагу на основному питанні акції – проблемі нашої з вами совісті. Так мистецтво у притаманний тільки йому спосіб говорить нам про найважливіше.

Музичну програму Пан Пупецакції розпочали хлопці, що були ініціаторами та спільно з ГО «Молодіжна Мистецька Формація «Форумс», ГО «АРТ Гішефт» організовували дійство – івано-франківський гурт «КораЛЛі». Вільо, Місьо, Васьо, Джюрьо та Вітьо першими виконали свою непросту місію – подарували учасникам та гостям акції неперевершений музичний драйв. Музикувати в потязі – справа нелегка, та підстрибування й вихиляння «Червоної рути» (так в народі називають рахівський рейс) тільки додавали музикантам і пасажирам адреналіну. Публіці шаленіти під вар’ятські ритми карпатських аЛЛігаторів теж було непросто, зате весело – гальмування потяга робили танцівників в проході між сидіннями все ближчими й ближчими один до одного.

«КораЛЛі» спромоглися вбити під час виступу двох зайців – зняти частину матеріалу для кліпу. Так що улюбленої «Августи» пасажири мистецького вагону наслухалися  досхочу.Карпатський Протяг «Зайців» зі звичайних вагонів теж вистачало (ну цікаво ж подивитися на таке видиво – концерт у потязі не щодня побачиш). Пропускали ж всередину вагону за спеціальним запрошенням, отримати яке можна було, зателефонувавши протягом серпня за телефонами гарячої лінії і повідомивши засмічені пластиком місця в Карпатах або ж зробивши фотофіксацію такого місця. Саме з цих фотофіксацій й складалася виставка «Вполюй пластика». До речі, більшість пасажирів потяга навіть не здогадувалася про таку близькість «Карпатський протягу» – звукоізоляція між вагонами не дозволяла насолодитися музикою. Зате на залізничних станціях люди на платформах мали з чого подивуватися. Було кумедно спостерігати вуйків, бабусНа вокзаліь, дітлахів, що повними нерозуміння поглядами зазирали крізь шиби вагону на несамовитий музично-залізничний викид адреналіну.

Окрім улюблених «КораЛЛів» тішили пасажирів якісною музикою ще два гурти. Скажений іванофранківець «Пан Пупець» підірвав вагон нестримним панком. А гості з древнього й красивого Кам’янця-Подільського, гурт «Пропала Грамота», просто й невимушено дозволили розчинитися в своїй музиці й текти-хлюпотіти річкою задоволення між двох залізничних шпал. Компанію подорожнім відчайдухам склала Яна Шпачинська, яка разом з Павлом Нечитайлом з «Пропала Грамота» виступала день перед тим у Рахові в складі проекту «Zapaska». 27 серпня в Рахові в рамках «Нових Карпатів без пластикового спаму» проходила дуже важлива частина акції. Учасники «КарпатсьПасажиир еко-мистоцького потягукого протягу» разом з гуртами «КораЛЛі», «Пан Пупець» та «Zapaska» назбирали в рахівських лісах понад 40 мішків пластикового спаму. Закінчилося прибирання виступами гуртів.

«Карпатський протяг» пройшов успішно, вдало поєднавши корисне з приємним. Цей символічно-відчайдушний спосіб привертання уваги до екологічних проблем Карпат в результаті став найкращим музичним святом літа. Чотири з половиною години рейкового задоволення зігрівали атмосферою єдності, близькості й затишку. Людей у вагоні згуртувала спільна важлива мета – зробити свій внесок у боротьбу за чистоту Пропала ГрамотаКарпат. Величезної подяки заслужили всі, хто долучився до цієї акції, а особливо хлопці з «КораЛЛів», що три роки виношували ідею «Карпатського протягу», аж поки не втілили її успішно в життя.

«Карпатський протяг» прогудів у «Червоній руті» не для того, щоб так оригінально потусуватися. «Карпатський протяг» нагадав громадськості й тобі зокрема, що «Вакцина від «пластикового сказу» – твоя совість». І поки кожен з нас захищений тією вакциною, краса рідних Карпат захищена від засмічення пластспамом.

Фоторепортаж з «Карпатського протягу» дивіться тут