Дуже приємно, цар!

теґи: Жан-Люк Годар, Олег Шинкаренко, Павло Лунгін, Петро Мамонов, Царь
Назва фільму: Царь
Режисер: Павло Лунгін
Актори: Олег Янковський, Петро Мамонов
Студія: Студія Павла Лунгіна
Прем'єра: 4.11.2009

Варто дві секунди подивитись відео, на якому Павло Лунгін

їсть свій йогурт в Каннах, аби негайно зрозуміти, що перед вами

пройдисвіт. Потім можна, звісно, підтвердити це доказами.

Його фільм «Таксі-блюз» – як свідоцтво відродження сучасного

російського кіна... Це свідоцтво сили американців. Якщо

росіяни хотять стати американцями, то це їх проблема.

 

Жан-Люк Годар «Кінематограф спротиву»

 

 

ЦарьПісля перегляду останньої картини Павла Лунгіна «Цар», я одразу згадав ці слова Годара. Ну, чого б здавалося запеклий французький класик так напосівся на росіянина? Може, це звичайна заздрість, бо найперший же авторський фільм режисера «Таксі-блюз» отримав у Каннах «Золоту камеру»? Але у становищі Годара заздрість — це щось абсолютно зайве: йому у 1990 році, коли сталося історичне «поїдання йогурту» Лунгіним, вже не треба було ані слави, ані визнання. Чому ж тоді? Хто б знав, що відповідь прийде аж через 19 років! Через всі ці звалища бруду, алкоголізм та, як свого часу висловилася Айседора Дункан щодо Єсеніна, «руську любов» досить прозоро проглядає у пана Лунгіна вилискуючий від самовпевненості Голівуд, де все прораховано задля успіху у глядачів, бо це ж треба продати!

Царь«Цар» Павла Лунгіна нагадує англійський «theme park». Це слово означає «парк атракціонів, присвячений якійсь одній, часто історичній темі». Його тортури та страти схожі на комікси. Один із кінокритиків помітив, що вони нагадують «вставні концертні номери», а роздмухуване вітром лляне волосся московських бояринь могло б стати доброю рекламою шампуню, здається, що ці панни зараз дістануть із кишень мобільники та почнуть дзвонити своїм бойфрендам. Все це повинно діяти на публіку, і воно діє, але зовсім, зовсім не так, як того хотілося б Лунгіну. Ефект, м'яко кажучи, просто протилежний.

Спочатку картину повезли до Канн, сподіваючись на черговий «бліцкріґ» загадкової російської душі, але глядачі фестивалю за 20 років встигли на'їстися тим блюдом досхочу. «Царя» чемно додивилися до кінця та тихо розійшлися. Камеру на цей раз позолотили  іншому. Значно гірше було в Росії: там люди прості, відкриті, дулю в кишені не тримають. На Московському кінофестивалі, де Лунгін був, до речі, головою журі, картину поставили фільмом-відкриттям. Росіяни якось підзабули заповіти Ілліча про «найважливіше з мистецтв» та прийшли на прем'єру із пивом та чіпсами. Пан Лунгін, який давно та даремно мріє стати новим Тарковським або хоча б Соловйовим, страшенно через це засмутився. «Ви що, розважальне кіно прийшли дивитися?!» – докорив він публіці та ображено покинув залу. І добре, бо вчасно: до кінця досиділо небагато. А навіщо сучасному російському кіноглядачу американський блокбастер із неприємними тортурами, натяками на кремлівську тиранію та красноЦарьмовними філософськими відступами? Це, даруйте, як сало у шоколаді: або те, або інше — разом не смакує! Хай там університетські теоретики постмодернізму хоч скільки запевняють нас у книжках, що це — дуже вишукана страва. А Лунгін дуже добре навчився саме розважати глядача. Ну, скажіть, хіба стане далекий від простого народу режисер знімати, як картинно цілує у губи актор Янковський у ролі митрополита Пилипа свіжовідрублену голову свого друга дитинства? Цей кадр задумувався явно для того, аби поставити його на рекламний постер у ґлянсовому журналі для метросексуалів — хай нерви собі полоскочуть!

Перший, хто порушив тему жахливого російського царя у радянському кіно, був, як відомо, Сергій Ейзенштейн. Картину «Іван Грозний» йому замовив Йосип Сталін у 1943 році, ймовірно для того, аби якось виправдати перед власним народом репресії. Перша частина отримала Сталінську премію, а у другій митець так захопився втіленням замовлення, що виправдання перетворилося на викривальну сатиру. Товариші із ЦК фільм не схвалили, тож, коли його повезли на перегляд до замовника, режисер помер: чи від страху, чи від серцевого нападу. Картина Лунгіна знаходиться десь на півшляху поміж шедевром Ейзенштейна та веселою комедією Гайдая про Івана Васильовича. Погано те, що Лунгін поставив перед собою мету переплюнути першого класика. From Царь«Ейзенштейну довелося робити наголос на естетичні рішення та езопову мову, що були необхідні при виконанні сталінського замовлення, а мене ж більше цікавив психологічний, а не естетичний бік питання», – зізнався режисер. Але яка ж може бути взагалі психологія з Петром Мамоновим у головній ролі? Він не характерний актор, а типажний: як його не вдягни — все буде той самий патологічно-епатажний співак із гурту «Звуки Му», якого не злякалася на концерті маленька дівчинка. До того ж Мамонов зовсім не розуміє суть свого персонажа: «Я хотів зіграти просту російську людину... Цар — чесний, розумний, талановитий». Давайте нарешті визнаємо: Лунгін знімає Мамонова, бо рок-зірка (хай навіть колишня) у фільмі — це запорука касового успіху. Чому ж тоді режисер так соромиться пива із чіпсами у кінозалі? Хіба він не знав, що не можна знімати елітарне кіно і мати успіх? Про великі фільми розмовляє у сто разів більше людей, ніж їх насправді бачило. Фільми ж Лунгіна побачило стільки народу, що розмовляти про них вже немає сенсу.

Оригінал статті читайте на сайті http://kultrevansh.com/