Росія 88
Режисер: Павєл Бардін
Актори: Іван Ігнатенко, Антон Кузнєцов, Арчібальд Арчібальдовіч, Вєра Строкова, Маріна Орьол, Михаїл Поляков, Ніколай Мачульскій, Пьотр Фьдоров
Студія: 2ПЛАN2
Прем'єра: 6.02.2009
88 – цифровий символ абревіатури – подвоєної літери Н, восьмої в латинській абетці – Н. Н., тобто привітання нацистів Heil Hitler – «Хайль Гітлер». Росія – країна, в якій Гітлер та його посіпаки вбили мільйони людей. «Росія 88» – назва фільму молодого російського режисера Павла Бардіна про банду неонацистів.
Візуально «Росія 88» ґрунтується на одному прийомі – стилізації під кінодокумент. За сценарієм Бардіна, все, що бачимо на екрані, є фільмом, котрий знімає один з попутників угруповання «Росія 88», режисер-аматор Едік (Михаїл Поляков), на прізвисько Абрам.
Фільм змальовує будні наці-скінхедів (їх ще кличуть бонхедами або бонами від англійського «bonehead», «кісткоголовий» або «пустоголовий», – на противагу скінхедам-антифашистам): тренування у підвалі-клубі або в лісовому таборі, напади на людей інших національностей чи інших субкультур, пиятики, концерти. Головний герой фільму Штик (Пьотр Фьодоров; він також співпродюсер картини) – харизматичний лідер, ідеолог групи. Лиш його приватне життя потрапляє у кадр. Батьки Штика розлучені, живе він разом з матір’ю і сестрою (Вєра Строкова), роботи не має. Фьодоров грає роль точно, творить свого персонажа сильними, яскравими мазками, надає йому дещицю небезпечної привабливості, властивої подібним лідерам, врівноважуючи цю рису жорстокістю і самозасліпленням. Так нинішня зірка «Залюдненого острова» виконує важливе завдання: показати бонхедів не як одновимірних монстрів, а як таких собі звичайних хлопців. Решту дійових осіб Бардін олюднює за допомогою своєрідних зависань, сцен без дії, коли компанія нудьгує десь у чергових руїнах, справляє малу нужду на тлі вечірньої Москви, мовчки дудлить пиво, просто вештається без діла, – такі епізоди слугують чудовим контрапунктом до бойовищ та ідеологічного лементу. Ось є такі молоді громадяни: мешкають собі у звичайних квартирах спальних районів, так само їдять, сплять, п’ють, кохаються, на мамине прохання ходять до магазину за картоплею, а тільки мають усередині себе дивне відхилення, невідомо ким вмонтований контур ненависті, котрий спонукає їх калічити життя і чужих, і близьких людей.
Бардін і Фьодоров прагнуть достовірності дуже наполегливо, не шкодують екранного часу і акторської гри, аби відтворити необхідний антураж, як соціальний, так і політичний. Більшість промов Штика – реальні декларації наці, опубліковані на їхніх форумах, знятими на ручне відео атаками на чужоземців переповнений інтернет, «кришування» бонів дільничним міліціянтом (використовує їх для усунення конкурентів у своєму тіньовому бізнесі) – сумна реальність. Розмова з чиновником, який пропонує «Росії 88» протекцію влади, повторює електронне листування між двома наці-діячами різних рівнів; вуличні бліц-інтерв’ю, коли Штик, удаючи журналіста, дістає ствердні відповіді на запитання, чи має Росія бути винятково для росіян, – бралися у реальних перехожих; нацистська рок-музика, яку слухають герої, вільно продається на московському ринку «Горбушка».
Що ж до екранного та сценарного втілення, то тут джерела видаються очевидними, та й автори їх не дуже й приховують. Зйомки стрибаючою камерою й уникання будь-яких кінематографічних спецефектів нагадують про принципи руху «Догма-95», сюжет про особисту трагедію в середовищі скінхедів має паралель у культовому австралійському фільмі «Ромпер-Стомпер» (образ Штика деякими рисами подібний до головного героя тої картини у виконанні молодого Рассела Кроу), а єврей-нацист Абрам – це майже пряма цитата з «Фанатика», вражаючої кінопритчі незалежного режисера Генріха Біна.
А втім, ця вторинність не надто шкодить «Росії 88». Прикріше те, що матеріал пригнічує сюжет. У гонитві за достовірністю режисер жертвує історією як такою; забагато описових епізодів, дія відчутно гальмується, документальна стилізація починає приїдатися. Вочевидь, через те в другій половині фільму Бардін іде на надмірно різкі драматургічні кроки, розв’язує фабулу низкою смертей (на те, між іншим, грішить і «Ромпер-Стомпер»). Драма багатьох перетворюються на особисту Штикову драму, котра – не в останню чергу завдяки яскравій грі Фьодорова – майже цілковито випадає з основної історії.
Та все ж послання фільму прочитується. Фінальні титри з іменами жертв, замордованих нацистами в Росії (121 вбитий торік тільки за підрахунками Московського бюро захисту прав людини), вражають. Так, фільм недосконалий, але – чесний. На пострадянському просторі, перегодованому плівковим гламуром, недолугими стилізаціями під голлівудські комерційні жанри, з фільморобами, котрі воліють не помічати того, що коїться довкола них, подібна чесність дорого вартує.
Хай фільм Бардіна мало що змінить, але принаймні його поява дає надію: може, Росія насмілиться подивитися на себе тверезими очима і відмовиться бути Росією 88, державою, яку досі не відпускають коричневі примари.
P. S. Спеціально для українських читачів: цілком імовірно, що незабаром подібний фільм треба буде знімати і в нас.
Нацизм є породженням царської Росії, в якій новина про єврейські погроми була і в німеччину він був експортований після 17 року разом дворянськими емігрантами. Нацизм у росіян в крові з давніх давен, як й імперські замахи. Гітлер то лише мідіум, який навіть свастику запозичив у тих же азіатів, до яких Росії все ж значно ближче ніж західно-європейській Німеччині.
А такі фільми радше популяризують, аніж змінюють на краще. Фашам буде чим пишатися читаючи титри. Решті ж буде чого остерігатися.
Раджу подивитися "Американську історію Ікс", потужний фільм на цю ж тематику з Едвардом Нортоном.
Фільмів, книг та коміксів про скінів існує сотні. одні засуджують, інші пропагандують, треті сторонньо наблюдають. і лише одиниці вивчають чому молоді люди йдуть до скінів.
те що фільм в Росії зняли тільки зараз, не так і дивно, з огладу на закон *про негативне зображення субкультур*, бо перні скіни почали з*являтися в Москві ще на прикінці 80х років. але я не про це...
не хочеться виступати в ролі *адвокату диявола*, але в мене є друзі які входять до лав скінхедів. я не підтримую вбивство,проте інколи, коли хтось *гадить* на мою культуру, мову і землю, хочеться, як мінімум натовкти йому пику, як писав Пако *Приїхав до нас – вчи нашу мову, поважай наші звичаї*...
що до пост скриптуму – я менше боюся хлопців з голеним чолом та в формі, ніж хлопців в спортивних костюмах та кЕпках.
до речі про хлопців в кЕпках, коли вони грабують, вбивають українця (росіянина, білоруса і т.д), то це звичайний злочин, а варто їм в темному кутку, зі своїм короним *Вась, пару копачек не будет?* напасти на чорношкірого або араба, то по всіх каналах кажуть, що цей напад був через те, що він представник іншої раси...
шкода, не можу нічого сказати про фільм, бо ще його не бачив, але, ще раз повертаючись до пост скриптуму – його можна (на жаль) знімати в будь якій країні.
але є ВЕЛИКА різниця між скінами російськими, та Європейськими, бо в жодній іншій країні, скінів не спонсорують владні чини. а через те, вони й ведуть себе так *нахабно*, о знають, що їх все одно відмажуть...
особисто я не підтримую радикальні дії скінів, проте ще більше я не підтримую дії *антифашистів*... бо вони нічим від скінів, за своїми діями не відрізняються, а більш того, що гребуть під свої жернова, всіх хто носить символіку України, розмовляє Українською і т.д...
чудова рецензія, Дмитре! із задоволення перегляну фільм
Спасибо, наконец-то я поняла что значит "88". А что, "Ромпер-Стомпер" – австралийский фильм??!!
Так, австралійський.