Пам’ятайте про унітази! Жолдак інтерпретує Георга Бюхнера
Режисер: Андрій Жолдак
Актори: Віра Климковецька, Сергій Бобров
Театр: Черкаський театр
Прем'єра: 15.10.2008
Люди не люблять нюхати власне лайно. Так історично склалося. І з цим нічого не поробиш. Може саме цим «хомосапіенси» і відрізняються від тварин, які до лайна ставляться цілком спокійно. А може тільки цим...
Андрій Жолдак у Черкасах показав журналістам секретну репетицію перед прем’єрою. Від «Войцека» Георга Бюхнера, звісно, практично нічого не лишилося.
- Це авторський театр. Ясно, що ви Войцека тут не впізнаєте. Це буде Жолдак, - «скромно» каже режисер перед початком вистави. І пояснює, що пустив усіх до майстерні художника,
щоб показати брудні, секретні ескізи.
Замість бідолашного Войцека ми бачимо на сцені актора Сергія Боброва. Звичайного актора, який живе в Черкасах, у цьому «проклятому, гнилому місті». А як інакше можна говорити про місто, у якому сімнадцятирічний батько топить у ванній свою дитину, запихає їй до рота мило і врешті варить дитя живцем в окропі тільки через голосний плач? Жолдак нічого не вигадує – така подія дійсно трапилася у Черкасах у вересні.
Ліричні па на кшталт освідчення в коханні на даху у відкритому космосі відчутно дисонують із піснями Сердючки та міліціонерами, які б’ють усіх, хто трапляється на їхньому шляху, не забуваючи поміж тим демонструвати свою гомосексуальність та надмірне захоплення зоофілією. Їм, бідним, стає надто спекотно. Роздягаються до трусів. І коли зупиняються посеред сцени, дурнувато дивлячись кудись у далечінь, Жолдак тихенько лається:
- За руки чого не взялися, твою мать?!
Жорсткий «техносюрр» добряче вантажить психіку. Німеччину початку дев’ятнадцятого століття у спектаклі внюшкувати нереально. Черкаси, Чорнобай і навіть Сміла із її психо-неврологічним диспансером імені Павлова незримо присутні. Поміж тим, події відбуваються на космічному кораблі у 2208 році. Окрім Войцека, його дружини Марії та їхнього сина, у «зоряні війни» граються ще семеро роботів, із яких стирчать довжелезні шланги. Причому, Жолдак страшенно переймається, що стирчать таки не звідти, звідки слід було б стирчати:
- Я ж просив, прив’язати до ширінки!!! – розчаровано вигукує, коли бачить, як шланги «виповзають» із глибин «широких штанин».
Марія нібито зраджує Войцека, якого нібито кохає...
А взагалі спектакль про тварюк. Чи про людей, які від тих тварюк мало чим відрізняються. Хитрують і зраджують, як лисиці, мов справжнісінькі осли розмірковують над тим, що таке вічність, чітко структуруючи свою мову мало не доленосним «іа-іа». Або ж борсаються, задихаючись, у багні, ніби риби, що потрапили у сіті. Чи набивають шлунки усілякими вишуканими наїдками, щоб потім по-свинячому хрюкати і блювати над унітазом. До речі, унітазів на сцені кілька. Дозволю собі маленьку ремарку: було б дуже добре, коли б унітази стояли в залі. Біля глядачів. І чим більше, тим краще. Може це й занадто епатажно, але, як на мене, то мета в даному випадку виправдовує засоби. Адже зрозуміти та усвідомити усі тонкощі свого існування людині буває спочатку дуже складно. Так само, як маленькому кошеняті складно допетрати, що не можна гадити де прийдеться. Тоді господарям доводиться натовкти кицьку мордочкою у шкоду. Кажуть, допомагає. Чи поширюється ця прикмета на людей? Не беруся стверджувати. Натомість Андрій Жолдак запевняє:
- Ми це робимо для того, щоб ми колись стали кращими. А що для цього потрібно? Потрібно робити правдиві, шокуючі речі.
Закінчується все трагічно. Войцек вбиває свою дружину Марію – жінку, яка його зраджує, і яка нібито має потребу постійно і всім віддаватися.
- Сьогодні, на жаль, крові не буде. Мені її не привезли із кіностудії Довженка, - коментує Жолдак.
Актори в шоці
Сергій Бобров каже, що для актора це взагалі велике щастя - працювати з таким режисером, як Жолдак:
- Це шок, я перебуваю у якомусь такому стресовому стані, і це відкриває мої потаємні сторони, щось таке, чого я сам про себе не знав.
- Це правда, що вам довелося схуднути?
- На п’ять кілограмів. Жодних горохових дієт, як у Войцека (посміхається). Просто працював на сцені.
Роль Марії грає актриса Віра Климковецька – студентка Київського університету імені Карпенка-Карого. Дівчина родом із Харкова. Ще чотирнадцятирічною Жолдак її помітив і почав залучати до своїх проектів:
- Довелося закінчувати десятий-одинадцятий класи екстерном, щоб працювати актрисою театру Шевченка. Працювала там один рік, а потім поїхала вступати до університету. Батьки були проти, коли я захотіла стати акторкою. А зараз реагують добре. Я вже у фільмах знімалася, по Європі із Жолдаком поїздила...
- Як вам працюється із Жолдаком?
- Дуже добре. Він талановитий режисер, мені просто пощастило, що я до нього потрапила. Якщо б він мене тоді не вибрав, коли я була маленькою, я б, напевне, не стала актрисою. Мене якось це не приваблювало зовсім.
- Наскільки вам близька роль Марії? Ви – лисиця?
- Я, напевне, ні... Хоча, можливо! Дуже люблю тварин, і в дитинстві завжди уявляла себе тваринкою. Коли була в селі, там було багато коней, то я ніби ставала конячкою і бігала там (посміхається).
У Києві прем’єра «Войцека» запланована на 27-29 жовтня.
яка ж це театральна рецензія. це скоріше репортаж, а не рецензія. а навіщо унітази біля глядачів, щоб вони туди ригали??? чи від них йтимуть пахощі? тоді краще роздавати пакетики глядачам як в літаках
Не буду сперечатися – у кожного своє уявлення про рецензію-нерецензію))) унітази? було б добре, якби пахощі йшли. технічно це зробити неможливо. а навіщо кошеня товчуть мордочкою в лайно? ;)
ну, як правило рецензія пишеться на вже готову виставу і це авторський текст, ви ж цитуєте і режисера, і актрису... і даєте скоріше знову ж таки репортаж з генпрогону із коментарями.
Може й так. На жаль, немає рубрики "репортаж із генпрогону" ;) Тому доводиться виходити за усталені канони рецензій і додавати щось своє. дякую за зауваження!)
Унітаз – це невід"ємний елемент декорації :)
ага-ага...
а чом би й ні? це краще, аніж гламур, від якого нудить ) і ніж мишоловки із живими мишками, що їх вішали собі на шию футуристи – цим уже нікого не здивуєш)))))
тю, а я шо, протів??? просто, як на мене, вже й унітазами нікого не здивуєш. у мене просто знову вопрос до термінології – я би вжила "сценографії", але не буду наполягати. бо якось нечемно лізти у ваш монастир з чужим уставом... а от щодо "мишоловок з живими мишками" та "унітазами", то якраз як на мене живі мишки б на аудиторію вплинули б куди значніше, аніж якісь там унітази (у випадку, якщо останні не будуть по вершечки повні гівна). а унітаз (чи там пісюар – одна фігня) став відомим і як предмет мистецтва теж завдяки дадаїсти марселю дюшампу, який жив і творив тоді ж коли і футуристи. і те, що вони наважувалися робити, не кожний сучасний режисер зробить... навіть Жолдак.
Прикольно))) дякую за цікаві коменти, Надіє!
всігда пажалуста, а вам дякс за статті та репортажі які викликають бажання покоментити
Надіюсь попаду на виставу в своїх рідних Черкасах, якщо вона там буде. Я навіть раз бачив Жолдака в одній із кавярень Черкас. Більше б хотів сказати про Сергія Боброва – це не тільки талановитий актор, а й музикант, лідер черкаського фанк/рок гурту Эффект бабочки .
Про Бобра можна прочитати тут: http://nt.ck.ua/paper/2008/17/340/
Жолдаку сподобалось дивувати українську публіку, на кінець місяця він ставить "Ленин Love" в Київському театрі опери, а потім декілька вечорів буде демонструватися у приміщенні галереї "Лавра")
а Ви про це напишете?:)))
Як не залишусь надовго в шоці, то обов'язково ;)
Щиро заохочую писати про вистави Жолдака. Та ще й так, щоб вони його самого шокували (гигиги)!!! Чи хто має уяву про те, якою буде "Ленин Love..."?
Ленин Love-потужна вистава. Я тілько по ТБ дивилася. Збочення, звісно. 4 грудня піду до театру. Жолдак привезе своє творіння в Черкаси. тішуся)
урааа, буде рецензія О: -)
Я вчора була на виставі "Войцек" і була дуже вражена нею. Ви називаєте Черкаси "проклятим, гнилим містом", бо в ньому трапляються злочини. Цікаво, а в інших містах такого немає? невже, це підстави так казати на місто. А за унітази не епатажно, як Ви пишите, а вульгарно. Вистава дає змогу задуматися над тим, що відбувається у суспільстві. навіть у таких жорстокий спосіб.
Якщо Ви уважно дивилися виставу, то чули,що проклятим гнилим містом Черкаси називає Жолдак. Точніше, так говорить сам Войцек у одній зі своїх реплік. Я просто процитувала. Це образ, що стосується всіх міст України. Щодо вульгарності... яка різниця, як це оцінювати – вульгарно чи епатажно? Мета спектаклю від того не змінюється. Адже Ви робите такий самий висновок, як і я "Вистава дає змогу задуматися над тим, що відбувається у суспільстві. навіть у таких жорстокий спосіб".