категорії: репортаж

Антонич був фестОм і жив колись на Нивках…

теґи: антонич_фест, Мертвий Півень, Мокша

5 жовтня, коли Богдану-Ігору Антоничу виповнювалось 100 років, український Мінкульт опублікував 4 новини: творчий звіт Херсонської області, творчий звіт Севастополя, творчий звіт Вінницької області та анонс Туристичного салону. Чи вистачить ще 100 років для організації хоча б чогось на кшталт "Творчого звіту Антонича Б.-І."?

День 5 жовтня 2009 року міг би бути звичайнісіньким днем календаря. Але 5 жовтня 2009 року Богдану-Ігору Антоничу виповнюється 100 років. Ви знали?

Про які державні заходи на честь цього ювілею ви чули? Концерти? Наукові конференції? Круглі столи? Можливо, ініційовано яку-небудь стипендіальну програму для фінансування перекладів чи не найкращого українського поета першої половини 20 століття?

То свята не було? Свято було. Його творили своїми руками ентузіасти.

З 2 по 4 жовтня в парку "Нивки" тривав "Антонич-фест". В програмі фестивалю на музичній сцені виступали Кому Вниз, Мtртвий Пsвень, Сестри Тельнюк, Shopping Hour, Вій, Катя Чілі. На сцені художників – виставка робіт, створення дерев'яних скульптур під відкритим небом.

Дійство місцями потішило, місцями налякало.

Надзвичайно здивувала відсутність великих офіційних спонсорів. Щоправда, ходять чутки про пропозиції спонсорства від "Оболоні" і про відмову організаторів від "пивних" грошей. Чи правда це?

Один із організаторів фестивалю, Богдан Логвиненко, у листі підтвердив ці чутки:

"Це правда. Нам запропонували спонсорський пакет – 4 тисячі гривень в обмін на ексклюзивний продаж напоїв на території фестивалю. Для цього "Оболонь" хотіла залучити своїх 4 СПДшників.

Це називається не спонсорство, а барижнечиство, і про це говорити прикро. Ми порахували наші витрати на це все – вони склали 14 тисяч грн. – і запропонували компанії "Оболонь" їх просто сплатити, на що отримали відповідь, що в компанії таких грошей немає.


Менеджери не знали, хто такий Антонич, писали прізвище з помилками, хамовито ставилися до організаторів, тому не дивно, що ми відмовились.


Спонсори були у дитячого майданчику – "Нестле", "Егоїсти". Але таких потрібних грошей від жодного з спонсорів отримати не вдалось. Організатори дитмайданчика влетіли в свою чергу на тисяч п'ятнадцять".

Хай там як, для проведення фестивалю організатори взяли кредит в 100 тисяч гривень, з яких "відбили" лише половину. У понеділок вони опублікували реквізити рахунку, на який можна перераховувати благодійні внески.
Ілюзія déjà vu не проходить. "Свірж" закінчився, але діло його живе.


Але забудемо про цифри – вони глядачів безпосередньо не обходять. Глядачів обходить "несезонне" рішення влаштувати фестиваль під відкритим небом. Глядачів обходить відсутність обіцяних вказівників зі "стрілочками" до сцени в глибині парку. Глядачів обходять відкриті каналізаційні люки в цілковитій темряві посеред алей. Глядачів обходить відсутність елементарних лавочок.

Характерною є не зовсім дотримана обіцянка про "присутність Богдана-Ігоря Антонича у кожному виступі" – у виступах багатьох гуртів не прозвучало жодної пісні та поезії Антонича. Інші ж по-простому зізнавалися, що не мали часу зробити нормальне аранжування – і починали якусь самодіяльність ну зовсім не фестивального рівня.

Хоча найбільш симптоматичним є недотримання заявленої музичної програми. Немає сенсу міркувати, хто винен – недостатньо авторитарні організатори чи недисципліновані виконавці зі своїми затягнутими на 20-30 хвилин виступами. Винна безвідповідальність, яка обов'язково з'являється на фестивалях у стилі "свій до свого по своє".
Ідольські ночі під час "Антонич-фесту"

То що було хорошого?

Думаю, кожен глядач за бажання зміг знайти не одну позитивну сторону. Якщо говорити про новинки, то свіжою та надзвичайно плідною видається ідея взаємодії мистецтв у межах одного фестивалю.

Поки немає результатів, можемо вірити в потенціал. Апетитно виглядає, наприклад, ідея спільної творчості дітей і дорослих. Мета амбітна – створення мультику за мотивами поезій Антонича. Мультфільм обіцяють показати "на одному з національних каналів".

Крім взаємодії мистецтв у межах фесту, взаємодіяли і виконавці – така собі "дружба народів". Чудовою ілюстрацією може стати презентований на фестивалі сингл "Назавжди: Богдан-Ігор Антонич". В одному флаконі зібрали доволі екзотичний список виконавців і мов – 5 пісень на Антоничів текст "Назавжди" зазвучали українською та французькою мовами.

2, 3 і 4 жовтня – то переддень свята. Власне 5 жовтня Міністерство культури і туризму України опублікувало 4 новини. Вчорашніми актуальними подіями стали: творчий звіт Херсонської області, творчий звіт Севастополя, творчий звіт Вінницької області та анонс Туристичного салону.

Чи вистачить ще 100 років для організації хоча б чогось на кшталт "Творчого звіту Антонича Б.-І."? Чи вистачить ще 100 років, аби відкрити хоча б один пам'ятник Антоничу? У 2109 побачимо.
 
Матеріал взято з сайту: Українська правда