категорії: музика репортаж

Борис Гребенщиков: «Ще невідомо, де краще: у хорошій галереї чи в лісі»

теґи: Борис Гребенщиков, Львів, любов, мистецтво, Щастя

hrebenshchykov1Запитувати рок-легенду Бориса Гребенщикова, який цього тижня укотре приїжджав до Львова, варто й цікаво. Він погоджується говорити про будь-що, і під час творчих зустрічей, і на прес-конференції. Однак ступінь відвертості визначає сам, а водночас відповідати може дуже по-різному.  Скажімо, почувши «Чи ви людина з відкритим серцем», каже: «Я загалом не впевнений, чи є в мене серце…». 

А на прохання журналістів уточнити, куди він має намір зникнути восени, про що стверджував у Києві, зазначає: «Не знаю. Можливо, ви це відчуєте. А може, всім здалося? Може, це був масовий психоз?..». Коли йому ставлять надто ускладнені запитання, він відповідає дуже просто, не побоюючись бути банальним… І уточнює: «Якщо я відповідаю на запитання, то це не концерт, а творчий вечір. Бо на концерті не може бути запитань. Уявіть, що ви приходите у філармонію, виконують оркестрову увертюру Баха, і раптом між другою і третьою частинами диригент відповідає на чиїсь запитання»

Про Львів і Україну

«Коли я приїжджаю в Україну, моє серце тріпоче від любові. І Україна відповідає взаємністю. Це історія щасливої любові… Львів мені дуже подобається, і що більше я його пізнаю, то більше він мені подобається. Чим саме подобається, не можу сформулювати, бо коли мені щось подобається, я не знаю, чому. Але я страшенно тішуся, що відчуваю це чудове почуття».

Про музику, шаманів і немистецтво 

«Востаннє я працював приблизно 1985 року. Відтоді ми не працюємо, а граємо для свого задоволення, співаємо пісні… Нема хорошого стилю, є людина, яка добре використовує ті чи інші прийоми, і в неї виходить про своє, на внутрішньошаманському рівні… Шамани не мають жодного стосунку до музики. Якщо професійний шаман починає виступати як артист, то він уже втратив усе, що робило його шаманом. Є такі люди, яких зустрічав на Алтаї і це страшно, від цього доводиться довго позбуватися. Бо насправді ти негідник, якщо використовуєш даний Богом дар для лікування землі і людей, використовуєш для заробляння грошей на сцені…

За кількістю мозкових клітин, які займає мистецтво, то музика, напевно, має найбільший вплив, бо я з нею пов’язаний дуже багато років. Музика мене досі дивує. Але загалом будь-яке мистецтво на мене якось впливає. А немистецтво, до речі, теж впливає. І ще невідомо, де краще: у хорошій галереї чи в лісі. І те, і те треба чергувати… Моєю улюбленою групою була і є «Бітлз». Це те, чим моє серце живе, дихає, чим продовжує дихати. Ця музика для мене не старіє». 

Про життя

«Я не намагався нічого зрозуміти про життя. Насправді життя значно більше, ніж наша здатність його зрозуміти. Бо між нашою свідомістю і свідомістю Бога є велика різниця: Бог безконечний. Ми теж, але менше». 

Наталя ДУДКО, «Ратуша»