Даніїл Крамер: «Джазмени вміють те, чого не вміють політики…»

теґи: Даніїл Крамер, Львів, Пікассо, Табаков, джаз

КрамерСтільки високоповажної публіки у своїх обіймах львівський клуб Picasso не тримав уже давно. Новий осінній сезон заклад розпочав елітною імпрезою – концертом джазової музики «Політ генія» за участі заслуженого артиста Росії, керівника класу джазової імпровізації Московської державної консерваторії, піаніста Даніїла Крамера.

Покоління «за тридцять і більше» виявилося пунктуальним. Зазвичай на початок молодіжних імпрез доводиться чекати щонайменше півгодини, доки усі посходяться, дівчатка розчешуть коси, чоловіки мужньо вистоять чергу біля бару і нарешті повсідаються. Цього ж разу рівно о двадцятій всі чемно сиділи за столиками, яких було вдвічі більше, ніж зазвичай. Одне слово, яблуку ніде було впасти, а у повітрі застиг дух очікування…   

Нарешті на сцену вийшов маестро Даніїл Крамер. Без слова сів спиною до глядачів за піаніно і почалося… Акомпанували артистові Росії українські музиканти – барабанщик Ігор Гнидин та  басист Ігор Закус.

Руки Крамера «літали-ковзали-бігали» по клавішах то граційно, делікатно і плавно, то уривчасто, розставляючи акордні акценти композиції. Тоді «носилися з гори до низу» і навпаки, з віртуозною швидкістю… Здавалося зараз з-під  пальців посиплються іскри і спалахне вогонь. Маестро грав усім тілом, емоційності було не відбирати. Варто було лише подивитися на міміку та прислухатися як захоплено він підспівує собі…

КрамерЩо ж до музики, то її грали троє космічного рівня музиканти. Спершу музика нагадувала американський джаз 1940-1950 років, а далі стали помітні впливи Оскара Пітерсона з натяком на Чіка Коріа, а згодом і претензією на Стіві Вандера початку 1970-х років. Публіка захоплено аплодувала, вибивала ритм ногою, похитувала в такт головою… Проте подобалося не усім. У підслуханій розмові звучало: «Вони мене не обдурять, сьогодні я слухав Франка Сінатру… А ця музика мене не чіпає. Високомайстерне виконання знищило почуття присутності живої людини у музиці…».

Наприкінці концертної частини Даніїл Крамер звернувся до публіки: «Усі вітаються спочатку, а я – наприкінці, – сказав він. – Радий, що ви доторкнулися до джазу, хоча це радше мікс з джазу, джаз-року, класики… А зараз я влаштую Blindfold Test, такий як влаштовують джазовим критикам. Це коли йому дають мелодію, а він повинен розказати про неї все від а до я. Я зіграю вам Моцарта, а під яким соусом і з якою приправою – вслухайтеся самі…»

«Концерти приводять до істини, – сказав Крамер, сходячи  зі сцени після півторагодинної гри.  – У вас є півгодини аби збагнути її. А тоді я повернуся». І він повернувся, аби у другій частині імпрези «посейшенувати» зі львівськими джазменами…

Щоправда, напористий конферансьє повернув маестро на сцену для гри «на біс!». Потім за лаштунками піаніст, попиваючи львівське пиво, зізнався, що «біс» був зайвим…

Крамер– Я люблю залишати публіку голодною, щоб їй хотілося ще і ще… – казав Даніїл Крамер.  –  До слова, ніколи не порівнюю публіку. Не можна порівнювати компот з борщем. Всі різні і по-різному поводяться. Люди слухають –  і цим все сказано…

 – Як вам працювалося з українськими музикантами?

 – Зігралися «з ходу», моментально. Я дав їм аранжування і ми все зробили за 20 хвилин. Джазові музиканти вміють те, чого не вміють політики. Джазмени вміють розумітися з півпогляду… Це був експромт на 95 відсотків. Кілька речей ми зробили безпосередньо при зустрічі. Окрім того, почерпнув від знайомства з ними багато корисної інформації. Ігор Закус робить проект, що має назву «Джаз-коло», і з його допомогою я ознайомився з українським джазовим ресурсом і дещо взяв собі на замітку. Було цікаво, бо я не лише музикант, а й менеджер і продюсер… На російському ринку український джаз представлений дуже бідно, за винятком Mensound і ще кількох музикантів. А шкода…

 – Чого вам бракувало у концерті?

– Рояля. Але маленькі клубні сцени – це світова проблема. Колись я грав у Барселоні, у другому за значимістю джаз-клубі Іспанії, де сцена була вдвічі менша, а на ній – крихітний кабінетний рояль, якому років із 50…  

 – Обійшлося без казусів на сцені?

– На щастя, так… Хоча бувало, що клавіші виймав, і кішки гуляли по сцені, і мобільні телефони резонували в колонках, псуючи звук…   

 – Ви народилися у Харкові. Навчалися музиці у радянські часи. Хіба у той час на цих теренах існував джаз?  

– Існував. Не повірите, але у 1984 році у Радянському Союзі, включаючи Україну, існувало 62 джазових фестивалі, які існували на гроші партії і комсомолу.

 Ви вперше у Львові…

– Я давно мріяв тут побувати. Львів асоціюється мені з музикою бароко. Я вже встиг трішки походити вуличками, але все ж таки замовив ще приватну екскурсію для себе і дружини.

 

Коментар

Павло Табаков, співак:

«Я вражений. Мене не влаштовував лише звук. Зараз у світі існує тенденція щодо якості звуку. Тобто важливою є не кількість нот чи інструментів, чи монументальні форми. Важливою є якість звуку. Нажаль, Львів має з цим проблеми. Даніїл Крамер мене вразив – дуже технічний, дуже музичний…

У своїй творчості я відійшов від джазу, але він залишається моєю музикою. Це – стан душі, цього не забереш. Не люблю авангардовий джаз, але лайт, джаз-рок мені дуже близькі.»

Фото Маркіяна Лисейка