Global Battle of the Bands: 9 кіл українського шоу-бізу на шляху до слави
Чи можна було чекати сенсації від четвертого українського фіналу The Global Battle Of The Bands? Холодно. Осінь. Майже ніч. Клуб «Бінго». Найоптимістичніший план розвитку подій: добре посидіти з друзями та трохи повідриватись під кількох перевірених на драйв гуртів. Добре, що хоч вибирати було з чого. Поряд з досить відомими для української публіки гуртами «АННА» та «Мерва» організатори, як завжди, потішили гостей фесту новими іменами.І здавалось би, класна ідея незалежного фесту для неформатних гуртів. Судді, що віддають перевагу альтернативі, а не «співаючим трусикам». Конкурсні відбори по всій Україні. Сплачуєш реєстраційний внесок – і потрапляєш у чесну боротьбу за путівку на світовий фінал у Лондоні. Для участі треба сплатити $25 з кожного учасника гурту. І усе залежить від тебе.
Мрій! Не все так просто...
Щоб перемогти у такому, на перший погляд, прозорому конкурсі, не вистачить одного лише професіоналізму та таланту. Треба бути готовим пройти, як мінімум, 9 кіл українських шоу-бізнесових реалій, які хоч і у дещо м’якшому вигляді, однак просочилися-таки до українського андрерграунду.
9. GBOB відбувся в Україні вже вчетверте. І ЖОДНОГО разу його не вигравала нерозкручена команда. Окестр Янки Козир, ТОЛ, Etwas Unders – можна по-різному ставитися до творчості цих гуртів, однак кожен з них вже давно відомий українцям. Альтернатива, хоч і не у таких масштабах, але розкручується. Певними ЗМІ, певними продюсерськими центрами, певними зеленими і певними... ну... сподіваюсь, що заради статусу української рок-діви на теренах нашої держави ще ніхто ні з ким не вступав у статеві стосунки :) Одним словом, навіть якщо твоя банда у 100 разів крутіша, ніж Океан Ельзи, але її назва не говорить абсолютно нічого членам журі – фінал у Лондоні може тобі хіба що наснитись...
Як пройти на наступний рівень? Брати участь у фесті кілька років підряд! Склад суддів не особливо змінюється. Можливо з 5-го разу вони-таки зрозуміють усю глибину твого мега-хіта! А між фестами – крутитись, виступати, їздити на гастролі і...
8. Вчитись грати у воєнних умовах.... А що ви думали? Крутий звук буде у Лондоні, якщо доїдеш. Та на класній апаратурі хто-завгодно може розірвати зал! А ти спробуй на такій, як була у неділю у «Бінго»! При досить непоганій ударній установці на сцені, барабани у залі звучали, ніби стукіт дерев’яної ложки по алюмінієвій каструльці. Почувши хоч одне слово, виконане солістами у першій половині фіналу, можна було не вагаючись вішати собі медаль «За здійснення неможливого». І усе це чудеса акустики і організації українських фестивалів.
Як подолати такі перешкоди? Варіант Перший: Гроулінг, гроулінг і ще раз гроулінг! Не важливо, що далеко не усім приємно слухати твої воплі, головне, що тебе почують!
Варіант Другий: не використовувати інструменти, що гарантовано погано звучать в українських клубах. Барабани – викинути. Перкусії цілком достатньо. А вокал усі зможуть почути, якщо елементарно прибрати дісторшен з гітари. Що? Яка ж музика без важкої гітари і барабанів? Не вставить? Ще і як вставить!..
7. Музика повинна вставляти! Мистецтво – це коли, з одного боку, ти сприймаєш музику на якомусь над-рівні, інтуїтивно, душею, а з іншого – можеш розкласти те, що почув на полички і зробити раціональний висновок – OH MY GOD! Такого я ще не чув! На жаль, українська музика усіх видів і напрямків від роко-попсу до дезо-блеко-хевіметалоподібних речей протягом усієї нашої історії не відрізнялась оригінальністю. У кращому випадку, група ставала непоганим збірним українським аналогом світовим зіркам... За своє життя я не чула ЖОДНОЇ української групи, про яку можна було б сказати «Вау! Вони одні з найкращих у світі!».
Так було до останнього фіналу GBOB... Однак навіть того вечора до останнього не вірилося у можливість перемоги такого вже надто самобутнього гурту. Невже їм вдасться обійти усіх?
6. Ось які вони, конкуренти. 6 місце. Buzzmonster. Справили дивне враження. Як назвати явище, коли збирається колектив професіоналів, що вже багато жили-пережили у своїй зірковій професії, але разом у них виходить щось таке... таке... ФК «Реал» (Мадрид)? Одним словом, те, що команда працює разом усього півроку просто кричало у прямому сенсі цього слова.
5. Контрабанда.com.ua. От як треба хотіти до Лондона! Настирливо брати участь у кількох відборах, зняти кліп, розкручуватись... Але знову увійти лише до 6-ки.
4. Tango Tempo. Ось хто справді здивував! Заради відкриття таких колективів для себе варто ходити на усі ці фести! Спробуйте знайти представника гарячого континенту, що погодиться виконувати не хіп-хоп, а щось набагато альтернативніше та інтелектуальніше, ще і буде демонструвати запальні рухи, які не здатен повторити пересічний українець! А спробуте зробити це в Ужгороді? Отож. А у Tango Tempo вийшло. І досить якісно. Принаймні приз у вигляді обкладинки журналу «X3M» дістався їм! Заслужили.
3. АННА. Як завжди професійна. Підривна. Скажена. АННА. А минулого року було 2-ге місце... Багато-хто був упевнений, що до Лондона поїдуть вони. Не судилося.
2. Мерва. Розкручено. Цікаво. Кричали у рупор. Конкурент?
Однак, цього року переможець сенсаційно був поза конкуренцією. Тільки одна група на сцені примусила тих, хто вже втомився під кінець фесту, мліти, тремтіти... затамовувати подих... і тільки слухати... слухати... відчуваючи мороз на шкірі... Це вони...
1. АтмАсфера... Від слів «атма» - особа і «сфера» - те, що її оточує. Вони просто оточили зал своїм непередаванно-небесним саундом. Примусили забути про звук, світло, змагання, час, простір... Про все! Панки, готи, металісти, емо-кіди – усі насолоджувались такою новою і незвичною музикою і просто розривались шаленими оплесками наприкінці виступу АтмАсфери. Це музика поза рамками. Поза стилем. Поза субкультурами.
Важко назвати це просто етнічною музикою. Це поєднання невимовних почуттів і емоцій, що лилися від колективу і наповнювали відчуттям справжньої ейфорії серця присутніх.
Особисто я опинилась на виступі Атмасфери вперше. Але, як виявилось, їх талант вже встигли оцінити навіть на Польському «Вудстоку»...
30 хвилин хвилювання за зовсім незнайомих тобі людей...
30 хвилин традиційного для пост-радянських країн виступу одного з членів журі, що за весь час проведення фесту так і не зміг запам’ятати правильну назву фестивалю, проковтнувши одне слово з неї навіть під час оголошення результатів...
30 хвилин впевненості, що сюрпризи в Україні не можливі, що майже ясно, хто виграє...
І ціле життя попереду, щоб збагнути, щоб перетравити те, що українська музика насправді може бути однією з найкращих у світі. Що тепер їх визнали в Україні. Що тепер їх почує весь світ!
Є у нас колективи, які здатні не лише копіювати кумирів, а і створювати щось своє, експериментувати (а на цей фінал потрапили кілька неординарних груп, з оригінальним, не схожим ні на кого, звучанням).
Що ж, АтмАсфера, Лондон буде або наш, або нічий?
Фото: Олена Старостенко надані виданням «Телекритика»