Карл Маркс знову в Києві
Карл Маркс повернувся в Україну, й на цей раз він реінкарнувався не в якогось там «привида комунізму», а в знаного митця Сергія Жадана, який розпочав свій «Karl-Marx-Tour» з київського кнайп-клубу «Купідон», презентувавши 12 жовтня весь свій «Капітал». До збірки входять вже раніше видані друком прозові твори Жадана, й, звичайно ж, його поезія. Це грубезна книженція в твердій палітурці з червоними масивним молотком й замашним серпом на жовтому фоні, яка не залишить байдужим жодного поціновувача справжньої лівої молодіжної естетики.
Отже, про презентацію. Людей в залі набилося дуже багато. Ми стоїмо на лавці вище за рівень цигаркового диму. Сидимо за одним столиком з перспективною молодою українською письменницею Сявкою Литвин, лауреатом минулорічного конкурсу «Коронації Слова», в перерві між насолоджуванням поезією Жадана розмовляємо про Фройда, її дебютний роман «Ігри», Вінні Пуха, й інші приємні речі.
Відкривав презентацію старожил закладу – Юрко Покальчук, який сам тільки-но вчора провів свою презентацію нової книжки «Хулігани». Жадан розпочав з того, що сказавши, що в книжці «все старе», вирішив зачитати нам щось нове. Але, зрештою, ми таки повернулись до класики. Коли в залі з’явилась Карпа, щойно «з Вернадки», в окулярах й відповідному прикиді, Жадан з нею на пару озвучили знаменитий уривок з «Депеш Моду», про заїжджого заокеанського пастора Джонсона-і-Джонсона, зайве говорити, що Жадан озвучував самого «преподобного», Карпа «тьотку-перекладачку», яка розтовкмачувала вірним боже одкровення: «ми тобі, сука, покажемо будинок зразкового побуту і моральний кодекс будівника комунізму. Ми тобі, падла, ноги повідриваємо. А хахаля твого в диспансер здамо, хай лікується.» А завершилось все вже взагалі безсмертними рядками з «Переваг окупаційного режиму»: «І лиш зоря над містом пролягла,//юнак змахне краплини із чола//і молодечо усмішкою блисне.//Бо попри те, дала чи не дала,//у щастя людського два рівних крила:// троянди й виноград – красиве і корисне.»
Коли перейшли до запитань, виявилось, що Жадан – це позашлюбний внук Бажана, тому він жодної копійки не отримав з його Сталінської премії, хоча й дуже хотів. Зрештою, з’ясувалось, що автор – позашлюбний син Андруховича, який, в свою чергу, є позашлюбним сином Бажана. Мексиканські серіали нервово курять в кутку. В кінці Жадан розкрив, що його наступна книжка називатиметься «Короткий курс історії ВКП(б).» Як казав класик, «вєрним путьом ідьотє, таваріщ!»
Світлини - Олег Тетерятник