Карпатський протяг: «ГЕТЬ ПластСПАМ! Дай шанс Горбам!»
«Вакцина від «пластикового сказу» – твоя совість» – одне з гасел проекту «Нові Карпати без пластикового спаму», в рамках якого днями відбулося безпрецедентне дійство в одному з карпатських потягів. 28 серпня в вагоні залізничного рейсу «Рахів – Івано-Франківськ» шибки тремтіли не лише від звичних підкидань потяга – вагон підкидало від шалених ритмів та пристрасних танців, а пасажирами вагону були зовсім не звичайні подорожні – відчайдухи, небайдужі до долі Карпат. Так проходила музично-мистецька акція «Карпатський протяг – дія відчайдухів!», основна мета якої – у творчих спосіб привернути увагу громадськості до проблеми пластику в Карпатських горах.
Пластикове сміття, що не розкладається понад 300 років – проблема не нова, але з кожним роком вона дедалі сильніше загострюється. На пластикове упакування в Україні вже перейшли виробники ледь не всіх харчових продуктів, але, на відміну від розвинених країн, де давно усталені технології утилізації та переробки всіх видів відходів, ми й досі не сортуємо сміття. Для чого ж його сортувати, якщо у нас фактично немає заводів з переробки відходів? Найбільша країна Європи неухильно перетворюється на гігантський європейський смітник: більше 160 тис. га земель в Україні передані під полігони для сміттєзвалищ, де зберігається біля 35 мільярдів тон відходів. Щороку в країні стає більше на 12 тис. несанкціонованих сміттєсховищ, оскільки полігонів для сміття просто не вистачає. З усього українського сміття утилізується чи переробляється всього …3%, тоді як країни Європи давно отримують «сміттєві» прибутки, переробляючи відходи. І що найгірше, бо залежить не тільки від влади та компетентних структур, а перш за все від кожного з нас: рівень культури, свідомості та совісті українців перебуває на найнижчому щаблі. Українці смітять всеюди, де тільки ступить їхня нога. Та нехай ти не побудуєш в своєму місті заводу з утилізації сміття, але звільнити рідні Карпати від задушливого «пластикового кожуха» можеш саме ти! Нагадати про це й взявся «Карпатський протяг».
В рамках «Карпатського протягу» проходила фотовиставка «Вполюй пластика». На розвішаних на стінах вагону фото муляють око рябі й строкаті купи сміття – «пам’ятні сувеніри», що залишають після себе українські відпочивальники на згадку гостинним Карпатам. Світлини красномовніше за найпишніші промови акцентують увагу на основному питанні акції – проблемі нашої з вами совісті. Так мистецтво у притаманний тільки йому спосіб говорить нам про найважливіше.
Музичну програму акції розпочали хлопці, що були ініціаторами та спільно з ГО «Молодіжна Мистецька Формація «Форумс», ГО «АРТ Гішефт» організовували дійство – івано-франківський гурт «КораЛЛі». Вільо, Місьо, Васьо, Джюрьо та Вітьо першими виконали свою непросту місію – подарували учасникам та гостям акції неперевершений музичний драйв. Музикувати в потязі – справа нелегка, та підстрибування й вихиляння «Червоної рути» (так в народі називають рахівський рейс) тільки додавали музикантам і пасажирам адреналіну. Публіці шаленіти під вар’ятські ритми карпатських аЛЛігаторів теж було непросто, зате весело – гальмування потяга робили танцівників в проході між сидіннями все ближчими й ближчими один до одного.
«КораЛЛі» спромоглися вбити під час виступу двох зайців – зняти частину матеріалу для кліпу. Так що улюбленої «Августи» пасажири мистецького вагону наслухалися досхочу. «Зайців» зі звичайних вагонів теж вистачало (ну цікаво ж подивитися на таке видиво – концерт у потязі не щодня побачиш). Пропускали ж всередину вагону за спеціальним запрошенням, отримати яке можна було, зателефонувавши протягом серпня за телефонами гарячої лінії і повідомивши засмічені пластиком місця в Карпатах або ж зробивши фотофіксацію такого місця. Саме з цих фотофіксацій й складалася виставка «Вполюй пластика». До речі, більшість пасажирів потяга навіть не здогадувалася про таку близькість «Карпатський протягу» – звукоізоляція між вагонами не дозволяла насолодитися музикою. Зате на залізничних станціях люди на платформах мали з чого подивуватися. Було кумедно спостерігати вуйків, бабусь, дітлахів, що повними нерозуміння поглядами зазирали крізь шиби вагону на несамовитий музично-залізничний викид адреналіну.
Окрім улюблених «КораЛЛів» тішили пасажирів якісною музикою ще два гурти. Скажений іванофранківець «Пан Пупець» підірвав вагон нестримним панком. А гості з древнього й красивого Кам’янця-Подільського, гурт «Пропала Грамота», просто й невимушено дозволили розчинитися в своїй музиці й текти-хлюпотіти річкою задоволення між двох залізничних шпал. Компанію подорожнім відчайдухам склала Яна Шпачинська, яка разом з Павлом Нечитайлом з «Пропала Грамота» виступала день перед тим у Рахові в складі проекту «Zapaska». 27 серпня в Рахові в рамках «Нових Карпатів без пластикового спаму» проходила дуже важлива частина акції. Учасники «Карпатського протягу» разом з гуртами «КораЛЛі», «Пан Пупець» та «Zapaska» назбирали в рахівських лісах понад 40 мішків пластикового спаму. Закінчилося прибирання виступами гуртів.
«Карпатський протяг» пройшов успішно, вдало поєднавши корисне з приємним. Цей символічно-відчайдушний спосіб привертання уваги до екологічних проблем Карпат в результаті став найкращим музичним святом літа. Чотири з половиною години рейкового задоволення зігрівали атмосферою єдності, близькості й затишку. Людей у вагоні згуртувала спільна важлива мета – зробити свій внесок у боротьбу за чистоту Карпат. Величезної подяки заслужили всі, хто долучився до цієї акції, а особливо хлопці з «КораЛЛів», що три роки виношували ідею «Карпатського протягу», аж поки не втілили її успішно в життя.
«Карпатський протяг» прогудів у «Червоній руті» не для того, щоб так оригінально потусуватися. «Карпатський протяг» нагадав громадськості й тобі зокрема, що «Вакцина від «пластикового сказу» – твоя совість». І поки кожен з нас захищений тією вакциною, краса рідних Карпат захищена від засмічення пластспамом.
Фоторепортаж з «Карпатського протягу» дивіться тут
круто, чцуваки, креативно, абэзбашено, СМАЛЕЦЬ!!!!
будемо надіятися, що акція не залишиться байдужою серед туристів та влади...
владі дано насрать що не приносить відкатів .. але люди це просто звіздец треба гривнею карати за такий відпочинок
та нема кому карати. ті, що мали б слідкувати за порядком – самі ще ті свині. тому залишається надія лише на совість...
далеко на одній совісті діло не піде
і на тяжкодоступність гір :)
було б налагоджено вивіз сміття і переробні заводи – відкати були б і ще ті! :)
а за чий рахунок вивіз сміття ?
та за дідівський, за чий же іще... хоче дід, щоб вивезли пляшки – платить. не хоче – платить штраф за забруднення екології. Еуропа.
достатньо одної свині що кине і на тому місці вже свалка .. єдиний варіант жоско пиздити ті групи що смітять
давай організовуєм загін опришків! :)
мене і мій дробовик можеш записувати :))
і того нас троє... :)
:) це добре .. а якщо серйозно то достатньо робити зауваження коли бачимо свинство на очах як ні як а штаф становить 340-1360 гривень
не в кожного вистачить сміливості... а більшості просто байдуже
а на один ровер треба 670 бляшанок з пива! =)
Дякуємо за корисну статтю – екологи ся тішать, що люду не байдуже, яким є довкілля.
дякую, людям, що читають, і екологам, що тішаться :))) а найбільше дякую людям, що не смітять. от :)
Тааа, ми всі молодці. :)))
аякже, молодці!
самі себе не похвалимо – цілий день як обпльовані ходимо :))))))
А я майже забув про цю кумедну подію )
Саме веселе напевне було збирати сміття на природі в компанії веселих людин )
подія не кумедна, а дуже важлива й серйозна
я за серйозну кумедність!
ну, засмічені гори – то якось не дуже кумедно...
ви ж їх не засмічували :)
Як на мене, то замічені гори – це апріорі не кумедно. Хто б їх не замічував – ти чи хто інший
авжеж
кумедно зустрітись з гарними людьми і зробити добру справу :)
+1
сюжет на 5-му каналі
http://www.youtube.com/watch?v=HHwcqdn0_Gk&feature=player_embedded
молодці! підтримую такі акції!!!!
текст хороший -таке враження, шо я там побувала)))
дякую, Олю :)