Маріанна Малина в Марганці

теґи: Маріанна Малина, сучасна українська проза, українська література, фіолетові діти

Школу №10 міста Марганець я відвідала на запрошення Олени Анатоліївни Жадько.  В школі було організовано щось на зразок «круглого столу» з вчителями, для обговорення роману «Фіолетові діти».

"Круглий" стіл

 До цього часу я зустрічалася, в основному, зі студентами та учнями (власне, на цю аудиторію і розрахований роман), тож мені було неймовірно цікаво дізнатися, як сприймається книга з іншого боку «барикад», тобто, вчителями.  

Мабуть, мої «Фіолетові діти» таки зачепили педагогів «за живе». Обговорення  роману вчительським колективом було досить бурхливим.

Перш за все, я впевнилася в тому, що  тема взаємовідносин «учні-вчителі» є вічною. Актуальною виявилася і тема «інших» дітей (маються на увазі не надможливості).

Сучасні діти дійсно «інші», вони живуть у новому техногенному світі. Чи віддалило це їх від дорослих? Як не дивно,  вчителі більше нарікали на те, що  дистанція «батьки-діти» зменшилася. Це, на їх думку, є негативним явищем. Бо, зазначали вони, погано, коли батько з сином разом п’ють пиво. Де ж тут взятися авторитету? Такі «панібратські» відносини, запевняли педагоги, переносяться й на вчителів  і  останні вже не мають тої ваги, що мали раніше.

Також виявилося, що вчителям важко не скільки з дітьми, скільки з їхніми батьками. Батьки часто-густо сприймають вчителів вороже і не розбираючись в ситуації, стають на бік дітей. Можливо, батьки колись були пригніченні шкільною системою, і до цього часу борються зі вчителями? Якщо так, то це (як і розпивання з дітьми пива), говорить про неабияку інфантильність таких дорослих.

Несподіваною була для мене обіцянка «мовниці»  розробити план проведення уроку по вивченню роману. Мені це, звичайно, полестило, я людина слабка. Аби тільки дітей не дуже мучили…  Втім, вчителька виглядала доволі  доброю і я маю надію, діти не дуже постраждають.

Маріанна Малина підписує книгу, вчителька мови — праворуч

Не обійшлося і без курйозних запитань. Наприклад, мені  закинули, що я використовую в романі  прізвиська, які учні «ліплять» до вчителів. Звісно, Гюрзою чи Карбідом бути не дуже приємно… Але ж прізвиська були, є і будуть, така, як-то кажуть, правда життя.

Ще запитання з цієї серії: «Чи вважаєте ви всіх вчителів «запліснявілими»?», «А чи варто книгу показувати учням? » і навіть: «А може краще написати про хороших вчителів і хороших учнів?»

Попри те, що я зустріла в марганецькій школі надзвичайно душевних людей, які дійсно вболівають за дітей, я думаю, що все ж таки не буду писати про хороших вчителів і хороших учнів. Чому? Бо ще одна безперечна правда життя полягає у сентенції: «Немає конфлікту, немає роману». А конфліктів (на жаль? на щастя?) в школах вистачить ще не на одне покоління писак. Бо  непрості відносини «діти-дорослі» — тема вічна.

          Ліворуч — Олена Жадько, за нею Маріанна Малина підписує книгу

Велика дяка за цікаву зустріч Олені Анатоліївні Жадько (директору школи), всьому вчительському колективу, бібліотекарям (шкільному та міському) та шкільному психологу (що порадувала мене словами про те, що я  точно змалювала її професію), а також усім представникам ЗМІ, що були присутні на заході.