категорії: репортаж

Марія Матіос 20 тисяч гривень розділить з батьками

теґи: Коронація слова, Преса

Остап Ступка і Ольга СумськаВ четвер, 7 червня в київському театрі імені Франка відбулася сьома церемонія нагородження лауреатів літературного конкурсу «Коронація слова». Біля входу розстелили червону доріжку. Гостей очікували у вечірньому вбранні. Але більшість журналістів не дотрималась дрес-коду. Письменник Андрій Кокотюха прийшов у чорній футболці із Джимом Морісоном. Ну, а перемогу здобула письменниця Марія Матіос із твором «…Майже ніколи не є навпаки».

– Я пішла на авантюру. – каже Матіос. – І перемогла. Навіть з лауреата Шевченківської премії не впаде корона, якщо він бере участь у Коронації Слова. Я завдячую перемогу своїм батькам за те, що вони мене виростили.

Марія МатіосСвого батька Матіос вивела на сцену і стояла разом із ним.
– Поділюся грошима із батьками, звісно. – зізнається авторка. – але премія – то не головне.

Наймолодша учасниця конкурсу 18-річна Вікторія Чумак (Лєра Лауда) стала номінантом в категорії Романи.
– Хвилюєшся? – питаю перед початком церемонії.
– Дуже! Перед початком напилася валер’янки. Мій твір називається «Мар і Хуана», але він не про наркотики. Я не хочу, щоб подумали, що я якась наркоманка. Але моя мама сказала, що якщо видадуть мій твір – мене виженуть з університету.

Юрій ЛогвинА найстарший – 68-річний учасник конкурсу Юрій Логвин каже, що пам’ятає СС і НКВД.
– Та я ще не лауреат. – відказує автор. – От коли я отримаю в руки гроші – тоді вже стану лауреатом. А зараз – я просто гість. Написав я еротико-історичний роман «Погоня».
У .. відвалюється ґудзик з піджаку.
– Бачте, навіть ґудзики з мене вже сиплеться, який я старий. Але, повірте, усе, що я писав – випробуване на власному досвіді. Проблема в тому, що я не переможу, бо гроші до мене ніколи не липли. Завжди липли тільки дівки.

Початок церемонії затримався на пів години. Вечір вели Остап Ступка і Ольга Сумська. Сумська була одягнена у золотисте вечірнє плаття. Остап постійно натякав, що після церемонії буде фуршет.
– А тепер пора.. – затягує Остап. – ні наливати будемо потім, а зараз – про книжки.

Радник президента Микола Жулинський образився на публіку і пішов з залу. Остап Ступка дав слово лауреату п’єс, а Жулинський недочув і почав говорити про якусь державну підтримку, великого Кобзаря і іншу маячню, від чого зал зірвався сміхом. Ступка змушений був перебити радника і все-таки передати слово лауреату. Жулинський, не дочекався доки лауреат договорить, відразу спустився зі сцени і з ненавистю дивлячись по сторонам на публіку, яка все ще сміялася – зник із залу. А переміг в номінації П’єса Ігор Негреску з твором «Допит небіжчика». Негреску отримав 10 тисяч гривень. Третю премію взяв професор університету Шевченка Станіслав Росовецький з твором «Шевченко під судом».
– Цей персонаж… – каже Росовецький про Тараса Григоровича, – він запрограмував українську інтелігенцію на років 200. Тільки своїм існуванням!

Андрій Кокотюха та Наталя КривуцаЗнову премію на Коронації взяв письменник Андрій Кокотюха. Минулого року в категорії Романи, Андрій взяв одразу два перші місця. За правилами конкурсу, письменник не може брати участь в цій номінації після того, як узяв гран-прі. Тому Кокотюха надсилав не роман, а кіносценарій «Язиката Хвеська» і взяв 3-тє місце. А серед кіносценаріїв переміг твір «Країні не вистачає космонавтів або «Не спати, дихати!»« Ольги Когут. Вона отримала 15 тисяч гривень.

Ольга Когут– Ми дуже злякалися, коли читали цей тввір – кажуть члени журі – Віталій та Дмитро Капранови про роман Наталки та Олександра Шевченко «Бранці мороку». – Ми спробуємо якось і самі налякати цих письменників. – погрожують брати-близнюки.

Наталя Очкур та Олександр Шевченко познайомились саме під час Коронації 3 роки тому. За кілька років – одружилися. Зараз кажуть, що саме коронація їх об’єднала.

Оксана ЗабужкоНа конкурс надіслано більше тисячі творів. Але відзначено тільки 28. У «Коронації слова» три номінації: п’єси, кіносценарії та романи. В кожній номінації – 3 призери. Усі інші отримують 1 тис. грн. Переможців визначали директори видавництв, керівники театрів та режисери. Очолив журі голова Спілки письменників Володимир Яворівський.

Коли переможців оголошували, письменники за лаштунками показували організаторам паспорт та ідентифікаційний код. І отримували у конвертику гроші. Андрій Кокотюха паспорт забув, хоча його кіносценарій зайняв третє місце. 3 тис. грн. йому дали без паспорта.

Після вручення на другому поверсі театру розпочався фуршет.

Переможці «Коронації слова — 2007»
Романи:
1. Марія Матіос «Майже ніколи не є навпаки» 20 тис. грн
2. Ірина Чернова «Село не люди» 10 тис. грн
3. Наталка та Олександр Шевченки «Бранці мороку» 5 тис. грн

По тисячі гривень отримали:
Юрій Логвин «Погоня»
Тетяна Щербаченко «Вовчук мій роман»
Олег Галетка «Еклер із цукровою глазур’ю»
Тарас Микітчак «Долина єдиної Дороги»
Марія Ткачівська «Тримай мене, ковзанко»
Борислав Леськів, Олександр Ручко «Клітка»
Леонід Білик «Сьоме небо леді Арс»
Вікторія Чумак «Мар і Хуана»
Анна Казакова «Карпатське золото»

Кіносценарії:
1. Ольга Когут «Країні не вистачає номінантів, або «Не спати, дихати!» 15 тис. грн
2. Євген Чвіров «Вкрадене щастя» 7 тис. грн
3. Андрій Кокотюха «Язиката Хвеська» 3 тис. грн

По тисячі гривень отримали:
Лада Стародубцева «Че Гевара»
Ігор Бузько «Вій»
Володимир Решетов «SKLEP GOTLIBA»
Ольга Боєва «Закон Танго»
Валерій Герланець «Оленка, Катруся та Милобуль Безсмертний»

П’єси:
1. Ігор Негреску «Допит небіжчика» 10 тис. грн
2. Олександр Гаврош «Ромео і Жасмин» 5 тис. грн
3. Станіслав Росовецький «Шевченко під судом» 3 тис. грн

По тисячі гривень отримали:
Артем Вишневський «Козак Мамай і ключі від Раю»
Євген Чвіров «Петропалацик»
Віктор Рибачук «Соло для двох»
Надія Марчук «Калина та песиголовці»
Валерій Герланець «Шпигунські пристрасті»