Марина Гримич в полоні Бердичева!

Восьма година ранку, Київ. Бусик вирушає в Бердичівському напрямку – всередині, журналісти-книжники та, власне, сама Марина Гримич. Впродовж усього шляху до Житомира, Марина розповідала про свій твір, про те, як їй вдалося написати роман про Бердичів, побувавши там лише один раз. Виявляється, пані Марину, корінну киянку, в дитинстві не оминули комуналки, а співмешканцем якраз і виявився чоловік із Бердичева. Дитячі спогади, фантазія, пошуки архівних матеріалів – все це вилилось в один твір. Їхати до Бердичева – 180 км й лише в самому кінці я дозволив собі трошки додивитись ранковий сон, як ми вже в замку князь Тишкевича XVІІ ст. До речі, в Бердичеві 25 архітектурних пам'яток, які виразно свідчать про велику історичну спадщину міста. Унікальні пам'ятки XV - XVІІІ ст.. представлені у Бердичівському історично-культурному заповіднику.

Часу обмаль, тому нас практично відразу ведуть до великої зали, в якій яблуку ніде впасти. Зустріч з письменницею пройшла напрочуд вдало, хоча місць не вистачило, люди стояли, все рвучись подякувати пані Марині за книгу. Надзвичайно вразило те, що безліч людей, від школярів, до 90-річних пенсіонерів цитували «Фріду» напам’ять, це просто незабутній перфоменс, такі аудиторії жоден автор не збирає, навіть у Києві. Як виявилось, роман Марини Гримич цитували на радіо, уривками друкували в місцевій газеті, яку, також на диво, усі читають. Після одкровення і зізнання в любові до бердичівлян, авторка приступила до роздачі автографів, що затягнулося на як мінімум пів години.

Славу міста творять люди і славиться місто своїми людьми. Бердичів шанує своїх уродженців і жителів, визнаних діячів культури, науковців, героїв - захисників, спортсменів, трудівників.

Невеличкий екскурс містом – і ми вже виїжджаємо назад – до Києва. Побажання «на добраніч» (кілька годин здорового сну після такого обсягу вражень – річ необхідна) у автобусі й сподівання на те, що наш сон не розділить водій, а за вікном – лишаються безкраї українські степи, про які ще писати і писати, якими ще подорожувати і подорожувати.
Світлини – Наталка Катериненко