Музичне дійство «Кордон 803» або «Ну візьміть нас в Європу!»
30 та, частково, 31 серпня 2008 року у рамках V Європейських днів добросусідства, які організовують Фундація духовної культури пограниччя та Академія Української Молоді, на кордоні між Польщею та Україною відбулося Музичне дійство «Кордон 803». Дійство вийшло екстравагантним – від місця проведення до програми.
Точне місце проведення заходу – україно-польський кордон біля села Угринів, що поблизу міста Сoкаля Львівської області та села Долгобичів, що у Люблінському воєводстві. Відповідно, через таке специфічне місце розташування, кожного, хто їхав на свято, хоча б одного разу мусів зупинити пост Прикордонної служби України. А вже на самому святі привертали погляди всіх, хто, як і ваш автор, приїхали коло обіду, вже інші військові – закамуфльований польський військовий оркестр. Стояли вони, фактично, щоб виконати національні гімни Польщі та України, бо одним з пунктів Музичного дійства був матч між політиками згаданих держав.
![]() |
Наші celebrities з початку матчу стрімко рвалися до польських воріт. Атакували значно більше за польських колег, більше, вище та сильніше били, проте у підсумку гра завершилася, за різними даними, чи то 6:4, чи то 5:4 не на українську користь.
«Lucky 13» чи «Щасливий Тринадцятий» вартувало б назвати цього матчу екс-губернатора Львівщини Петра Олійника, котрий отримав футболку з таким номером. Адже саме п. Олійник «наклєпав» полякам половину наших голів. А ще й виконував роль граючого тренера, підказуючи партнерам по грі і всіляко підбадьорюючи їх. Зрештою, за це і не тільки за це п. Олійник удостоївся підтримки глядачів. «Петро, Петро!» – дякували глядачі чи за забиті м'ячі, чи за небезпечні моменти. При тому, що більше на ім'я не кричали нікому.
На жаль, нашим політичним celebrities не допомогли навіть зірки від шоу-бізнесу – ані вихід на поле Сашка Положинського з «Тартака», ані шоу-мена Ігора Пелиха не приніс перемоги. З іншого боку, глядачі отримали більше, аніж очікували – наприклад, не кожен день доводиться бачити, як то й же Ігор чи Сашко переодягаються зі штанів у шорти. До речі, пізніше у приватній розмові один із українських політиків зазначив, що «а, все-таки, Положинський дуже непогано грає».
We are the champions whatever happens – десь так можна сказати про наших. Навіть не зважаючи на поразку, усі усміхалися, тиснули одне одному руки та разом знимкувалися.
![]() |
Організація фестивалю передбачила наявність волонтерів, котрі були покликані допомагати у проведенні Музичного дійства, а також допомагати «безалаберним гостям». Волонтери також допомагали підчас літургії, концерту, футболу, у наметовому містечку і у всіх інших заходах, що були на Кордоні. (А скільки серед тих волонтерів було гарненьких панянок, хі-хі :))
Проживання й чистота
Для тих гостей, що мали намір оселитися поблизу Кордону, а не поїхати одразу ж після концерту автобусом домів (організатори надавали й таку можливість!), існувало наметове містечко. Для нього було відведено достатньо місця – якраз стільки, щоб не було тісно, і щоб дорогі гості не засмітили всю прикордонну смугу. На вході, після реєстрації – навіть номер паспорта записували! – вам на руці (хоча декому, за окремого прохання, й на лобі) ставили печатку, яку ставлять на усяких закритих вечірках.
![]() |
![]() |
Охороняли спокійний сон гостей і безпечне денне перебування, окрім вже згаданих волонтерів, ще й працівники Прикордонної служби України з симпатичними вівчарками. Які ж не були гарні песики, але не гладити їх усім вистачило розуму. Прикордонники поводилися вельми ввічливо, культурно питали про бейджик, просили добре поводитися і взагалі випромінювали заразне бажання піти на контрактну службу в армію.
![]() |
На святі була можливість купити собі за якихось 15 гривень вечерю та сніданок з польової кухні, приготовану МВСниками – багато хто на це спокусився (тільки от цікаво – на перше чи на друге?). Смакували макарони по-різному. Вашому автору подумалося, наприклад, що МВСники явно краще за 14-річних пластунів займаються внутрішніми справами держави і дбають про спокій народу, але готують макарони з тушівкою явно гірше :) Проте, такого щедро солодкого чаю автору давно не доводилося куштувати. Але на ранок хлопці себе гречкою незле реабілітували.
Хто не хотів польової їжі, міг або привезти з собою, або купити у місцевих продавців. І, в результаті, їжа все-одно виходила польовою, бо їсти її деінде, як не в полі, не було можливості. Асортимент їжі від місцевих продавців складався з пива і до пива, а також великої кількості домашніх котлет, голубців, салатів і, навіть, борщів. Єдиним і вагомим мінусом було те, що усі смаколики господарі та господині готували вдома – відповідно, на Кордоні все вже було зимним. Кому вдалося, окрім шашликів і хот-догів, знайти «ще теплі котлетки» або щось такого – дійсно щасливий. А, кажуть, на польському боці все готувалося на місці.
З нагоди концерту прохід був усім і не всім
Проте на польський бік дійства можна було потрапити лише за наявності закордонного паспорта із актуальною польською чи Шенгенською візою. Такі візи виявилися далеко не у всіх.
Зі самого кордону нещодавно прибрали колючий дріт, а років за N, дай Боже, буде Шенген. Так декларують і обіцяють політики. Проте, залишається під питанням час приєднання до Шенгену, позаяк активно йдуть розмови про те, що в Угринові потрібно будувати митний перехід. Відповідно, якщо будувати перехід, то, певне, Шенген Україні світить ще не скоро.
![]() |
Польський режисер Єжи Гофман та український актор Богдан Ступка на Кордоні отримали Капітулу польсько-українського єднання за свій великий внесок у зближення наших держав та народів. А ще незабаром має вийти на екрани кіно Гофмана «Ukraina».
На самому врученні (гарних фото, на жаль немає, бо тех-суппорт снував по сцені, постійно когось із лауреатів затуляючи) «дідусі» показали, що вони аж ніяк не дідусі. Єжи пожартував: «Не буду довго вас затримувати, бо розумію, що всі ці старі пердуни вам заважають бавитися», а Богдан зовсім як Дамблдор у «Гаррі Поттері» звернувся до присутніх зі словами: «Бу-фа-фо-фе на-мо-фу-фе» (чи якось так :)). Словом, вони ще «дадуть джєзу», як казав Мунєк...
Концерт
Хто такий Мунєк? Мунєк – то лідер польського гурту T. Love, котрий існує з 1981 року. «Старички» заграли гарний рок-н-рол, під який не танцювати було тяжко. Мунєк постійно показував, що його гурт не можна відправляти на пенсію «за віком» кричучи до публіки, співаючи польською, українською та англійською і скачучи з мікрофоном.
Поміж виступами Президент України Віктор Ющенко устами посла України у Польщі передав усім присутнім вітання. Вітання-вітаннями, але жодного слова про те, коли збудують МП Угринів-Долгобичів, чи коли Україну візьмуть у Шенген, присутні не почули.
«Польська легенда Кая», – так її представив Ігор Пелих, спів-ведучий вечора (той самий, що вище ледь не почав кар'єри «граючого політика» :)). Для когось ця пані була білою плямою, для когось – лише виконавицею пісні «Spi, kochanie, spi», а для когось – справжньою живою легендою. У тому, що Кая – це таки Співачка переконатися мали нагоду усі присутні.
![]() |
Океан Ельзи – це Океан Ельзи. Енергійно, гарно, голосно, якісно, кльово. Посеред концерту просто перед очима вашого автора, що, разом з тілом і фотоапаратом стояли перед сценою, на колонку «прилетів» чийсь станік (станіками на Галичині називають бюстгальтери). Що не кажіть, а народну любов видно неозброєним оком.
Сама сцена стояла просто за три метри від кордону – фактично на польському боці чи на нейтральній території. Сцену ставили поляки, хоча електрику брали з українських мереж – принаймні, дроти висіли від українських стовпів. Але от чомусь місця перед сценою поділили парапетами не порівну, а українцям віддали все місце перед сценою плюс великий екран, а полякам – тіки один екран. Можливо, саме тому вже по дванадцятій (за нашим часом) поляки кудись пропали... В принципі, концерт мав у той час вже завершитися, але через те, що він почався на 40 хвилин пізніше та ще й кожен гурт робив саунд-чек, все затягнулося.
Тут десь могли бути фото Бумбоксу та Карімскі Клаб. На жаль, не було враховано, що буде так зимно – від того фотоапартові батарейки «втомилися»... Карімскі клаб – це якась суміш настільки різноманітної музики, що разом би не уявилося. Проте, змішано все дуже гарно і слухати було приємно. Карімскі, навіть, заспівали пісню українською – про кав'ярню мрій та дим від сигарет. І зовсім без акценту.
А Бумбокс... А Бумбокс перед першою ночі просто відкрив усім «друге дихання» та дав можливість запірнути з головою у потік суперової музики. Хлопці відлабали на 110 зі 100, і заспівали «Квіти у волоссі» – пісню, котру, як кажуть, на концертах як правило не співають. Всі ті найвідданіші і найспрагліші, що дочекалися на холоді бумбоксівців, сповна їм віддячили підспівуваннями, танцями, криками та викликанням «на біс».
Що ж, нам тільки залишається подякувати усім, хто долучився до організації дійства та висловити сподівання, що у дуже недалекому майбутньому проект виконає свою мету і переїде. Далі на Схід.
Фото Ростика Пужаковського та Яреми Духа