На чому заробляють українські музики?
Щотижня в інформаційному агентстві УНІАН проводяться так звані посиденьки – відкриті дебати про сучасну культуру. Темою чергового круглого столу було обрано надзвичайно болючу і актуальну на сьогодні проблему української музики – чи можна в Україні заробити на продажу музичних дисків? Участь у посиденьках узяли відомий музикант Едуард Приступа, більше відомий як Діля, музичний критик Юрко Зелений, а також Ксенія Сладкевич і Петро Мацкевич – під егідою їхньої Brand Corporation проводився захід. Вела дискусію Ліза Хворс.Причиною саме такої постановки питання стала ситуація, що склалася в українському музичному світі – виконавці не можуть заробити собі на хліб одними лише продажами дисків, а вимушені постійно проводити гастролі й брати участь у корпоративних вечірках. Співвідношення концертних і дискових заробітків музикантів, за загальною думкою, складає приблизно 70 на 30 відсотків.
Першою причиною низьких продажів дисків було названо українську ментальність – мовляв, навіщо купувати диск, якщо можна взяти послухати в друга, або придбати дешево піратську копію, або й просто скачати в інтернеті. Юрко Зелений заперечив: річ не в ментальності, адже він був на семінарі в Швеції, і там проблеми ті самі – продажі дисків падають, адже всі мають доступ до інтернету на високій швидкості й закачують собі музику з веб-ресурсів. Піратство існує навіть на заході – поширена помилка вважати, що тільки в нас відбуваються такі значні порушення авторських прав. На думку Зеленого, вихід можна знайти в легальному продажу музики через інтернет, зі збереженням авторських прав і прибутком виконавцеві.
Це була найбільш обговорювана і цікава тема посиденьок. Утім, устигли також поговорити про інше. Діля повідомив, що його прибуток це: 50 % – нарахування за авторські права (він пише пісні для інших виконавців), 30 % – концертна діяльність, і лише 20 % – продаж дисків. Хтось із журналістів згадав про можливі доходи від закачування власниками мобільних телефонів рингтонів – на що Діля розповів: «Знаю я ці доходи! Кажуть мені: ваші два рингтони в березні закачали, ось ваші гроші – два шістдесят, ну і ще один у квітні – ще гривня тридцять! :) ».
Загалом присутні зійшлися на думці, що зниження прибутків від дисків – загальносвітова тенденція, і боротися з нею треба ретельнішим виконанням законів про авторське право, боротьбою з піратськими інтернет-сайтами на зразок infostore та більш грамотним промоушеном дисків. На цьому й розійшлися.