Польща: традиції vs сучасність

теґи: Варшава, Вроцлав, Гданьськ, Польща, культура, міста, традиції

Плац Кролевски. Варшава. Вид згориПольща сповнена протиріч та сюрпризів. Особливість польських міст в тому, що вони забудовувались по боках чотирикутної центральної площі (Стари Ринек, або Старе Място). І можливо тому, на перший погляд, блукаючи історичною частиною будь-якого міста, складається відчуття того, що Польща - це єдине велике місто.

Польща - дивовижно красива країна, в якій збереглась велика кількість замків, середньовічних міст, де прихильникам активного відпочинку будуть до душі гори, ліси та озера, а для «дітей мегаполісів» і шопоголіків - розважальні торгівельні центри. Тяжко уявити, що за розвагами можна ходити в торгівельні центри. Але з кожним разом вони настільки захоплюють багатоманітністю послуг (кінотеатри, виставки, шоколадні фонтани, театралізовані вистави та концерти), що виникає бажання проводити там чи не кожен день, аби не проґавити чогось цікавого.

Польща - країна з розвиненою національною ідентичністю. Кожний другий каже, що ненавидить росіян, але при цьому додає, що має багато друзів та знайомих з Росії. Відкидаючи будь-які національні стереотипи, польська нація - дуже привітна і гостинна, турботлива і приємна в спілкуванні. Незважаючи на чорні сторінки нашої спільної історії, у поляків любов до українців пробудилась через наявність спільних історичних ворогів - Німеччина та Радянський Союз (зокрема, Росія).

 

Вісла. ГданьськЇжа

Традиційна польська кухня мало чим відрізняється від нашої української, але походження деяких страв залишається суперечливим. Наприклад, поляки з впевненністю стверджують, що вареники - польська національна страва. А вареники з сиром - іменують «пірогі руські». Серед іншого в польській кухні виділяється суп «журек» (готується на заквасці), «флякі» (страва з відварених шлунків, який не куштувала через власну гидливість), «бігос» (воістину неперевершена польська гордість - квашена капуста з грибами та м'ясом), «сернек» (страва солодка, сирний пиріг). Цікавим є те, що в Польщі немає зефіру, а поляки, звісно, не розуміють, якої насолоди позбавлені.

В Європі кажуть «п'є як поляк». А як п'є поляк з українцем? Серед польської молоді доволі популярною є настільна алкогольна гра «alko-chińczyk» (тобто «алко-китаєць», випиваєш допоки очі не звузяться, як у китайця), де треба суворо дотримуватись завдання (наприклад, п'ють особи ліворуч і праворуч від тебе, або ті, чий рік народження - непарне число тощо). Кажуть, ця наркотична гра ще ніколи не була завершена.

 

РіздвоСвята

Сім'я і релігія займають ключові позиції в житті поляків. Недільний ранок розпочинається зі служби, а цей день повністю присвячується справам Божим. Більша частина крамниць та міських культурних осередків не працює. Тому найкраще в Польщі присвятити цей день або прогулянці містом, або розвагам в торгівельних центрах.

Поляки вважаються нацією, яка любить свята, дотримується традицій, підтримує давні звичаї. Різдво - найважливіше свято в Польщі. Вігілія (24 грудня), ніч перед Різдвом -  день, коли збирається вся родина. Велику роль у створені атмосфери грає ритуал прикрашання оселі. Незамінним атрибутом Різдва є ялинка, але це одна з наймолодших польських традицій - до Польщі вона прийшла від німців в кінці 19 сторіччя. Раніше польські хати прикращались тільки хвойними гілками. Більша частина польських традицій пережила сторіччя, наприклад, зайва тарілка на Різдвяному столі для непроханого гостя, або кількість страв, які мають бути на столі (на різдвяному столі обов'язковими є грибна зупа з «вушками» (маленькими пельменями), капуста з грибами, картопля та риба в різноманітному вигляді, рулет з маком, медові пряники, сернек, компот з сухофруктів, кутя з маком, пшеницею та медом), або сніп соломи під скатертиною, щоб наступний рік був врожайним та багатим. Цей день мало хто проводить поза домом. Вігілія розпочинається святковою вечерею вдома та співом колядок в родинному колі, а закінчується походом до костьолу та участю в святковому богослужінні, яке розпочинається опівночі. А от 25го і 26го грудня поляки запрошують своїх друзів на святковий обід та вечерю.

11 листопада в Польщі святкується День Незалежності - наймасштабніше національне свято в країні. Серед іншого, дуже популярним є святкування Анджейкі (29 листопада) - дня святого Анджея, який пов'язаний з ворожінням на майбутній рік.

 

Пальма в Варшаві. На перехресті вулиці Новий СвятЩо побачити? Де побувати?

Польща - це країна, де традиції та сучасність нероздільні. Більшість поляків не відвідували свою столицю принципово, оскільки місто давно перетворилось на осередок для туристів і втратило той дух історичної загадковості, яким і причаровує Польща.

Блукаючи Варшавою, цілком природно почути від кожного третього російську мову. Це ж місто туристів!!! Це місто для туристів - італійців, росіян, греків, іспанців. Старе Място в Варшаві - це відновлені після 1944-45 рр. з повного нуля середньовічні будиночки XV-XVIII століть, зруйновані наприкінці війні при придушенні фашистами Варшавського повстання. Нове Място - власне Ринкова площа, костьоли та будівлі різних епох. Замкова площа прикрашена колоною Сігизмунда III, який переніс столицю з Кракова до Варшави. Але для поляків саме Краків залишається культурною та історичною столицею Польщі. Королівський замок XVI-XVII ст. був відновленний буквально 10 років тому.

В центрі Варшаві красується зовсім не доречна до атмосфери та архітектури міста нефункціональна штучна пальма, яка є постійним предметом дискусій та сперечань туристів та «вільних митців».

Варшавський вокзал розташований під землею, вибиратись у місто доводиться через торгівельний центр, де постійно кипить життя; на поверхні одразу збивають спантелику хмарочоси, які стоять на площі біля вокзалу, та будівля, яка мені особисто нагадує ХНУ ім. Каразіна, а от росіяни кажуть, що це - копія МДУ.

Пляж на БалтиціВарто їхати до Гданська. Заради Балтійського моря. Заради солоних морських крапель в обличчя і холодного суворого вітру. Заради чайок та лебедів, які зовсім не бояться людей, а навпаки - з радістю виходять на сушу, складаючи крила «сердцями», і просять за це чогось смачненького.

Гданськ був багато разів зруйнований і відновлювався кожного разу по-різному, будучи під тевтонами, Прусією, Німеччиною. Гданськ протягом тисячолітньої історіі був головним торгівельним містом Польщі. Разом з Сопотом і Гдинею утворює Труймясто, тобто потрійне місто з приблизно мільйонним населенням.

Старе Място представлене архітектурою 13-18 сторіччя. Костьол Святої Діви Марії, другий за величиною в Європі (після Кельнського собору) і, в той же час, найбільший європейський храм з цегли. Його було побудовано в 13-16 століттях у суворому готичному стилі.

Королівський тракт - парадний в'їзд у місто, що починається з комплексу міських воріт (Високі ворота, Злочинницькі ворота й Золоті ворота), далі тракт іде вулицею Длугою (Довгою) і закінчується на площі Длугий Тарг (Довгий ринок). На Длугому Таргу знаходиться багато пам'ятників архітектури епохи Ренесансу: міська ратуша, двір Артуса, фонтан Нептуна, Золотий Будинок, Зелені ворота. Гданськ - це «бурштинове» місто, оскільки вдовж маленьких вулиць, що примикають до вулиці Длугої, продаються вироби і прикраси з бурштину на будь-який смак. Виробами з бурштину Гданськ відомий з давніх давен.

СопотПотрапивши в Сопот, в полон берега та вітрів Балтики, час одразу перестає існувати, і хочеться сидіти на холодних пісках, топити погляд в морі, слухаючи чайок та спостерігати за лебедями. Сеанс медитації і повної гармонії з власним внутрішнім «Я».

Переваги тутешнього клімату вперше оцінив наполеонівський лікар Ян Хаффнер, впорядкувавши купальні, розділені на жіночі та чоловічі півкілометровим дерев'яним пірсом, одним з найдовщих в Європі. Неподалік від Гданська варто відвідати Мальборк - місто, що славиться середньовічним лицарським замком.

Wrocław - miasto spotkań (Вроцлав - місто зустрічей). Вроцлав - це дивовижне місто пригод з тисячолітньою істрією, яке було засновано чеським князем Вратиславом (від скорочення і пішла назва міста). Вроцлав розташований на Одрі та її притоках, береги річок з'єднує близько 100 мостів і 12 островів в центрі міста. Справжня Венеція в мініатюрі. Протягом всієї історії місто входило до складу Чеського королівства, Польщі, Австро-Угорщини, Прусії та і Німеччини, що залишило відбитки на міській забудові та мистецтві різних епох.

Вроцлавські краснолюдки. Гном-туристСеред інших пам'яток міста фішкою Вроцлава є маленькі фігурки «краснолюдків» (гномів), розкидані по всьому місту. Історія вроцлавських краснолюдків бере початок в 1982 році, коли вперше намальовані гноми з'явились на стінах як абсурдний засіб боротьби з абсурдною комуністичною владою. Вони стали символом легендарного руху, і в 2005 році «оселились» на вулицях Вроцлава в найнеочікуваніших місцях - гном з повним пузом розмістився коло сходів піцерії або гном, який сидить на ліхтарі і дивиться на тебе згори. Точну кількість гномів неможливо назвати (50 щонайменше), оскільки вони як постійні мешканці Вроцлава, з'являються знов і знов. Пошуки гномів - це азартна забава для туристів. У Вроцлаві існує певна техніка пошуків гномів. Ці маленькі мешканці міста дуже хитрі і обережні, і без спеціального одягу їх неможливо знайти. Для цього треба вдягнути тихі кімнатні капці, взяти лупу та мазь від болю в спині. Присвятивши пошукам цих коротунів 12 годин, вдалось спіймати 26-х.

 

Як би поляки не хотіли бути європейцями, але через свої звички та традиції вони більше схожі на нас, ніж на німців або французів. Якщо зробити нашвидкуруч такий собі культурний огляд, то от, що маємо. Польський кіноматограф не перестає дивувати. І нехай є купка польських фільмів, які мало чим відрізняються від американських мелодрам, але кіноіндустрія, принаймні, не стоїть на місці, а глядач завжди може зробити вибір як між своїм, національним, та американським, так і між власним милом і власним арт-хаусом.. Що ж до книговидання, то, не дивлячись на досить високі ціни на книжки, попит на них все одно дуже високий. Ну а нам можна потішитись тим, що крім наших алкогольних виробів на полицях польських маркетів, можна потримати в руках Жадана, Прохаська, Андруховича, Матіос в перекладі на польську.