«Тамдевін» народився у Львові
За кілька днів до столичного дня народження роману «Тамдевін» Галини Вдовиченко, переможницю літературного конкурсу «Коронація слова – 2009» у номінації «художня література» презентували у рідному Львові письменниці. Знайомство із першими друкованими примірниками книги закріпили виставкою світлин «Замок Гербуртів. Тамдевін. Гармонія без Фотошопу», що триватиме до 25 вересня на 4 поверсі «Укрсоцбанку».
– Коли ці фотографії побачив знайомий фотограф, він зауважив, що на одній світлині з яблуками, до одного плоду причепилася мокра травинка, – розповіда Галина Вдовиченко. – Він сказав, що у фотошопі її можна замалювати. Я відповіла йому: «Нізащо». Гармонія у простоті. Фотошоп забирає з життя оці частинки, які роблять його смачним. Тому я наважилася виставити прості роботи. Я аматор, який страшенно любить фотографувати…
Роман, який зараз виходить до читача, і за який я дуже хвилююся, не лише про кохання. Хоча любов – одна з найголовніших тем в житті. Мій видавець, Елеонора Сімонова («Нора-Друк») назвала його екологічно-філософським твором. Кожен сприйматиме її по своєму і я до цього готова. Читачі часто казали мені, що побачили себе у моєму першому романі «Пів’яблука». Сподіваюся і у «Тамдевін» теж кожен знайде частинку себе.
Головна героїня, хоч я і пишу, що це «я», – зовсім не я. Художниця, яка здобула популярність у Росії, за походженням львів’янка, має слабкість до грошей. На неї працюють підрядники (це така розповсюджена у світі система – «робота колективна, бренд мій»)… Колись мені московський письменник сказав: «Галю, якщо ви будете писати один роман в рік – нічого не заробите. Вам треба давати ідеї, а для вас писатимуть інші». Я тоді ще подумала: «Боже борони, що ж це за книжка буде? Читач не пробачить такого ставлення…»
Що ж до перейменування роману, то назву змінили для того, аби розширити коло читачів. Тамдевін – це назва картини, авторкою якої є героїня. На цьому полотні – концентрація всього, що вона хотіла сказати… Але один із розділів я все ж назвала «Замок Гербуртів».
Дія роману «Тамдевін» розгортається у Санкт-Петербурзі та Львові, а також поблизу заповідного урочища Карпат за Добромилем. Тут, на українсько-польському прикордонні, неподалік від найвищого замку України – замку Гербуртів – зустрінуться колишня львів'янка, відома художниця з Санкт-Петербурга та український дослідник вовків.
Презентація стала й першою ластівкою «Форуму видавців», що стартує вже за тиждень, а саме 10 вересня у Львові.
– Я прийшла сюди, захоплена письменницьким талантом Галини, – казала пані Олександра Коваль, президент Форуму видавців у Львові. – Я читаю дуже небагато книжок, бо немає часу за підготовкою, але «Тамдевін» прочитала із величезним задоволенням. Йшла сюди насторожена, бо талановита письменниця, але ж фото любительські… А виявляється, світлини – суперові, сонячні, світлі і створюють атмосферу тепла, затишку і спокою. Тепер я впевнена, що Форум відбудеться добре, бо ряд заходів відкрила чудова подія.
Привітати пані Галю приїхав і виконавчий директор конкурсу «Коронації слова» Олексій Власов.
– Ми не знали, що пані Галя подається вдруге, – зізнається він. – На засіданні журі минулорічний переможець Володимир Лис, перечитавши твір, висловлював припущення, що це може бути пані Галя… але інша – Пагутяк. Видавці ж визнавали роман як потенційний бестселер. З іншого боку, книга отримала з боку журі, до якого входять експерти видавничої справи, мистецтвознавці, науковці чимало гарних відгуків, як високої вартості сучасну українську художню літературу.
Закінчиться Форум неординарною презентацією книги на «Замковій горі», (безпосередньо у Замку Гербуртів) ідея якої належить Миронові Іваник, головному редакторові видавництва «Знання».
– У мене в книжці є чоловік, який допомагає головному герою – дослідникові вовків, – каже Вдовиченко. – Цього єгеря звуть Мирон. Це ім’я дуже розповсюджене у Добромилі. І всі носії цього імені особливі люди. Зокрема і пан Мирон Іваник, адже він народився і виріс неподалік замку. Тож 13 вересня у замку Гербуртів відбудеться презентація моєї книги та репрезентація «Слуги з Добромиля» Галини Пагутяк. Це дві книжки народилися від перебування у надзвичайній місцевості, яку ми вам запрезентуємо і розповімо, чому саме тут відбувається дія обох творів…