категорії: репортаж

«Відкрита ніч» визначило переможців

Відкрита нічУ ніч з суботи на неділю на оглядовому майданчику гори Уздихальниці під відкритим поряд із замком Річарда небом біля замку Річарда, що на Андріївському узвозі, відбувся 11-тий кінофестиваль «Відкрита ніч». За ніч відвідувачі побачили 38 короткометражних робіт. Гран-прі не отримав ніхто – журі не побачило фільм, якому можна було б вручити головний приз. Натомість з цього року з’явилося нововведення – приз глядацьких симпатій. Його отримав фільм «Приблуда», в якому головний герой – пес.

До майданчику – дуже круті сходи, по дорозі стоять студенти із простягнутою шапкою і голосно закликають здавати гроші на українське кіно. Люди дають навіть 50-ти гривневі купюри. Сергій Фоменко, лідер гурту «Мандри», більш відомий як Фома проходить і нічого не кидає. Минулого року він був у складі журі. Цього року прийшов як глядач.

- Чому нічого не кинули? – питаю.
Кину як буду повертатися, я не звернув уваги. – каже Фома. – Але краще поставити «урну» в метро і щоб впродовж пів року люди хоча б по гривні кидали – тоді був би толк, а з цього – ніякого. Сюди прийшли люди, які і так власними силами роблять кіно.

- Гроші найбільша проблема?
Ні, найбільша проблема в тому, що мало знімають фільмів про реальне життя. Знімають більше документальних і поетичних робіт.

Придумав та створив фестиваль кінорежисер Михайло Іллєнко, нині його незмінний арт-директор. Вперше «Відкрита ніч» відбулася на початку червня 1997 року, глядачів було трохи більше 50, і всю ніч вирувала злива. Першим головою першого Журі був брат Михайла, відомий режисер та оператор Юрій Іллєнко.

Цьогорічний член журі, лідер гурту «Кому Вниз» Андрій Середа, прийшов на фестиваль уперше.
- Мені легко оцінювати, бо я – не професіонал. – каже він. – Я більше спостерігаю за акторськими здобутками. А мені більшість фільмів в цьому плані не подобаються. Багато акторів грають бездарно. Але, коли я бачу якісь зародки, я даю фору – бо пам’ятаю своє навчання у театральному інституті – було важко.

Молодий режисер Роман Бровко не вважає, що актори погані. Бровко привіз два фільми – «Стіна» та «Золота рибка». Він ще не знає, що жодна картина не перемогла.
- У мене брали участь актори з театру, - каже режисер. – Іноді мої однокурсники. Це мають бути надійні люди в першу чергу. Це вимушена обставина.

У номінації «Дебютне кіно» переміг фільм «Приблуда» режисера Валерія Ямбурського. У стрічці йдеться про життя двох дідів-сусідів, у яких виникає собачка-дворняжка.
- Перед тим, як вибрати цю, - каже режисер, - ми перепробували більше двох тисяч дворняжок. Ця знала тільки три команди: «знято», «обід» і «старт». Але ми і шукали якусь таку дурненьку, смішну на вигляд.

Закінчився показ фільмів з першими променями сонця – о 5 ранку. Нагородження відбудеться в понеділок, 25 червня у столичному Будинку кіно. Лауреати отримають дипломи та різноманітну кінотехніку. Фірмовими відзнаками фестивалю є виконані у сувенірному варіанті традиційні кіношні «хлопавки». А призи накуповуються з фонду в 25 тисяч гривень.
Богдан Логвиненко

Переможці
Дебютне кіно
«Приблуда» Валерія Ямбурського

Студентське кіно
«Борг» Марини Горбач

мІнІанІма

«Поза грою» Дмитра Колосова

Відкрите кіно
«Крила» Олександра Усіка

Кращий оператор
Сергій Никіфоров – фільм «Лесичку, до тебе прийшли»

Кращий кінооператор
Юрій Мещераков – фільм «Потяг»

Приз глядацьких симпатій
«Приблуда» Валерія Ямбурського