Viljandi folk music festival. Частина перша
Щороку Вільянді, маленьке місто в Естонії, в кінці липня приймає великий музичний фолк фестиваль. У цьому році 28-31 липня відбувається вже 19-тий Viljandi folk music festival, темою якого стали «Ритм і пульс ». Організатори кажуть: «Неважливо як народжується ритм – на мелодійному інструменті, в пісні, танці чи на барабанах. Важливо знайти такий ритм, щоб надихнути присутніх слухати і танцювати ». За перші два дні фестивалю можна сказати, що задум організаторів успішно втілюється.
70 концертів, півсотні гуртів, девять концертних площадок, ще більше хаотично створених, кімната казкарів, нічний університет, виставки, народні промисли, ярмарка інструментів, танцювальна сцена, майстерні – все навіть важко згадати, а обійти, подивитись – а частіше, побачити і зостатись до кінця концерту – на це треба неабискільки сил.
До обіду гості фестивалю можуть розважитися на різних майстернях, як-то «Співи для малечі », «Латиноамериканські ритми », практичні семінари створення музичних інструментів і багато інших. Ввечері на сцени фестивалю вийдуть музиканти з різних куточків світу – Швеція, Фінляндія, Данія, Латвія, Грузія, Норвегія, Сенегал, Іран, Чилі, Австрія, Словенія, Шотландія, Італія, Ямайка, Домініканська республіка, Канада, Бельгія, Росія та Індія. Але ударною силою все ж таки є велика кількість виконавців з Естонії.
Естонська традиційна музика в основному концентрується на мелодії, і ритм-секція не є дуже популярною. Тому вміння естонців створювати ритмове звучання за допомогою співу і мелодійних інструментів дійсно вражає. І збереженню і розвитку цих традицій присвячена велика частина культурних процесів в Естонії.
З іншого боку, ручні ритмові інструменти іноземного походження, такі як джембе, кайон і дарбука, набувають популярності і залучаються до гри естонських народних мелодій. Як залучити ритмічні інструменти до гурту так, щоб вальс, полька зберегли свій мелодійний характер? Саме пошук цього питання є головною темою фестивалю. До пошуку запрошуються всі. Для цього крім вільного джемування на будь-якому квадратному сантиметрі території створена «Зелена сцена », на якій будь-хто може влаштувати свій виступ тривалістю до 20 хвилин. Також ця сцена відкрита для команд, які не пройшли відбір у головну програму фестивалю.
Вчорашній день запамятався виступами Ethno in Transit, Snaarmaarwaar i Vagilased.
Ethno in Transit булo створенo у 2009 році, постійно гастролюючи Європою, гурт також відвідав кілька фестивалів. Гурт складається з восьми музикантів, що поєднують у вибуховий коктейль ритми народів Південної Америки, Балкан та країн Скандинавії. Найрізноманітніші мелодії та звуки є інструментом для просування традиційної музики як чудового і унікального способу комунікації та навчання, переконані музиканти. Концерт Ethno in Transit був направду динамічний і чарівний одночасно, кожен міг знайти у ньому щось собі до вподоби. Наприклад, пісня про гостя, що з'їв хазяйського кота, або про Руперту, що «спала з багатьма чоловіками....ні, це її право, ми ж всі вільні люди.....але коли вона захотіла одружитись – ніхто не захотів її взяти » з південної америки або балканські мотиви у композиціях з Сербії і Македонії або мегалірична естонська пісня виконана скрипалькою гурту з Естонії Марєю Нуут. Кожен з учасників, походячи з різної країни, приніс до гурту своє бачення і свої ритми, щиро поділившись цим з іншими. Тому нема нічого дивного чути як всі вони співають разом естонську пісню, потім сербську, а за тим щось з Перу.
Snaarmaarwaar – гурт з Бельгії у складі трьох хлопців, таких собі фолк-бітлз, 100% автентичних сучасних фламандських мелодій. З юнацьким запалом ці молоді хлопці виконують як традиційну музику, так і власні твори – при цьому використовуючи тільки струнні інструменти. За допомогою гітари, мандоліни та мандоли їм вдається створювати музику, що поєднує у собі ніжну ліричність і пульсуючу енергію.
Під кінець вечора на одну з сцен вийшли Vagilased. Цей гурт десятки разів перекладав естонську традиційну музику на сучасний лад. Танцювальні композиції, пісні-ігри, рунічні пісні отримали нове життя завдяки сучасній гармонії та ритмам. Одинадцять років цей гурт створював сучасну естонську музику, а на цьогорічному фестивалі відіграв свій останній концерт. «Все має свій кінець, не сумуйте », каже, прощаючись з фанами, гурт. Але й сумувати немає часу, хоч вже північ.
У програмі ще як мінімум танцювальна ніч сьогодні і 2 дні фестивалю.
Тим, хто хоче долучитись хоч онлайн до цьго чудо-фестивалю – www.folk.ee/video/ . Знизу під відео є можливість перемикатись між різними сценами. Вмикайтесь!