«Аватар»: картинка без історії

теґи: Аватар, Джеймс Кемерон, Голлівуд, фантастика

11-8-3

Ажіотаж щодо останнього фільму Джеймса Камерона не вщухає — ось навіть вже і Ватикан підключився, опублікувавши відгук у своєму офіційному виданні, і два Золотих глобуси є. Тож попри все бажання якось уникнути перегляду «Аватару», невблаганна професійна доля таки закинула автора цих рядків на сеанс.

Зазвичай голлівудські фантастичні блокбастери будуються на двох речах: захопливому сюжеті і яскравій картинці. «Аватар» — це картинка, в першу чергу. Помітно, що над світом планети Пандора працювали багато, вклали силу-силенну фантазії, грошей, комп’ютерних потужностей. Мешканці далекого світу — як гуманоїди, так і тварини — створені у найпродуктивніший спосіб — вони у своїй основі нагадують земні форми життя, і водночас достатньо змінені, аби скидатися на казкових істот.

Власне, Камерон і знімав казку. Всі ознаки є: подорож героя у далекий світ, карколомні пригоди, знайомство з новим народом (пандорські На’Ві), ініціація, після якої його приймають у плем’я, кохання з прекрасною пандорянкою, боротьба з драконом, якого втілюють безпринципна корпорація та її армія жорстоких найманців, і кінцева перемога добра. Все на місці. Однак сила казки у тому, що її сюжет, попри всю його наївність, не є банальним, а фінальна мораль не перетворюється на моралізаторство. Вад сюжету Камерона уникнути не вдалося. Не склалося саме з історією.

Аватар / AvatarКоли тривають ділові розмови, коли герой входить у стан справ, освоюється у новій реальності і в новому тілі аватара — все більш-менш добре. Але потім, коли треба якось розвивати сюжет — виникають проблеми.

Драматургія «Аватару» прикро передбачувана. Вже у перші півгодини стає зрозуміло не тільки те, хто хороший і хто поганий, але й подальший перебіг подій аж до кінця. Ніяких змін у характерах — всі вони настільки однотипні, що є такими собі сюжетними функціями і не більше. У барвистому і складно влаштованому світі Пандори такі персонажі здаються просто примітивними, чорно-білими. Чи можна їм співпереживати? Чи цікаві по-справжньому їхні пригоди? Однотипним героям нема, про що говорити — тому, коли починаються ситуації, складніші за просту стрілянину або за технічну розмову — стає надзвичайно нудно, фільм пливе, втрачає темп, банальності просякають і діалоги, і ситуації. Фальшивий пафос доповнюється паточною музикою, яку інколи хочеться якось вимкнути. Горе не виглядає страшним, зло не викликає необхідної люті. Акторам, по суті, нема, чого грати взагалі.

Аватар / AvatarБезумовно, «Аватар» отримає кілька «Оскарів». Але, з великою ймовірністю, як і у випадку з «Титаніком», не буде жодної перемоги в акторських категоріях. Це – не про людей, це – про спецефекти.

Та, власне, оцінюватимуть дві речі: заворожуюче красиву Пандору і вічно актуальну тему гармонійного співіснування з природою, якого На’Ві навчають головного героя. Камерон намалював надзвичайно гарні ілюстрації до своєї казки, але не спромігся її як слід розповісти. Вочевидь, «Аватар» є новим кроком у мистецтві спецефектів — але не привів до жодного зрушення у мистецтві кіно. Та, зрештою, багатьом глядачам — у тому числі і американським кіноакадемікам — достатньо і картинки.