Час ромів
Сьогодні день по-своєму прикметний, а для цілого народу — безумовно святковий: 8 квітня 1971 року в Лондоні відбувся І Всесвітній циганський конгрес. Його ухвали так змінили долю цілого етносу, що в 1990 році на IV Конгресі у Польщі 8 квітня було проголошено всесвітнім Днем циган.
Підсумками лондонських зборів стало визнання себе циганами світу єдиною нетериторіальною нацією й запровадження національних символів: Гімну на основі народної пісні «Джелем, джелем» та прапора. Останній — це біколор: поділений на дві горизонтальні смуги. Верхня, синя, означає небо; нижня, зелена — траву, лани. Посередині прапора — червоне колесо з вісьмома шпицями, котре водночас символізує традиційну кочівлю і «вічну кочівлю духа»; окрім того, це також малюнок чакри — спомин про індійське походження народу. Замість герба цигани використовують так само впізнавані знаки: колесо кибитки, підкову, колоду карт. Такі символи зазвичай прикрашають циганські книжки, газети, журнали і сайти.
Для викладу історії цієї дивовижної культури — чи, точніше, сукупності культур, адже всередині одного народу існує понад 80 субетносів, розкиданих по всьому світу, — треба забагато площі. І переконувати нікого нема сенсу. Ті, кому простіше дивитися на рома (так цигани називаються у нас) як на націю злочинців, так і лишаться при своїй середньовічній думці (чому середньовічній — поясню пізніше). Хто не страждає на вузьколобість, знайде необхідну літературу. А мені йдеться про не надто романтичні факти.
У Швеції закон від 1637 року приписував повішення циган чоловічої статі. Такий само закон про страту циган-чоловіків існував у Великій Британії, однак королева Єлизавета I (так, так, та сама, велика й знаменита, Шекспір, Марло, театр, єлизаветинська епоха) видала ще й додатковий указ страчувати «тих, хто водить або водитиме дружбу або знайомство є єгиптянами». 1577 року згідно з цією настановою в Ейлесбері повішено сімох англійців і одну англійку. У німецьких державах від XV до XVIII століття діяло 148 репресивних законів, за якими циганів і циганок, у тому числі дітей, таврували розпеченим залізом, били батогом, а ще один знаменитий і дуже релігійний монарх Фридрих-Вільгельм Пруський наказав стратити всіх циган обох статей старших вісімнадцяти років.
Однак і в новітні часи змін небагато: у нацистських, згадаймо, концтаборах Другої світової знищено 150 000 — 200 000 циган.
Сучасні забобони — наприклад, щодо викрадення дітей і коней — мають не набагато більше реальних підстав, ніж стале і широко розповсюджене переконання 300-річної давнини, що цигани... їдять людей, а також, звичайно, є упирями, перевертнями і слугами сатани.
Але сьогодні все ж таки свято, і моє особисте враження так само святкове. 2007 рік, 52-а Венеційська бієнале, перший в історії виставковий павільйон народу ромів. Експозиція мала назву «Втрачений рай», і серед того колосального розмаїття чи не найдужче впадала в очі. Там брали участь 15 цілковито різних, інколи діаметрально протилежних за стилями митців. Попри свою цілком зрілу майстерність і володіння ремеслом всі вони зберегли надихаючу свіжість, дитячу незатьмареність погляду, яка давно є для західного мистецтва недосяжною розкішшю. Те саме можна сказати про циган-акторів, кінорежисерів, музикантів...
Можливо, що насправді в кожному з нас є своя циганська чакра, і її варто лише відкрити, аби подивитися на світ так, як дивляться немовля і мудрець.
Поздоровляю всіх ромів з їхнім чудовим святом. Щоб ваша доля вас не цуралась, щоб краще у світі жилося.
Гадаю, що за цей текст Вам будуть вдяні і роми, і ті, хто відтепер знає про їхню історію трохи більше.)
У мене двояке ставлення до циган. З одного боку, мені імпонує їхня відверта асоціальність, потяг до спонтанного життя просто неба, всі ці гітари, сукні, кібітки – один суцільний сейшн. З іншого боку, таких, справжніх, циган (принаймні, на території України) майже не лишилося, а ті, що потрапляють на очі – це нагла замурзана юрба, яка тирить усе підряд, жебракує, тиняється містом і нюхає клей. Особливо вражають циганки: суцільно вагітні :) брудні і страшні мов опудала.
На мою думку безглуздо намагатись загнати циган в якісь рамки (резервації), але й дозволяти їм виробляти те, що вони час від часу виробляють на вокзалах і просто на вулиці потрібно. На жаль, міліція, хоч і береже нас, та проти циган безсила.
Дивіться мою відповідь Юлії Марищук.
Ще можу додати, що я бував у театрі ромів у Києві – чудовий колектив, чудові артисти. Хто хоче працювати – працює, хто хоче грабувати, жебракувати, торгувати наркотою – робить це. Біда в тому, що тих, хто живе нормально, ви не помітите – бо вони звичайні, малопомітні громадяни (і таких, без гітар і танців, я теж знаю). А босота завжди на передньому плані, на жаль.
я тої самої думки, що й Северин
справжні цигани знайомі хіба з телевізора, а щодо повсякденних, брудних і наглих, що їх сотнями на вулицях Львова... Півроку тому на парі з націології викладач робив серед студентів опитування на визначення найбільшого об"єкту нашої ксенофобії. І виявилося, що найбільше упередження мій курс відчуває навіть не до росіян чи євреїв, чи арабів. Абсолютна більшість належала циганам.
Найцікавіше, що кожному, начебто, зрозуміло: не можна бути упередженим, керуватися стереотипами. Але зазвичай так і буває: знаючи особисто всього кількох представників певної національності судиш про цілий народ. І я щиро заздрю людям, які зуміли ці стереотипи побороти раз і назавжди.
Е-ее, то "справжні" тільки в телевізорі?)
А на вулицях – "повсякденні"?)
а хто їх зна, котрі справжні ))) я вже й заплуталася )
Так ото ж!
Хай тепер Десятерик роскаже – де тих, справжніх, шукати?
Є в мене знайомий – Сергій Крікунов. Цікаві з ним розмови були, але... то – капля в морі, хоч серед ромів він і не останній чоловік!
Так справа якраз у тому, що "справжны" – то звичайні громадяни, яких і в телевізорі нема. Вони просто не помітні – такі само громадяни, як і решта. А жебраки і злодюжки, звичайно, більш активні і більше просто кидаються в очі – але ж це не значить, що просто геть увесь народ такий.
Згодна з Северином, мене пару разів цигани в маршрутці грабували, але романтики в цьому не було))))