Чому школярі не люблять українську літературу
Кілька днів тому мені довелося брати участь у всеукраїнській нараді обласних методистів української мови та літератури. Як один з ініціаторів створення Асоціації вчителів української мови та літератури, а також відповідальний голова створеної асоціації я мав виступити перед методистами, викладачами ВНЗ, та провідними фахівцями з української мови. Очікуючи на свій виступ, прослухав доповідь однієї жінки, доктора філологічних наук, члена комісії, яка займається формуванням навчальної програми з української мови та літератури.
Спочатку йшлося про важливі, цікаві речі, такі, як необхідність зробити все можливе для розвитку любові до читання серед учнів, повернення до високих ціннісних орієнтирів, які несе в собі література. Але потім ця жінка абсолютно серйозно заявила, що, займаючись формуванням нової навчальної програми з української літератури, комісія не керувалася такими факторами, як «цікавий чи нецікавий» та «доступний або недоступний» твір для учнів. А не керувалася вона ними, тому що це суб’єктивні критерії, які не заслуговують на увагу. Головне це «методичні» критерії. Що це за критерії, я так і не зрозумів, але почутого було достатньо, щоб усвідомити, в якому страшному занепаді знаходиться так звана «методологія» формування навчальних програм.
Натомість методист інституту післядипломної освіти Олександр Авраменко, автор десятків підручників, зазначив: «Мета уроку літератури в школі – це не надання дітям холодного безжиттєвого багажу знань про ямби, хореї та композиції, хоча їх також необхідно знати. Головна мета – це формування у дитини літературного смаку, любові до знань та пригод, які несе в собі книжка, закладення основних ціннісних категорій – таких, як освіченість, культура, людяність і мудрість. Ось ті пріоритети, на яких необхідно будувати діалог вчителя з учнем».
Як бачимо, проблема стоїть дуже гостро, на неї сформовано два погляди:
– Сухий раціоналістичний підхід, який знищує емоційну складову, розтинаючи літературний твір за допомогою безжиттєвого математичного аналізу. До того ж абсолютно байдужий до сприйняття твору учнями.
– Емоційно-емпіричний, загострений на сприйнятті дитиною літературного тексту та на практичній користі, яку вона отримає від вивчення літератури.
Лише тепер мені стало зрозуміло, чому наша шкільна програма відлякує дітей від літератури. Вона не прививає любов до неї, навпаки – просто відбиває у дитини всяке бажання читати, підштовхуючи її до телевізора та комп’ютера. Вже другий рік поспіль працюючи у «Кобзарі» над популяризацією читання серед дітей та молоді, я спостерігаю той факт, що більшість дітей негативно сприймають українську літературу, і тепер розумію, чому.
Якщо ми будемо давати їм твори, які не здатні їх зацікавити, або просто їм не зрозумілі, то таким чином остаточно знищимо бажання відкривати книжку. Така політика призведе до того, що після закінчення школи випускники викинуть у смітник всі підручники та хрестоматії з літератури та зможуть полегшено зітхнути. Тому що більше не доведеться вивчати нецікаві та незрозумілі для них твори.
Самі вчителі-практики та методисти, які напряму контактують з дітьми, розуміють цю загрозу. А от псевдонауковці, на кшталт вищезгаданої пані, будують свою працю на якихось ефемерних, позбавлених емпіричного підґрунтя критеріях, не зрозумілих нікому, окрім купки таких же як вони, горе-геніїв. Наука повинна служити людині, її потребам та розвитку, наука заради науки – це утопія.
Що казати, якщо факти говорять самі за себе: твір Джоан Роулінг примусив мільйони дітей відірватися від комп’ютера та взяти в руки книгу. І не тому, що методологія чи ще якась наука підтвердила її естетичну цінність, а тому що вона не лише гарно написана, але, найголовніше – цікава та зрозуміла.
Учням середніх шкіл необхідно прививати любов до читання та книжки, формувати їх поступову інтелектуальну еволюцію, в рамках якої вони з часом, вступивши до вищого навчального закладу, зможуть вивчати всі ті методологічні, літературознавчі тонкощі, які їм намагаються дати в школі.
Як голова ЛО «Кобзар» я не можу залишатися осторонь даного питання, тому ми будемо ініціювати публічне громадське обговорення, не на сайті МОН, а на загальних інформаційних майданчиках. Для поглибленого вивчення проблеми ми вже працюємо над створенням альтернативної вченої ради, до складу якої ввійдуть знані науковці та педагоги-практики.
Дуже цікаве питання))
Особливо, якщо згадати ту програму, за якою ми вчилися. Козацькі літописи замість Гаррі Поттерів... Дуже "цікаві" і "зрозумілі" в 10-12 років. Хоча, як на мене, Джоан Роулінг не варіант для уроків літератури. Але добирати твори "за віком", а не "це ж такий внесок в укрліт" було б доречно.
Бо деяка шкільна література стає цікавою, зрозумілою і потрібною тільки, коли ти повторюєш її на "Дитячій літературі" (ну чи інших предметах) в інституті.
сьогодні на цю ж тему прочитала відкриту лекцію в книгарні "є" віра агеєва. питання більш, ніж актуальне. з власного досвіду: маючи освіту українського філолога, великі пласти цікавого відкривала сама для себе, і то вже найбільше після закінчення навчання.
Ви знаєте, що стосується Джоан Роулінг, то на мою думку краще вивчати її твори, аніж деяких авторів, яких зараз вивчають.
Ви вірно відмітили, головне не якась конкретна особистість автора, головне це – критерії вибору твору для навчальної програми. А ці критерії, на мою думку, не відповідають вимогам здорового глузду.
Я можу,звісно,помилятися,але скажіть,будь ласка,чи багато вчителів люблять те,що вони викладають? Чи люблять і художнє слово, і своїх дітей щиро і безумовно? Чи можна спонукати дітей свідомо читати поза шкільною програмою? Без любові не буде любові!
Доброго дня, пані Наталія.
На мою думку багато вчителів люблять свою професію. Принаймі, я таких знаю особисто.
Спонукати дітей необхідно. Сама по собі дитина знає дуже мало, і якщо її не направляти, то толку з неї не буде.
Держава формує світогляд маси,натовпу,а не окремої особистості Школа-яскравий приклад державної політики.Керувати свідомими індивідумами – справа нелегка. Можна боротися з вітряками,тим самим наділяючи їх більшою силою,а можна ігнорувати.Якщо батьки,наприклад,читають,мають художній смак,діти залишатимуться байдужими?
на мою суб'єктивну думку – дурня.
Справа перш за все у постаті та таланті викладача.
Що у школі, що у ВИШі, мої викладачі з літератури рідко керувалися методичками. Проте в школі я прочитав лише кфлька книжок. Я знати не знав, що це може бути цікаво – кіно ж легше і простіше. А у Виші мені трапидася геніальна викладачка. Таким чином менше ніж за рік я від нероби перетворився на буквоїда.
Тому, як на мене, перш за все потрібно підвищувати кваліфікацію та мотивацію викладачів. На методолігію і справді всім плювати, окрім бюрократів безталанних, хіба що.
Доброго дня.
Згоден з Вами з приводу того, що саме особистість вчителя часто є визначною у процесі формування відношення дитини до того, чи іншого предмету.
Але будучи реалістом та практиком, можу Вам сказати, що ми не знайдемо таких вчителів для кожного класу. Це просто не реально. Справа не лише в мотивації або платні, просто справжніх спеціалістів, які обожнюють свою справу і до того ж можуть її доступно викладати занадто мало.
Що ж до методології, то Ви помиляєтесь. Методологія визначає те, що вчитель буде давати дитині. Наприклад, мені не повезло з вчителями. Але коли я, у 8 здається класі, почав читати "Дон Кіхота" то був просто вражений цим твором, дочитав його весь і до сих пір вдячний тим, хто поставив його в програму. А от прочитавши "Собор" О. Гончара, то думав зовсім інше про людей які складали програму :)
Тому вірні критерії при формуванні навчальної програми є справою більш ніж важливою. І ті хто зараз її складають, на свій "суб’єктивний" розсуд, користуються тим, що громадськість просто не розуміє всієї важливості цього процесу.
З моєї особистої пам'яті: Уроки літератури в школі не любив. 1) надто багато вчили біографій. 2) багато "чорнухи" – творів про сумне.
Улюбленим автором запам'ятався Вишня.
Таланту викладача не достатньо. Якщо в програм закладено "учень пише 7 творів за четверть", то викладач не відкрутиться. А надмірне письмове навантаження мене відлякувало. До сьогоді вважаю, що 50-70% часу на уроках Літератури та Історії було втрачено дарма та жалкую що рідко їх прогулював. (разом з тим таке ставлення зовсім не завадило мені стати науковцем:)
:)))))
Думаю, що така доля спіткала не тільки Вас :)))
Я мріяв бути науковцем :) але занадто дієвий характер вимусив стати керівником та організатором :)
Не можу сказати, що школа мені мало дала, вона дала рівно стільки, скільки я спроможний був взяти.