Олександр Васільєв: «Рок-музика – це самотність у великому місті»
Перед тим, як вийти на сцену Львівського фестивалю «Старе місто», вокаліст групи «Сплін» Олександр Васільєв у дружній атмосфері поспілкувався з журналістами, поділився своїми враженнями від міста, і розповів про новий альбом, свої пісні, про сина, картини, поезію і багато іншого.
Групі «Сплин» вже біля 20 років, як Ви себе уявляєте ще через 20 років?
Я не уявляю і мені все одно, я не знаю, яким я буду через секунду, не те що через 20 років.
У Ваших піснях часто згадується Петербург, те, що саме це місто надихає Вас, а які ще міста Вас надихають?
Мене Львів надихнув, неймовірно, місто дійсно дуже гарне – нагадує і Пітер, і половину Європейських столиць одночасно. Ми вчора чудово провели вечір, гуляли по місту і сьогодні також підемо гуляти.
А що Ви вже встигли спробувати з національної кухні?
Як що? Ясно що український борщ (посміхається), ясне діло, як це – бути в Україні і не спробувати борщу? От горілку ми не пили – дуже жарко, а от хлопці п’ють ваше пиво, хвалили.
Вже всім відомо, що восени Ви плануєте випустити новий альбом, мабуть, є якісь свіжі емоції, оскільки Ви вже зараз його записуєте? Сьогодні будете презентувати його?
Ні, ви розумієте там дуже багато людей і вони не знають цих пісень, і буде важкувато з першого разу. Тому, зазвичай, на фестивалях ми виконуємо найвідоміші пісні, але одну нову пісню ми таки виконаємо.
«Корабль ждет»? «Письмо»?
Ні, не «Корабль», мабуть щось ліричніше, і не «Письмо». Ця пісня має виконуватись уже в сутінках, а зараз ще поки сонце.
А Ви плануєте сольний альбом?
Можливо, якщо назріє – із задоволенням запишу.
З яким альбомом у Вас повязані найтепліші спогади?
Зі всіма альбомами є як теплі спогади, так і якісь негативні. Хоча запис альбому ніколи не був пов’язаний з якоюсь тяжкістю чи зобов’язанням. Ми записували, зазвичай, коли вже назбирувались пісні і відчували, що пора. Цей альбом досить легко і швидко пишеться, ми вже записали все у себе в підвалі і записуємо начисто, я взагалі вражений всіма сроками.
Як, зазвичай, у Вас пишуться пісні? Багато й одразу чи по одній?
Якраз квантами, я можу 2 місяці не писати, а потім одразу ж сісти і написати 5 пісень, а потмі знову чекати два місяці.
А Ви не прослідкували, від чого у Вас залежать ці приступи?
Звісно, багато в чому це залежить від того, що відбувається в житті, а загалом – це як енергія, з уроків фізики вчили, що енергія не розподіляється рівномірними потоками, а швидше згустками – от так і в мистецтві.
Наскільки змінилось відношення в російському шоу-бізнесі за останні 10 років? Чого стало більше? Якщо, на приклад, порівнювати кінець 90-х з сьогоднішнім часом?
Якщо порівнювати не з 90-ми, а швидше з 80-ми, то була одна творчість і практично не було шоу-бізнесу, а зараз стрілка впала в протилежну сторону, на жаль, дуже мало творчості.
Ви ставите свої пісні сину? Як йому група «Сплін»?
Та нормально, він, доречі, ходить і наспівує багато пісень, я йому ніколи спеціально не ставлю, він запамятовує те, що я репетирую десь на кухні, чи просто наспівую про себе.
В шлюбі Ви вже достатньо довго, як Ви думаєте, можна прожити з однією людиною все життя?
Так, але для того треба час від часу втікати від нього, або щоб вона від тебе. Професія музиканта для цього ідеально підходить (посміхається). А так люди – не космонавти, вони набридають один одному з часом, і все рівно, наскільки б вони не були ідеальними. Хоча, ми от поїхали всього на 3 дні, а я вже дуже сумую. Вчора з ними говорив по скайпу, для сім’ї взагалі дуже важливий постійний контакт.
Ну і стандартно, якісь цікаві випадки з Вами траплялись на фестивалях?
Ну, на кожному фестивалі зазвичай великий бардак, от чим вони запам’ятовуються. Але, навіть, з цим ми навчились боротись – виходимо і виступаємо, просто в своє задоволення.
А що на рахунок сьогоднішнього фестивалю? Можливо, Ви хотіли б когось послухати з інших учасників?
Мабуть ні, ВВ я знаю, Гоголів також, от фіни там рогаті ходять – це цікаво. Я от знаю 2 слова по фінськи, можу з ними привітатись і сказати «дякую». А так я, дійсно, хочу гуляти, та і мені б не дали нікого послухати.
Якось читали, що Ви серйозно захоплюєтесь академічною музикою – Бах, Скрябін, багатьох композиторів згадуєте в інтерв’ю, як розпочалось це захоплення?
Я не захоплююсь Скрябіним, а для загального розвитку шукаю якісь цікаві гармонії. І Скрябін – він швидше навіть не музикант, а світлотехнік, філософ-світлотехнік, він ж кожній ноті присвоїв колір і грав цими кольорами.
Якою музикою Ви ще захоплюєтесь?
В основному нойз: електро, лайв – любий нойз. Це, мабуть все-таки якось відображаєьться на нашій музиці. Я колись наслухався найрізноманітнішого авангарду і зрозумів, що мене вже взагалі нічого не тримає в рамках однієї тональності і всієї цієї структури – куплет, приспів, брідж. Я зрозумів, що можу написати перший куплет, далі приспів який зовсім з ним не зв’язаний, далі буде третя частина, яка ніяк не пов’язана з усіма попередніми.
Ви показали себе також як і художник, як Ви самі ставитесь до цього?
Я показав себе як маляр, і не приховував цього. Ніколи цим не займався, а на мене просто взяли і наїхали – віддавай, кажут,ь свої картини, а то погано тобі буде :).
Деякі критики пишуть, що істоти на Ваших картинах – інтерпретації теми самотності в великому місті. Ви згідні з цим?
Так. В принципі рок-музика – це і є самотність у великому місті. До речі, в цьому плані мої картини стали свого роду продовженням моїх пісень.
Ваш сайт виконаний у вигляді блогу. Ви самі ведете його, чи хтось інший займається його наповненням?
Я сам його наповнюю. Для чого когось просити, коли о 2-й годині ночі хочеться обновити сайт новим матеріалом? Це навіть не спосіб спілкування, я взагалі не хочуть ні з ким спілкуватись, бо тоді я візьму на себе обов’язок, функцію вчителя, гуру чи ще кого-небудь. А мені, навпаки, хочеться цього уникнути. Прості коли щось зробив – викладаю на сайті. Якщо реакція є, і вона позитивна – радію. Якщо погана – дивлюсь, що я не так зробив, і чи справедлива критика. Якщо так – буду виправляти якнайшвидше.
Такі пісні, як «7/8», «Лепесток», «Император» – реакія на якісь конкретні події?
«7/8» – так, а «Лепесток» – ні. «Император» – і так, і ні. Це назрівало давно, а поштовх дали, звісно ж, вибори.
Ви не думали серйозно зайнятись поезією?
Я не серйозний поет. Будь-які хороші пісні можуть лягти на музику. Якщо ще не лягли – значить, просто, саме їх музика ще не знайдена. Я не пишу вірші як такі. Якщо і приходить поетичний рядок, то він, як правило, приходить одразу разом з мелодією, і бажанням одразу все це розвинути далі.
Ваша пісня «Сын» витримана в мінорній ноті. Для цього були певні причини?
Тому що він на той момент ще не народився. У зв’язку з тим в мене були свої тривоги і хвилювання. Не можна радіти передчасно. Я одного разу порадувався, і втратив.
Приємно бачити свої фотографії (2, 3, 4) =). Дякую.
Правда, попереджати все-таки варто =).
ну копі райт збережений , тому думаю все ок))
Та все, безперечно, норм =).