категорії: візуалка стаття

Юрій Пікуль: Ізольоване мистецтво

теґи: Цех, Юрій Пікуль, екзистенціальний нарцисизм

       Нещодавно в київській галереї «ЦЕХ» відбувалася виставка молодого художника Юрія Пікуля, який створює на полотнах  власний варіант екзистенціального нарцисизму. Киянин Юрій Пікуль - представник сучасного українського мистецтва «до 25 років». Художник живе та працює в Києві.  В 2005 році вступив у Національну Академію Мистецтва та Архітектури в місті Києві, але вже цього року добровільно залишив її.

       Виставка Юрія Пікуля «Все, як у людей» незвичайна за своїм характером.  Автопортрети Юрія Пікуля, позбавлені портретної схожості з автором, фіксують послідовні стани авторського «Я» аж до повного розпаду особистості. З точністю художник виписує деталі ізольованої фігури, яка поступово позбавляється опори, що сполучає її з тим, що існує, залишаючи її завислою в  просторі картини. Реалізм Пікуля схожий до живописної техніки школи Рембранта. Зосередженість на центральній фігурі полотна і трансформаціях, які вона переживає, переносить акцент в полі замкнутості на своєму внутрішньому світі.

       Швидше за все, інтуїтивний екзистенціоналізм Пікуля обумовлений ізольованістю, в якому змушений перебувати молодий художник, що не знайшов розуміння в академічному середовищі Художньої академії, і ще до того ж свідомо уникає мережі Інтернет.

       Завдяки своїй ізольованості художник може собі дозволити поводитися так,  ніби поняття авторської суб'єктивності не пережило тієї кризи, яка незабаром після 50-х років 20-го століття вплинула на поняття автора і навіть людину.

       Пікуль щиро досліджує «Я» і його розпад. Ефект дотику (контур, рельєф, об'єм) на полотнах Пікуля створюється за допомогою поєднання колірних відтінків, використовуваних для створення центральної фігури. Таке бачення художника дивовижне.

        Його картини можуть налякати, але чи світ не страшніший за них? Художник зображує стан людини зсередини, людське сприйняття божевілля сучасного світу, з його технічними досягненнями, війнами, економічними кризами.

         Побачені картини неможливо забути, вони обов’язково віднайдуть місце у вашій підсвідомості, і залишаться там назавжди.