На глядачів чекає «Українська революція»!

теґи: Українська революція, генерал Всеволод Петрів, спогади, історична документальна стрічка

Торік у перших числах січня український режисер Іван Канівець розпочав роботу над екранізацією спогадів генерала та військового міністра Української Народної Республіки Всеволода Петріва. Нині на глядачів уже чекає перша серія історичної документальної стрічки «Українська революція».

PosterA_internet

Цей фільм – спроба відтворити події хоч недалекої, проте маловодої минувшини: періоду Української революції 1917-1918 років. Бо в цілому про тогочасні революційні події в Україні було знято лише кілька стрічок. Тим часом саме цей період засвідчує сучасним українцям, що сто років тому їх діди та прадіди не сиділи, склавши руки, а здобували своє право на вільне життя.  

– Крім того, що у спогадах генерал-хорунжий армії УНР Всеволод Петрів описує події часів визвольної боротьби 1917-1921 років, вони важливі ще й тим, що автор розповідає не так про дії керівників держави, як ділиться власними враженнями про те, що він бачив і чув у ті часи, – зазначає режисер фільму, автор сценарію та продюсер Іван Канівець. Спогади Петріва дають важливі відповіді на те, чому і як українці боролися за свою незалежність. Адже досі в нашій країні багато людей просто не знають, що майже сто років тому існувала незалежна держава – Українська Народна Республіка. Історія, яку розкриває Петрів, руйнує міфи про те, що в Україні не було патріотів, або що українці не прагнули незалежності.

 

За словами режисера, спершу він мав задум створити документальний шестисерійний серіал, але підрахувавши кошти, які необхідно було витратити на його виробництво, проект довелося скоротити до двох серій, тривалістю по 25 хвилин. Хоча матеріалу відзнято – 120 годин!

 Дивує, що Іван Канівець не мав державного замовлення на фільм про українську історію, тож знімав його на власний кошт. Допомагали друзі, приятелі та однодумці, себто вся творча група працювала над фільмом не за гонорари, а на ентузіазмі та з любові до рідної землі. Гроші витрачали хіба на оренду апаратури та опрацювання матеріалу.

 У головній ролі генерал-хорунжого армії УНР Всеволода Петріва знявся непрофесійний актор, інженер за фахом Богдан Іванько, Симона Петлюру зіграв народний депутат Олесь Доній, який і в реальному житті відомий як революціонер.

– Підшукати головного героя фільму було непросто, – зізнається режисер. – Мені потрібен був чоловік, який міг би триматися як військовий, для якого є звичним носити мундир, віддавати накази. Після тривалих пошуків я знайшов у реконструкторському клубі Богдана Іванька… Актора на роль Симона Петлюри теж шукали довго, адже ця людина має  бути не лише патріотом, а й політиком. Симон Петлюра був людиною публічною, тому його кіногерой теж мав уміти поводитися серед великої кількості людей, спілкуватися з публікою і бути хорошим оратором. До того ж Олесь Доній і зовні схожий на Петлюру, – пояснив пан Канівець.

 Загалом до знімань «Української революції» було залучено майже 300 людей та 11 кінооператорів. Як розповіли творці фільму, це тому так, що часто одну сцену необхідно було знімати з декількох ракурсів, аби вибрати найбільш вдалий кадр і досягти максимальної точності відображення.  

– Під час знімань та опрацювання матеріалу ми намагалися досягти максимальної відповідності до того історичного періоду. Річ у тім, що кадрів документальної хроніки 1917-1921 років практично немає, тож нам доводилося все реконструювати за фотографіями, – доповнює військово-історичний консультант фільму, член реконструкторського клубу «Чота пішої розвідки 3-1 залізної дивізії ГА УНР» Владислав Куценко.

264849_108165965943729_3189068_n

Автори зізнаються, що деякі сцени, які у фільмі тривають п’ять секунд, треба було створювати два тижні. 

– Ми використали вельми багато складної комп’ютерної графіки, – коментує режисер. – Без неї немає жодного кадру.

 Стрічка оформлена оригінальним звуковим наповненням, що його спеціально для фільму створив звукорежисер і композитор Андрій Пархоменко. Музику виконує Національний академічний духовий оркестр України, відомий кобзар Тарас Компаніченко та гурт «Хорея козацька».

Закадровий текст у картині начитав народний артист України Богдан Бенюк. Режисер каже, що аби передати у коротких реченням весь драматизм ситуації, необхідно було залучити професійного актора. І саме Богданові Бенюку вдалося так проникливо прочитати текст.

– Кожен, хто себе прилаштовує до української нації, хто себе викристалізовує як патріота, раз по раз думає над тим, хто ми, звідки, чому наша історія така, які її витоки і де закопана правда, – коментує стрічку, яку знімали півтора року, Богдан Бенюк. – Гадаю, оту різноманітність історичних оповідок про наш народ ми маємо знати, аби розібратися, хто ми й для чого живемо на цій землі. Подивившись фільм, подумаймо, як нам зорганізуватися і міцно шанувати свою історію і культуру…

225838_100204333406559_4131320_n

 Прем’єра першої серії «Української революції» відбулася 8 вересня. Надалі автори подорожуватимуть зі стрічкою містами України. Другу серію зможемо побачити десь за два місяці.

– Ми не прагнемо заробити на цьому кошти, тому що творили кіно для того, аби донести правдиву історію до глядача, аби він знав своїх героїв, – підсумував Іван Канівець. – Тому всі публічні перегляди, які ми влаштовуватимемо, будуть безплатними. Вести мову про прокат фільму зарано, проте ми маємо попередні домовленості про показ на українських телеканалах. Тривають переговори з кінотеатрами. Щоправда, розраховуючи на ентузіастів, після закінчення роботи викладемо стрічку в інтернет для вільного доступу. Що більше людей її подивляться, то краще.

 Наостанку знімальна група повідомила, що невдовзі оголосить конкурс серед школярів та студентів на дослідницьку роботу, присвячену історії Перших Визвольних Змагань. Автор найкращої отримає приз.

Жанна КУЯВА, Київ, газета "Сім'я і дім"