Наталя Малярчук або петриківський розпис по-львівськи
Львівська мисткиня Наталя Малярчук петриківським розписом займається лише рік. Проте коли споглядаєш її роботи – здається, що вона із пензлем не розлучається усе життя… Й справді Наталя малює з дитинства, втім з її слів, досі це був радше академічний живопис.
– Мене завжди захоплювала Петриківка, – каже Наталя Малярчук. – Але самостійно освоїти її не могла, доки не надибала в інтернеті київські курси "Проста логіка". Там мене усього і навчили, відтак уже рік, як втілю мрії і малюю для себе.
…Для себе та й не зовсім. Нещодавно у художниці відкрилась перша персональна виставка у одній із львівських галерей «Мамина світлиця», де мисткиня представила кілька десятків своїх робіт. А роботи, до слова, художниця виконує на усьому що під руки потрапляє. У буквальному розумінні розписує шкатулки, годинники, стільнички, торби, столи, одне слово, папір, дерево, метал, шкіру, скло…
Попри те, що у майстрині і свого таланту повні руки, вона зізнається, що таки має на кого рівнятись.
– Із сучасних петриківських майстринь найбільше мені подобаються роботи Галини Назаренко, Валентини Панко , Валентини Міленко, – каже Наталя Малярчук. – Коли дізналася, що у Києві буде майстер-клас Галини Назаренко , відразу туди поїхала. Пані Галина вразила мене своєю щирістю і відкрила кілька петриківських секретів. Потім вона ще не раз давала мені поради стосовно композиції і надихнула мене на персональну виставку. За що їй велике спасибі…
Що ж стосується петриківського розпису, то ЮНЕСКО визнало цей різновид ужиткового малярства, батьківщиною якого вважають Дніпропетровщину, – надбанням людства. Нині в Україні осередком цього особливого фольклорного мистецтва є село Петриківка, де дбайливо зберігають традиції розпису а
народні майстри і їхні вироби уже прославилися на весь світ.
Село Петриківка засноване понад 230 років тому Петром Калнишевським. Мешканки села розфарбовували стіни своїх будинків красивими квітковими малюнками. Кисті для розпису виготовляли з котячої шерсті, а фарби розводили яйцями і молоком. У селі не залишилося жодного будинку без розмальованих стін. Господині влаштовували змагання між собою. Найкращих майстринь називали «чепурушками».
На жаль, Друга світова війна трагічно позначилась не лише на долях мільйонів людей а й на долі цього виду мистецтва – майстринь вже не залишилося. Відновив школу розпису у післявоєнні роки вчитель Олександр Статево. А викладати взяв останню народну майстриню Тетяну Пату. Учень цієї школи Федір Панко організував творчий союз <<Петриківка>>, який сприяв популяризації та розвитку цього ремесла. Учні школи Петриківського розпису працювали по всій території країни. Вони малювали на бортах і стінах внутрішніх приміщень морського транспорту, стінах будівель. Поступово майстри починають розписувати скрині, дерев'яні предмети побуту, сани, дерев'яні музичні інструменти.
Нині петриківський розпис можна зустріти у кожному українському домі – кухонні дощечки, вази, ложки, тарілки. Майстри петриківського розпису додають у фарбу трохи лаку. Для нанесення орнаменту використовуються фарби на яєчній основі, масляні фарби, гуаш. Основними елементами Петриківського орнаменту є квіти, які ростуть на даній місцевості, листя, ягоди. Майстри не роблять попереднього чорнового малюнка. Тому дана майстерність вимагає високої чіткості рухів. У малюнках переважають яскраві кольори…
Як зв"язатися з цією прекрасною художницею? жива Петриківка – я багато років мріяла про це, тим більше – ужиткові речі!!!
067 371 33 28 якщо не помінявся з того часу то це її номер