Оксана Забужко відкрила «Музей покинутих секретів»

теґи: Музей покинутих секретів, Оксана Забужко, нарешті, презентація

723 грудня, напередодні католицького Різдва, відбулося ще одне народження – довгоочікуваний роман Оксани Забужко «Музей покинутих секретів» нарешті матеріалізувався в книгу. «День народження книги» розпочався з прес-конференції в інформаційній агенції «УНІАН» і продовжився в тісному колі друзів у мистецькій кав’ярні «Азбука». Пізніше, 26 грудня відбулася ще одна презентація книги в книгарні «Є».

17Роман «Музей покинутих секретів», про який задовго до його появи ходили чутки, що це історичний роман про УПА, обернувся несподіванкою. Адже, як зазначила Оксана Забужко, описані події 40-х років обіймають лише третину тексту. Провідною в романі є метафора «секретиків» пам’яті (як захованих у часі уламків доль, що виринають в минулому, теперішньому, майбутньому і змінюють їх), які разом із героями роману доведеться «розкопувати» читачам аж до останньої сторінки тексту. «Хоч знати, що з нами? Чекай на нас» – такий запис у Львівській тюрмі, датований 1950 роком і взятий за епіграф роману, і є головним орієнтиром у «Музеї покинутих секретів».

10З появою книги, яка забрала в авторки шість років праці – і письменницької, і дослідницької (адже тему УПА в українському інформаційному просторі й досі розкрито спорадично й мало), – Оксану Забужко перед мікрофоном вітали перша леді України Катерина Ющенко, широковідомий журналіст Юрій Макаров, голова Державного галузевого архіву СБУ Володимир В’ятрович, професор Києво-Могилянської академії Віра Агеєва. Серед гостей були політичні діячі (Юрій Єхануров, В’ячеслав Кириленко, Тарас Петрів), інтелектуальна еліта (Євген Сверстюк, Дмитро Павличко, Євген Бистрицький, Сергій Маслобойщиков, Дмитро Стус, Андрій Курков, Тіберій Сільваші, Валентина Кирилова, Ростислав Семків, Галина Тельнюк). Декораціями вечора стали фотоматеріали з історії УПА (надані Державним галузевим архівом СБУ), співи Тараса Чубая повстанських пісень, художнє читання фінального фрагмента роману Галиною Стефановою.