Панк як свобода чи її відсутність
Цікавий текст з’явився в газеті «День» минулого четверга. Юна (13 років), але серйозна особа на ім’я Олександра Любчич написала про те, хто такі панки й чому їм варто бути в нашому житті.
Опускаю кумедні моменти на кшталт того, що панки принципово не чистять зуби або слухають динозаврів комерційного металу «Металіку» (не знаю навіть, що фантастичніше) — врешті-решт, у 13 років трапляється і не така мішанина у голові. Просто цей заплутаний змістовно, але зрозумілий емоційно опус змусив мене самого багато що пригадати.
У тому, що панки — анархісти за визначенням, із Олександрою згоден. Недарма їх наприкінці 1970-х називали ріжучою кромкою контркультури. Панк нікому нічого не винен. У тому числі — взагалі виглядати, як панк. Один із найбільш буйних британських панк-гуртів «The Jam» виступав у елегантних костюмах із білими сорочками та краватками, однак енергії їхніх концертів і злості їхніх пісень це зовсім не применшувало.
Пам’ятаю, за свого короткого панківського буття в місті Дніпропетровську я також носив краватки — щоправда, кілька штук відразу. Плюс драний светр і старе картате пальто, яке жахало моїх батьків, а до пальта — або штани, або... шорти, тож здавалося, що я гуляю взагалі без штанів. За умов тодішнього Дніпра, засидженого радянською владою та люмпенською босотою, цього було цілком досить. Не треба було навіть, як за десять років до того в Англії, влаштовувати бійки з поліцією або співати образливих пісень проти верховної влади. Через одну лише зовнішність усі просторово найближчі міліціонери та гопники реагували на мене вмить.
Власне, чому панк, тобто, перекладаючи з англійської «punk», — покидьок? Не тому, що руки від пива липкі або довбешка немита — а тому, що суспільство ненавидить тебе. А ненавидить, бо задаєш цьому суспільству той рівень свободи, про який воно, кероване зашкарублою моральною більшістю, навіть і не замислювалося ніколи. Ну не любить більшість свободу. Строєм ходити любить, а відрізнятися від строю — не любить зовсім. Тому панків і били без зайвих розмов і менти, і люмпени, а менш активні громадяни все це підтримували.
Важка це річ — бути ріжучою кромкою, лезом ножа. Розтинати сіру масу на несхожі частини. Хіпі, яких свого часу теж не сприймали, було легко з їхньою філософією відходу та відмови. Кажучи метафорично, хіпі у підсумку чекає психіатрична лікарня або галюциногенний рай, а панка — тюремна камера або смерть на барикаді брудного, смішного, але по-своєму героїчного життя.
Безумні 1970-ті (на Заході) й 1980-ті (у нас) давно минули. Бунт ущух — декорації лишилися. А раз є декорації — знайдуться й актори; недарма ж досі на стінах пишуть «punk's not dead». Панк залишається не стільки навіть андерграундною, скільки екзистенційною течією, а той, хто робить подібний вибір, — поза сумнівом, є романтиком у класичному розумінні слова.
Та слухай ти, зрештою, цю дурнувату «Металіку». Але не слухайся.
Це раніше punk був формою протесту і боротьби. А те що лишилося зараз – не екзистенційна теція, це елементарне позерсвто. Бо проти чого протестувати у часи, коли можна все...
ПеС: і не така вже Металіка дурнувата))
зовсім не дурнувата – я б так сказала :)
І я про те саме))
Про смаки не сперечаються, зрештою)))
наголос на слові "Комерційна"
"Просто цей заплутаний змістовно, але зрозумілий емоційно опус..." -очепяточка :)
а ні, то в мене в голові яісь очепятки %)
панку в класичному розумінні в Совку не було. протестували всі: рокери, панки, хіпани, мітьки... весь молодіжний рух 80-их в союзі був одним суцільним (і подекуди стихійним) протестом. мені не 13 років, знаю про що кажу :))
Ну не скажіть... Було, хздебільшого, правда, у Москві й Пітері – я там таких персонажів бачив... Та й тож же Нік Рок-Н-Ролл у свої найкращі часи або Свін з Автоматических Удовлетворителей – просто класика жанру, як на мене.
Не знаю, як там колись, а зараз панки (і хіпі, і решта неформальних течій) – така само буржуйська реальність, як і "зашкарубла більшість". Все дозволено – і нікого цим не здивуєш.
Ситі бюргери уже не тільки соборів не будують – вони навіть не помічають, якщо собори будують інші... Хоча це вже не в тему, адже сьогоднішні панки – теж ситі бюргери.
цікаво, як воно бути панком на покаянні? наскільки знаю, панки погано кінчили, стали стрейтеджерами. а так все гарно починалося :)
Ви не за адресою. Я не є панком на покаянні (незрозуміло, що це таке взагалі), тож нічого не можу про це сказати.
Доволі швидко після мого панкування я відростив хаєр і став хіпаном – ось це якраз було моє, – а для панка я був надто розслаблений і доброзичливий.
Сподобалось. Особливо, що замітка вийшла вільною від певних стереотипів.
punk not deat
хто називає метал або панк-рок дурним той сам з головою не дружить