Про стиль бразильського графіті «пішісао»
ТИСЯЧОЛІТНІЙ МАЯТНИК
Про бразильське графіті мені розказали київські вуличні художники, відомі як група «Інтересні казки». За їхньою підказкою навів довідку в інтернеті. Тепер певен: до стереотипів, на кшталт самби, карнавалу, капоейри та футболу, слід додати ще й місцеве графіті, чи, точніше, стріт-арт.
Серед справді вражаючого різноманіття впадає в око цілковито унікальний стиль пішісао (pixicao), властивий для вулиць лише одного міста на Землі — Сан-Паулу.
Виглядає це як досить прості, але нечитабельні для стороннього спостерігача написи, трохи схожі на стародавні руни. Утворилася ця дивна каліграфія ще в диктаторські 1982 — 1984 роки у середовищі шанувальників хеві-металу, фанатів таких класичних важких гуртів, як «Айрон Мейден», «Блек Сабат» чи «Слейєр»; звідси й потяг до окультної образності, що спиралася багато в чому на рунічні культури кельтів та вікінгів.
Річ, однак, не в тому, як це виглядає, а, радше, у способі творення. Звичне графіті має славу незаконного мистецтва — малювання на стінах переслідується, тягне на штраф і навіть на ув’язнення. Але пішісао — це порушення закону з ризиком для життя. Пішадори керуються принципом: «Я волію, аби радше ви ненавиділи мене, ніж ігнорували». Вони пишуть свої закляття — насправді це лише ім’я автора напису і назва його банди — у найнедоступніших місцях. Вони без страховки видираються по балконах на дахи багатоповерхівок. Вони таки досягають свого — їх ненавидять і городяни, і поліція. Вони падають і розбиваються. Це скидається на цілковите божевілля. Пішадори порушують усі можливі правила, навіть елементарні норми виживання.
Візуальні наслідки всілякі. Інколи це елегантні ієрогліфи на фасадах, інколи чистий вандалізм. У будь-якому разі відчайдушність жесту не можна не оцінити.
Мабуть, мине не так багато часу, і завдяки тому-таки інтернету і телебаченню цю абетку незаможних кварталів Сан-Паулу почнуть переймати по всьому світі. Когось посадять, хтось загине, хтось стане успішним і внесе нові форми у міську орнаментику. А енергія ризику і небезпеки перейде до інакшого стилю та молодших відчайдухів.
Перші графіті, намальовані ще нашими печерними предками, вочевидь, мали сакральний характер, допомагали вправлятися з незрозумілими і загрозливими силами природи. Знаки, накреслені в наших кам’яних лісах, навпаки, потребують небезпеки, притягують її ще до того, як є написані. Минають тисячоліття, а ті два кордони, за якими мистецтво зникає/народжується, — магія і ризик — лишаються незмінні.
Та, зрештою, так і живуть справжні художники — між вірою і смертю, весь час заступаючи туди, куди більше ніхто не насмілюється.
таке собі оригінальне божевілля...
А божевілля ще й банальне буває?
Це не божевілля, це дурня. Так буває, коли люди не знають, де себе подіти.
Мені це нагадало історію коли хлопець виліз на дах вагону метро, намагаючись зняти на камеру, щось лищ одне йому зрозуміле, і це закінчилось трагічно, шкода, загинув ні за цапову душу, так само мені шкода всіх тих хто розбився малюючи ці малюнки(((((
Стаття непогана, але цей вид граффіті насправді називається "піщасау" (Pichação), ось тутка можна прочитати докладніше по-англійськи:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pixa%C3%A7%C3%A3o