Скромна чарівність буржуазії
Вичитав у інтернеті, в блозі однієї жіночки, подаю без змін:
«Видела Верту с рубинчиком, видела с бриллиантами и с серебряной вышивкой на коже. Видела новую модель, — Ascent Ti Carbon. Симпатичная такая, но моя мне нравится больше. Как-то раз в Лондоне в Ladure я, Ирочка и Анечка синхронно вынули на стол три Канстелейшена с кожаной спинкой в уголочек. У меня — зеленая, а у девочек серая и малиновая. Почему русские барышни так любят Vertu? Да все просто: это знак, что у тебя есть постоянный мужчина, которому не жалко отдать за твою цацку несколько тысяч долларов. Слово «ценит» произошло от слова «цена». Достоинство — от «стоимость, стоит». И если мужчина ценит, то верификация этого факта может выразиться и в цене на телефон. А с культовым телефоном на встречах, на ужинах, переговорах и просто свиданках действительно чувствуешь себя защищеннее. Как бы месседж определенному кругу: жертву принес, свой. Как диссертация в советские времена. Ну, а если барышня временно не занята, то это еще и сигнал определенному кругу мужчин: у этой барышни был серьезный человек, так что заходить — только с козырей. Это вроде метки — тут мороженым не отделаешься, дешевку не хаваем, халявы не будет».
І я, і моя знайома, що вказала мені на цей текст, намагалися знайти тут бодай сліди іронії. Ні. Все серйозно. А трохи згодом я пригадав, де вже бачив щось подібне.
У Луїса Бунюеля є геніальний фільм, чия назва давно стала загальновживаною: «Скромна чарівність буржуазії». Йдеться там про шістьох заможних, життєлюбних і неймовірно самовдоволених буржуа: чоловіки заробляють свої статки, насправді торгуючи героїном, а їхні жінки — саме з тих, що хизуються діамантовими телефонами (саме таких аксесуарів у них немає, проте решта ознак збігається). І ось протягом цілого фільму весела гурманська компанія намагається десь попоїсти. Щоразу з якихось неймовірних причин їм те не вдається, причому абсурдність ситуацій наростає від епізоду до епізоду. Аж до вторгнення групи терористів у дім під час чергової невдалої трапези. Нападники оголошують: «Ви — зараза для суспільства», — й усіх розстрілюють.
До чого це? Та ось же: див. процитоване вище. Колись «Скромна чарівність» здавалася цілковитою екзотикою. Сьогодні ж Бунюелеві персонажі зійшли з екрану, впевнено зводячи «достоинство» до «стоимости», — цілком продумана ідеологія, нічим не гірша, ніж теорія класової боротьби. Можна тут, звичайно, пуститися у міркування на тему, що дешевка буває ціною кілька тисяч доларів. Але увесь процитований фрагмент свідчить сам за себе: гранично химерний, невимовно абсурдний, ніби сон, в якому діють люди-речі або речі, що в один день цілком замінили людей чи почали раптом диктувати людям свою волю... Одне слово, чистий сюрреалізм. Зрозуміло, чому одну зі своїх найбільш фантасмагоричних картин Бунюель зняв про буржуа; до того ж, у «Скромній чарівності...» реальність до цілковитого нерозрізнення переплетена зі сценами сновидінь.
Найцікавіше те, що у самому фіналі режисер, мов і не було нічого, воскрешає усіх розстріляних: страта теж обернулася нічним кошмаром. Шестеро йдуть собі по шосе серед полів. Не прогулюються, але й не квапляться. Просто йдуть — мовчки, швидко, впевнено, з нізвідки в нікуди, крізь одноманітний пейзаж, всередині повторюваного три рази (протягом фільму) епізоду, що нагадує про часову тріаду: минуле-теперішнє-майбутнє. Адже вони так і існують у паралельних часах: у дратуючому «тут і зараз» незавершеного обіду (не куплених ще дорожчих мобілок, автівок, жінок, яхт тощо) та у лінійному, безперервному, історично-прогресистському «там і тоді». Хоч скільки в них стріляй, хоч скільки з них глузуй, хоч скільки нагадуй про фінал усього сущого — не зупиняться ані на мить. Бо з-поміж усіх гріхів буржуазії є цей найнепомітніший, але найголовніший — безсмертя.
звідки ця горєчь в тексті? кожен живе в своєму контексті, тішиться своїми фетишами і сповідує власну концепцію (ну або не дотримується жодної). може, ти думаєш, що щось інакше є ліпшим і вищим? яка спільнота, на твою думку, підвищить загальні вібрації всесвіту?
богема, науковці, спортсмени, буддисти, метафізики, сироїди, аскети? який "маятник"тобі більше подобається, за "маятник" грошей? все навколо – збалансовано, а засуджувати – то виявляти неповагу до вищого порядку речей.
О, ще один екземплярчик до моєї колекції)
Що ж до спільнот, то найбільше мені подобається та, де до незнайомих людей звертаються на "Ви".
Дмитро, Юля – типовий представник покоління, понівеченого постмодернізмом: для них все однакове, ні в чому немає ніякої різниці, як заповідав великий Деріда. Фактично ця аматорка Верту в очах "покоління двотисячників" дорівнює якомусь Вармердаму, або Бекмамбетову чи Глазунову або взагалі будь-якому митцю, бо всі вони рівні – у всіх є дві руки, дві ноги, і всі чимось захоплюються у вільний від роботи час.
я ще переживу епітет "типовий", але з "понівеченим" погоджуватися не стану. я здорова міцна баба.
А це ще перевірити треба :)) У тебе справка о состоянії здоров"я є?
мені не потрібна довідка, я так і про це знаю. в медичні установи не хожу і до тих, хто з умноим ліцом видає довідки ставлюся скептично. я не ушкоджую свій чудесний організм деструктивними звичками і сподіваюся, що він любить мене так само, як я – його:)))
:) я даже не знаю шо сказать...
Здоров"я тобі і любві! О :)
Я мав на увазі екзистенційну понівеченість, світоглядну. Якщо Сорокін колись для епатажу сказав, що "література – це лише букви на папері", то нове покоління в це повірило і почало жити за цими принципами.
А здоров*я я тобі бажаю міцного до самої старості!
PS Я теж типовий представник чогось – всі ми якісь типи представляємо, більш чи менш розповсюджені.
ну і я своєю чергою долучусь до діалогу, якщо можна, м?
у вашій відповіді – дуже влучно нмд про відповідність "аматорки Верту" і Глазунова. але ви дещо нелогічно зводите це до "немає жодної різниці". скоріше: цікавими і вартими уваги є значно більше явищ, ніж ті, які можна віднести до елітарних – під будь-яким оглядом. не варто шукати _оціночну_ різницю, бо зацитований п. Дмитром пасаж є насправді дуже смішним. і (оскільки "автор помер", соррі за банальність) ми можемо сприйняти цей текст так, як нам хочеться (а не шукати, "що він хотів сказати", чи закладалась іронія початково). мені от дуже смішно. значно смішніше, ніж якби це була свідома іронія.
Так у тому і справа, що останні десять років з*явилася думка про те, що все в принципі однаково цікаво і рівноправно. Це нівеляція, спричинена постмодернізмом. Є речі неприпустимі, маргінальні, дешеві, але постмодернізм прирівняв їх до якісних.
ааа. тю. все ж тепер ясно. Добра Вам в серці.
Кожен тішиться своїми фетішами, а єврейська влада їх нав"язує і тішиться як то чудово у них виходить керувати народом :)
нав"язати щось можна лише тим, хто дозволить нав"язати. а хто не дозволяє, хто живе усвідомлено – той і не жаліється, не канючить і не ниє дурно.
На днях бачив картінку по цьому поводу... всі думають шо живуть усвідомлено :))
...а ось вона: http://conclaveobscurum.ru/ipsum/sheeple.gif
Перепрошую, але "вищий порядок" – це порядок Божий, і він нічого спільного не має з діамантовими телефонами. Це той порядок, який робить людей духу безсмертними, а людей черева назавжди зтирає з пам`яті людської. І чим більше в кожному з нас "черева" – тим гірше ми порушуємо той самий вищий порядок.
Звісно – ми створені із вільною волею. Саме з цього і почалися наші біди. Але це ще не причина, щоб свідомо обирати шкоду для своєї душі. Настане такий момент, коли ці "діамантові" панічки відчують гостру самотність та викинутість за борт життя. І ніхто з тих, хто їх зараз "цінує" не прийде їм на допомогу. От, що сумно.
Трохи складно написано. Або я вже на ніч не соображаю :))
Це ж треба таке! Вона навіть пише грамотно та знає слово "веріфікація"! Пречудова жінка!
Але так насправді – ніякі вони – вона та її чоловіки – не буржуа. Бо буржуа – це люди, які чесно заробляють свої гроші і за рахунок цього утворюють собою певну верству населення, без якої економіка країни не зможе достатньо добре функціонувати.
А ці от, з "цацками" – справжнісінькі буржуї. Відчуваєте різницю між буржуа та буржуєм? Правильно – буржуа сам живе та іншим дає. А буржуй... "жри ананасы, рябчиков жуй..." І "дня их последнего" їм бажає надто багато людей. Мені особисто шкода цих бідних, обділених жебраків духу.
цим людям з цінниками свобора вираження опісля ери комунізму, де всі були однакові, поламала мізки) отакі з Іванів пани