категорії: стаття

Свято живих трупів, або З Новим роком!

теґи: Новий Рік, вбивство, довкілля, екологізм, екологія, сміття, ялинки, ідіотизм

ялинкиВчора знову знову проходила повз величезне звалище трупів. Вкотре. Трупний запах, довкола якого так радіють люди, зовсім не додавав святкового настрою. Навпаки – руйнував його зародження в корені. В коренях тисяч-мільйонів прекрасних дерев, що залишилися без стовбурів і хвої в нещасних лісах нашої планети.

Ніколи не зрозумію, чому цивілізовані свідомі дорослі люди вперто відмовляються купувати штучні ялинки. Це і дешевше, бо не потрібно щороку витрачатись на купівлю ялини, і комфортніше – нема клопоту з опалою хвоєю по всій хаті. І найголовніше – ти залишаєшся непричетним до масового вбивства легенів нашої планети. Бо купувати живе деревце означає провокувати вирубування лісів.

ялинкиІ не треба шукати відмазок: я знаю, їх можна придумати тисячі. Не кажіть мені, що ялинки вирощують спеціально для свята у лісових господарствах. Спеціально для чистоти нашого повітря їх не вирощують, правда? Не вирощують спеціально, аби рятувати Землю від кисневого голодування. А в цілях комерції – «вирощують спеціально». Так, давайте відмазуватися комерцією. Бізнес – гарне виправдання загниванню мільйонів дерев у братських могилах звалищ.

З вирваними букетами квітів теж не проводьте аналогій. Безглузде порівняння. Залишені в землі квіткові корінці наступного літа знову проростуть барвистою радістю. А що проросте з ялинкових пеньків, окрім моху?..

А найбезглуздіша відмазка – це переконування всіх довкола і себе самого, що штучна ялинка ніколи не створить святково настрою, що нема в неї запаху свята і на дотик вона «не така». Інша справа хвойний трупик, хоч колись живим був, не те що ця кольорова пластмаса. Кажете, подавай вам усе «натуральне», не любите штучності? А як щодо макіяжу? Чи кажете ви собі або своїй дружині/дівчині: «Оце штучне обличчя зовсім зіпсувало мій святковий настрій...»?

ялинкиКілька днів тому студентам мого курсу поставили запитання: якби на Землю прилетіли представники високорозвиненої іншопланетної цивілізації, чим вони були б вражені насамперед? Я переконана – найбільше їх вразить загидження й запаскудження нами всіма свого рідного дому. Ми перетворили свою планету в бридке звалище відходів. Все, що продукує наша життєдіяльність – це вуглекислий газ, сміття і лайно.

Ми не збираємося нічого змінювати – нехай це роблять «у верхах». Ми залишаємо відповідальність «світлим умам» і владі, бо де ж це бачено – півжиття витрачати на сортування сміття? Як добре, що в Україні не треба сортувати сміття... Для чого? Планету ж все одно не врятувати і всі ми загинемо. Он Голівуд вже стільки яскравих сценаріїв намалював...

Вбивства ялинок – з тієї самої категорії. З тієї ж, що й «по-бичому» кидати сміття на тротуари, а не в урни. З тієї ж, що й викидати на вулицю тварин, яких дедалі більше тиняється містами, голодних, злих і... спантеличених. І не кажіть мені, що ці речі – не до порівняння. Це лише ще одна відмазка, в якій абсолютно немає сенсу. Бо від жодних відмазок дерев на планеті не стане більше, а наших гріхів не поменшає.

ялинкиЯ живу в малесенькому містечку на 20 км південніше Львова. Останнім часом свідомі мешканці моєї Бібрки почали саджати ялинки на власних подвір’ях. Але щороку знаходиться бидло, яке зрубає й вкраде ялину з-під чужої хати. А навесні цього року кількаметрову ялину посадили на центральній площі міста. Вона важко приживалася, хворіла, проте за нею доглядало місцеве лісове господарство – і ялинка видужала, прийнялася. Цього року не зрубають високої хвойної красуні, що росла у лісі багато десятиліть, а прикрасять справді живе дерево, зі свіжою хвоєю й корінням в землі. Мене це тішить невимовно. Я палко сподіваюся, що ніяке бидло не зрубає, не поламає, не знищить дерево, а що ростиме ялина в центрі міста багато-багато років, зберігаючи життя своїм лісовим сестрам.